Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

T/8288. számú törvényjavaslat indokolással - Magyarország Alaptörvényének második módosításáról

Magyarország Alaptörvényének második módosítása

(2012. évi ...)

Az Országgyűlés mint alkotmányozó hatalom az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következők szerint módosítja:

1. cikk

(1) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikke a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Nem állhat bírói szolgálati jogviszonyban olyan személy, akinek a részére saját jogán állami nyugdíjat, vagy olyan juttatást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani."

(2) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikke helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. cikk

(1) A Kúria elnöke kivételével 2022. január 1-jéig a bíró szolgálati jogviszonyát a hatvanötödik életévének betöltésével kell felmentéssel megszüntetni.

(2) A Kúria elnöke és a bíróságok központi igazgatását végző szervezet vezetője kivételével

a) bírósági vezetői tisztséget,

b) a bíróságok központi igazgatását végző szervezetben vezetői tisztséget vagy

c) a bíróságok központi igazgatását felügyelő szervben tisztséget a hatvankettedik életévét betöltött bíró nem láthat el.

(3) Nem állhat bírói szolgálati jogviszonyban olyan személy, akinek a részére saját jogán állami nyugdíjat, vagy olyan juttatást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani.

(4) Ha az Alaptörvény 25. cikk (6) bekezdése szerint törvény alapján egyes jogvitákban a Kormány tagjának egyedi közhatalmi döntésével kinevezett, nemperes eljárásban igazságszolgáltatási tevékenységet folytató személy is eljárhat, 2014. január 1 -jétől az (1) bekezdés szerinti életkor betöltésével e személy jogviszonya megszűnik. Törvény eltérő rendelkezése hiányában ha e személy az (1) bekezdés szerinti életkort 2014. január 1 -jét megelőzően tölti be, jogviszonya 2013. december 31-én szűnik meg."

2. cikk

(1) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikke a következő (2) bekezdéssel egészül ki, és a 13. cikk szövegének megjelölése (1) bekezdésre változik:

"(2) Nem állhat ügyészi szolgálati jogviszonyban olyan személy, akinek a részére saját jogán állami nyugdíjat, vagy olyan juttatást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani."

(2) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikke helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. cikk

(1) A legfőbb ügyész kivételével 2022. január 1-jéig az ügyész szolgálati jogviszonya a hatvanötödik életévének betöltésekor szűnik meg.

(2) A legfőbb ügyész kivételével ügyészségi vezetői tisztséget a hatvankettedik életévét betöltött ügyész nem láthat el.

(3) Nem állhat ügyészi szolgálati jogviszonyban olyan személy, akinek a részére saját jogán állami nyugdíjat, vagy olyan juttatást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani."

3. cikk

(1) Az Alaptörvény e módosítása - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2012. november 1-jén lép hatályba.

(2) Az 1. cikk (2) bekezdése és a 2. cikk (2) bekezdése 2013. január 1-jén lép hatályba.

(3) Az Alaptörvény e módosítását az Országgyűlés az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján fogadja el.

INDOKOLÁS

A javaslat az Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseit akként módosítja, hogy a bírói szolgálati jogviszony felső korhatára a betöltött 65. életév legyen. A javaslat rendelkezik a bírói jogviszony megszüntetésének módjáról is, ezáltal az Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseiben foglalt ezen szabályok végrehajtása a bírák tekintetében további törvényi előírást nem igényel. A szolgálati felső korhatárnak - az Alkotmánybíróság döntését követő - megállapítása a bíró rá irányadó nyugdíjkorhatárát nem érinti.

A javaslat emellett a Kúria elnöke és az Országos Bírósági Hivatal elnöke kivételével a bíróságon, illetve a bíróságok központi igazgatását végző szervezetben (az Országos Bírósági Hivatalban) vezetői tisztséget, valamint a bíróságok központi igazgatását felügyelő szervben (az Országos Bírói Tanácsban) tisztséget betöltő személyek tekintetében is bevezet felső életkori korlátot annak érdekében, hogy a hat évre (vagy határozatlan időre) kinevezett vagy megválasztott bírósági vezetők, illetve tisztségviselők a határozott időre szóló megbízatás legalább felének megfelelő időtartamot (legalább három évet) ki tudjanak tölteni, biztosítva ezzel az állandóságot. Azon bírák, akiknek fenti tisztsége a felső korhatárral megszűnt, - amennyiben nem a nyugdíj mellett döntenek - további három évig bírói tevékenységet láthatnak el.

A javaslat azonos tartalmú szabályokat állapít meg az ügyészekre nézve, a törvény alapján egyes jogvitákban a Kormány tagjának egyedi közhatalmi döntésével kinevezett, nemperes eljárásban igazságszolgáltatási tevékenységet folytató személyek vonatkozásában pedig - 2014. január 1 -jétől - érvényesülnek a jogviszony megszűnésére vonatkozó előírások.

A javaslat a bírák és az ügyészek tekintetében előírja, hogy a bírói, ügyészi jogviszonyt nem töltheti be olyan személy, aki saját jogán (tehát nem pl. özvegyi jogon) állami nyugdíjban, vagy olyan juttatásban részesül, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani. Annak esetében, akinek a nyugdíja folyósítását szüneteltetik, a jogviszony fenntartásának nincs akadálya.

Tartalomjegyzék