Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2006.93 SIKKASZTÁS BŰNTETTE ESETÉN A HALMAZAT KÉRDÉSE

Sikkasztás bűntettével halmazatban a leplezésére megvalósított számítástechnikai rendszer és adatok elleni vétség [Btk. 317. § (1)-(2) c) pont, (7) bekezdés 300/C. §].

A B. Megyei Főügyészség 1 rb., a Btk. 317. § (1) bekezdésében meghatározott - és figyelemmel a (2) bekezdés c) pontjára - a (7) bekezdés b) pontja szerint minősülő és büntetendő, különösen nagy értékre, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntette, 1 rb. a Btk. 276. §-ában meghatározott, aszerint minősülő és büntetendő folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége és 1 rb. a Btk. 300/C. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott, aszerint minősülő és büntetendő, folytatólagosan elkövetett számítástechnikai rendszer és adatok elleni vétség miatt emelt vádat a vádlott ellen.

Az ügyész a lefolytatott bizonyítás után a tárgyaláson a vádbeli minősítést akként módosította, hogy a vádlottat csak a vádiratban írt minősítés szerinti vagyon elleni és közbizalom elleni bűncselekményekkel vádolta.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege a következő:

A vádlott érettségizett, jelenleg munkanélküli, alkalmi munkákat végez, melyekből havonta kb. 35 000 forint jövedelme származik. Elvált, senkinek az eltartásáról nem gondoskodik. Vagyonát képezi egy belterületi ingatlan 175/1000-ed tulajdoni hányadán fennálló holtig tartó haszonélvezeti jog, valamint a lakossági bankszámláján zárolt 11 562 forint készpénz, melyek a nyomozás során zár alá vételre kerültek. Büntetlen előéletű.

A vádlott nem kóros elmeállapotú. 1989. december 4. óta állt munkaviszonyban a B. székhelyű B. Takarékszövetkezet sértettel, és dolgozott a sértett B. városban lévő kirendeltségénél, mint pénztáros.

A takarékszövetkezet pénztárosi ügykörjegyzéke - melyet a vádlott is ismert és aláírt - a pénztáros feladataival kapcsolatban az alábbiakat írta elő:

- a pénztáros alapvető feladata a készpénzforgalom és értékkezelés biztonságos és zavartalan lebonyolítása, a pénztárjelentés naponta történő elkészítése a pénztár ellenőrzése útján,

- a pénztáros utalványozás, valamint szabályszerűen kiállított és megfelelő aláírások nélküli pénztárbizonylatot nem fogadhat el kifizetésre, illetve ilyen esetben kifizetést nem teljesíthet,

- a takarékbetét be- és kifizetése előtt köteles meggyőződni arról, hogy a betétkönyvben lévő adatok megegyeznek-e a nyilvántartási számla adataival,

- gondoskodik a szigorú számadású nyomtatványok, értékküldemények és értékpapírok kezeléséről, a beérkezések, kiadások és felhasználások tételenkénti nyilvántartásáról.

A vádlott pénztárosi feladatai mellett a kirendeltségnél kialakult napi gyakorlat alapján takarékbetétekkel kapcsolatos ügyintézést is végzett. 2004-től kezdődően azonban már betétszámlán nem forgalmazhatott, csak a pénztári műveletek végrehajtására és a számlákba való betekintésre volt joga a számítógépes rendszerben.

A vádlott 1998 júliusától a 2004. március 1-jén történt lelepleződéséig terjedő időszakban - pontosan meg nem határozható időpontokban -, de rendszeresen vett el különböző nagyságú összegeket a kirendeltség pénztárából, illetve a takarékszövetkezet ügyfelei által betételhelyezés címén befizetett pénzösszegekből, és ezeket az összegeket jogtalanul eltulajdonította. Utoljára 2004 februárjában vett ki 20-30 000 forintot a pénztárból.

A vádlott által jogtalanul eltulajdonított teljes összeget nem lehetett tisztázni az eljárás során, de az legalább 5 000 000-10 000 000 forint közötti volt, melynek további sorsa ismeretlen maradt.

A vádlott cselekménye leplezése érdekében az ügykörjegyzékben számára meghatározott feladatok, valamint a bizonylati rend és fegyelem tudatos megszegésével az alábbi módszerekhez folyamodott:

Először egyes ügyfelek tudta és takarékbetétkönyve nélkül valótlan pénzforgalmazási adatokat vitt fel az érintett ügyfelek számítógépes nyilvántartásban lévő betétszámlájára.

A vádlott először úgy "írta ki" a betétanalitikából a szükséges összegeket, hogy azokat rövid időn belül "vissza is írta". A pénztárjelentésen szerepeltette ezeket az összegeket kiadásként, majd később ugyancsak szerepeltette bevételként. Az első ilyen "kiírt" összeg 1 500 000 forint volt, míg 1998 decemberében az év végi leltáregyeztetés előtt 5 452 759 forint összeg került kivezetésre, majd 1999. január 4-én visszavezetésre.

1999-ben kezdte el úgy "kiírni" a vádlott a hiány lefedéséhez szükséges összegeket, hogy azokat már nem "írta vissza" a nyilvántartási számlára. Ezekkel a fiktív kivételekkel kapcsolatban valótlan tartalmú pénztárbizonylatot mellékelt a pénztárjelentéshez.

Azt a módszert is alkalmazta, hogy egyes ügyfelek valós befizetéseit csak a takarékbetétkönyvükbe írta be, de azokat a betétanalitikába már nem vitte fel, és az ügyfelektől átvett pénzösszegeket a pénztárba pénztárbizonylattal nem vételezte be. Több esetben az ügyfeleknek a takarékszövetkezet nyilvántartásában nem szerepeltetett betétkönyvet nyitott, és azokban nyilvántartáson kívül végezte a pénzforgalmazásokat. Ilyen módon az ügyfelek által betételhelyezés céljából átadott összegekből tudta pótolni a pénztári készpénzhiányát.

Annak érdekében, hogy jogellenes tevékenysége az ügyfelek számára se derüljön ki, a fenti módon megszerzett készpénzt használta az ügyfelek által jogszerűen igényelt összegek bizonylat nélküli vagy nem szabályszerűen bizonylatolt kifizetésére is.

A vádlott 2000. évtől kezdődően nem csak takarékbetétkönyves, hanem más okmányok ellenében elhelyezett betéteket is felhasznált az általa okozott hiány "eltüntetéséhez", és a szabálytalan kifizetésekhez.

Egyes ügyfelek a betéti szerződés szerinti lejáratkor nem vették fel az őket megillető összeget, hanem azt ismét lekötötték. Az újbóli lekötést azonban a vádlott nem vezette be a takarékszövetkezet nyilvántartásába, a betéti összeget pénztárbizonylattal nem vételezte be a pénztárba, azt csak az ügyfélnek átadott, szabálytalanul kiállított okiratra jegyezte rá. Ezen ügyfelek a további lekötések alkalmával általában csak a kamatok kifizetését kérték, de olyan is előfordult, hogy kiegészítették az újból lekötött összeget. A vádlott a folyamatosan ismétlődő lekötések során mindig nyilvántartáson kívül cserélte az ügyfeleknek a betételhelyezést igazoló okiratokat. Az esetek többségében már a lejárat előtt megszüntette a betétet az ügyfél tudta és okmánya nélkül, és azt kivezette a takarékszövetkezet nyilvántartásából.

A fenti módszerrel egyrészt hozzá tudott nyúlni a "felszabadult" összegekhez, azokból tudott sajátjaként rendelkezni, másrészt a készletet tudta így csökkenteni.

A vádlott az érintett ügyfelek részére olyan okiratokat adott, melyek formanyomtatványát a takarékszövetkezet már 2000. év novemberében kivonta a forgalomból, továbbá, amelyek eredetileg más ügyfél nevére szabályosan kiállított betéti okiratok kitöltetlen másodpéldányai voltak. Ezek a takarékszövetkezetnél igazoló funkciót töltöttek be, és mint ilyenek egyébként sem lehettek volna az ügyfél birtokában. Előfordult olyan is, hogy a vádlott a felhasznált nyomtatványt "rontottként" bejelentette, de azt nem mutatta be munkatársainak, illetve a takarékszövetkezetnél felhasználásra váró nyomtatványok közül emelt ki nyomtatványokat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!