T/11545. számú törvényjavaslat indokolással - Magyarország Alaptörvényének ötödik módosításáról
Magyarország Alaptörvényének ötödik módosításáról (2013. ...)
Az Országgyűlés mint alkotmányozó hatalom az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következők szerint módosítja:
1. cikk
Az Alaptörvény 37. cikk (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az államadósság és a teljes hazai össztermék számítási módját, valamint a 36. cikkben és az (1)-(3) bekezdésben foglaltak végrehajtására vonatkozó szabályokat törvény határozza meg."
2. cikk
(1) Az Alaptörvény 41. cikk (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A Magyar Nemzeti Bank ellátja a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét.
(3) A Magyar Nemzeti Bank elnökét és alelnökeit a köztársasági elnök hat évre nevezi ki.
(4) A Magyar Nemzeti Bank elnöke a Magyar Nemzeti Bank tevékenységéről évente beszámol az Országgyűlésnek.
(5) A Magyar Nemzeti Bank elnöke törvényben kapott felhatalmazás alapján, sarkalatos törvényben meghatározott feladatkörében rendeletet ad ki, amely törvénnyel nem lehet ellentétes. A Magyar Nemzeti Bank elnökét rendelet kiadásában az általa rendeletben kijelölt alelnök helyettesítheti."
(2) Az Alaptörvény 41. cikke a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A Magyar Nemzeti Bank szervezetének és működésének részletes szabályait sarkalatos törvény határozza meg."
3. cikk
(1) Az Alaptörvény 5. cikk (6) bekezdésében a "kötheti" szövegrész helyébe a "köthetik" szöveg lép.
(2) Az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés b) pontjában a "harminc" szövegrész helyébe a "kilencven" szöveg lép.
(3) Az Alaptörvény 24. cikk (3) bekezdés a) pontjában a "c), e) és f)" szövegrész helyébe a "c) és e)" szöveg, 24. cikk (3) bekezdés c) pontjában a "g)" szövegrész helyébe az "f)" szöveg lép.
4. cikk
(1) Hatályát veszti az Alaptörvény 27. cikk (4) bekezdése.
(2) Hatályát veszti az Alaptörvény 37. cikk (7) bekezdése.
(3) Hatályát veszti az Alaptörvény 42. cikke.
5. cikk
(1) Az Alaptörvény e módosítása 2013. október 1-jén lép hatályba.
(2) Az Alaptörvény e módosítását az Országgyűlés az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján fogadja el.
(3) Az Alaptörvény egységes szerkezetű szövegét az Alaptörvény e módosításának hatálybalépését követően haladéktalanul közzé kell tenni a hivatalos lapban.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Az Alkotmánybíróság 12/2013. (V. 24.) AB határozata eredményeképpen Magyarországon az új Alaptörvény körüli viták időszaka lezárult. Ennek megfelelően indokolt, hogy az alkotmányos viták a nemzetközi kötelezettségeinkkel összhangban is nyugvópontra jussanak.
A Kormány ezért annak érdekében, hogy egyes alkotmányos kérdések a továbbiakban ne szolgálhassanak ürügyként Magyarország elleni támadásokhoz, az eredeti szándékoktól nem eltérve az ország gazdasági stabilitását és az államadósság csökkentését biztosító, az európai együttműködési kötelezettségeinkkel összhangban álló más megoldást javasol az előre nem látható fizetési kötelezettségek teljesítésének esetére, valamint javasolja, hogy az eljáró bíróság kijelölésének jogintézménye helyett más módon legyen biztosítható a bíróságok egyenletes ügyterhelése.
A Javaslat emellett alaptörvényi szinten is megteremti annak lehetőségét, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletének feladatát a jövőben a Magyar Nemzeti Bank lássa el.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
Az 1. cikkhez és a 4. cikk (2) bekezdéséhez
Az államot terhelő, váratlanul beálló kötelezettségek fedezetének megteremtésére vonatkozó szabályozás nem szükségképpen igényel alaptörvényi szintet, a hatályos alaptörvényi keretek között a költségvetési egyensúlyt bevételi vagy kiadási oldalon tett lépésekkel megőrző intézkedésekre vonatkozó alapvető és részletszabályok egyaránt megállapíthatók sarkalatos, illetve egyszerű többséggel elfogadható törvényekben. A rugalmas és hatékony szabályozás érdekében ezért a Javaslat az Alaptörvény szövegét tehermentesítve a 37. cikk (6) bekezdését hatályon kívül helyezi.
A 2. cikkhez és a 4. cikk (3) bekezdéséhez
A Javaslat alaptörvényi szinten ruházza fel a Magyar Nemzeti Bankot a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletének feladatával. A megváltozó alaptörvényi előírásokból következően a jövőben a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét nem valamely önálló, az Alaptörvényben nem nevesített szerv, hanem - alapvető feladata, a monetáris politikáért viselt felelősség mellett - a Magyar Nemzeti Bank fogja ellátni. A Magyar Nemzeti Bank feladatainak bővülése nem érinti sem a központi banki és monetáris feladatok alaptörvényi meghatározottságát, sem a Magyar Nemzeti Bank alaptörvényi szinten megszabott alapvető szervezetét (a köztársasági elnök által kinevezett elnök és alelnökök). Az Alaptörvényben előírt feladatok bővüléséből következik viszont, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnökének az Országgyűlés részére teljesítendő, évenkénti beszámolási kötelezettsége a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével kapcsolatos tevékenységre is ki kell, hogy terjedjen. A pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletére vonatkozó, sarkalatos törvényben megszabott feladatkör keretein belül, törvényben kapott jogalkotási felhatalmazás alapján a jövőben a Magyar Nemzeti Bank elnöke rendeletet alkothat a módosítással megállapított új feladatai vonatkozásában is. A Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete - függetlenül attól, hogy a központi banki vagy a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével összefüggő feladatkörben adja azt ki - továbbra is a hatályos alaptörvényi szabályozással megegyező helyet foglal el a jogforrási hierarchiában. A Javaslat az új szabályok megállapításával egyidejűleg, az azokkal való összhang megteremtése érdekében az Alaptörvény 42. cikkét, amely a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét ellátó szervre vonatkozó szabályokat sarkalatos törvényben rendelte megállapítani, hatályon kívül helyezi.
A 3. cikkhez
A Javaslat az Alkotmánybíróság bírói kezdeményezésre induló normakontroll-eljárása tekintetében az eljárásra nyitva álló határidőt a megfontolt döntéshozatalhoz szükséges idő biztosítása érdekében harminc napról kilencven napra bővíti. A Javaslat emellett nyelvhelyességi javítást tartalmaz, valamint egy téves hivatkozás pontosítását hajtja végre.
A 4. cikk (1) bekezdéséhez
A Javaslat hatályon kívül helyezi az Országos Bírósági Hivatal elnökének meghatározott ügycsoportokra vonatkozó, az eljáró bíróság kijelölésére vonatkozó jogát rögzítő alaptörvényi rendelkezést.
A Kormány az Európai Bizottság megkeresésére válaszul javasolja megszüntetni a bírósági ügyáthelyezés lehetőségét, amelynek következtében a bíróságok leterheltségének csökkentésére és az egyedi ügyek rövidebb időtartam alatti jogerős befejezésére más megoldásokat kell keresni. A Kormány a fenti célok elérése érdekében a hatályos törvényi szabályok módosítására irányuló törvényjavaslatot készített elő. Az ügyáthelyezés lehetőségének megszüntetése a magyar adófizetőknek az elkövetkező 5 évben legalább 6 milliárd forintjába fog kerülni.
Az 5. cikkhez
A Javaslat hatálybaléptető rendelkezését tartalmazza, valamint elrendeli az Alaptörvény jelen módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt szövegének hivatalos lapban való közzétételét.