A Fővárosi Törvényszék G.45035/2013/31. számú határozata megállapítás iránti per tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 123. §, 164. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 200. §, 217. §, 254. §, 262. §] Bíró: Gráner Zsófia
Kapcsolódó határozatok:
*Fővárosi Törvényszék G.45035/2013/31.*, Fővárosi Ítélőtábla Gf.40668/2015/5.
***********
Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma
1027 Budapest, II., Varsányi Irén utca 40-44.
1535 Budapest, Pf.: 887.
31.G.45.035/2013/31.
A Fővárosi Törvényszék
a Vámosi Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Vámosi Zoltán ügyvéd) által képviselt
felperesnek
a Dr. Karászi Viktor Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Karászi Viktor ügyvéd) által képviselt
alperes ellen
közokirat semmisségének megállapítása iránt indított perében meghozta az alábbi
ÍTÉLETET
A bíróság a keresetet elutasítja.
Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 2.222.500,- (Kétmillió-kétszázhuszonkétezer-ötszáz) Ft perköltséget.
Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az illetékes adóhivatal felhívására fizessen meg
a magyar államnak 1.479.000,- (Egymillió-négyszázhetvenkilencezer) Ft kereseti illetéket.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiumánál 3 példányban benyújtandó fellebbezéssel lehet élni.
A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.
Ha a fellebbezés csak kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, a fellebbező fél azonban a fellebbezésben kérheti tárgyalás megtartását.
I N D O K O L Á S
Az alperes mint hitelező és a felperes, mint adós között 2003. szeptember 24-én közjegyzői okiratba foglalt hitelkeret szerződés jött létre ... közjegyző előtt, a közjegyzői okirat száma ... Az alperes részéről a szerződéskötéskor ... és ... voltak jelen, a szerződést ők írták alá, a felperes részéről pedig a szerződést a szerződéskötéskor jelenlévő ... ügyvezető írta alá, aki személyazonosságát külföldi részére kiállított személyi igazolványával igazolta.
A közjegyzői okirat rögzíti, hogy az ügyfelek a közjegyzőt felkérték, hogy az általuk rendelkezésre bocsátott tervezet alapján foglalja közjegyzői okiratba a szerződést, amelynek banki azonosítószáma .... A szerződésben rögzítettek szerint a hitelkeret célja az üzletfél működéséhez szükséges forgóeszköz szükséglet finanszírozása, annak összege pedig 130 millió Ft. A hitelkeret rendelkezésre tartásának időtartama címszó alatt rögzítésre került, hogy a hitelkeret lejárata 2004. év augusztus hó 28. napja. A szerződés a biztosítékok körében rögzíti, hogy az üzletfél (felperes) 1/1 tulajdonát képező ... szám alatti ingatlanon jelzálogjogot alapítanak, valamint az üzletfél (felperes) kötelezettséget vállal arra, hogy a bankszámláján évi legalább 200 millió Ft összegű indított fizetési és készpénzfelvételi forgalmat bonyolít. A bank a forgalom teljesülését ellenőrzi. Ezen rendelkezéseket a hitelszerződés I. Különös része tartalmazza. A II. Általános rész 2. pontja A hitelkeret meghosszabbítása címet viseli. Az itt rögzítettek szerint "az üzletfél (felperes) a hitelkeret lejáratát megelőző 30 nappal kérheti a banktól a hitelkeret további 1 évre történő meghosszabbítását. A bank az üzletfél évi mérlegadatai és egyéb, a bank által előírt adatszolgáltatás alapján felülvizsgálja az üzletfél hitelképességét, illetve a hitelkeret fedezetéül szolgáló biztosítékokat és dönt, hogy él-e a szerződés meghosszabbításának lehetőségével".
A közjegyzői okirat hiteles kiadmánya rögzíti az alábbi szövegrészt is: "Én, alulírott közjegyző ezt az okiratot elkészítettem, az ügyfelek előtt felolvastam, tartalmát és jogi következményeit megmagyaráztam, mire az ügyfelek kijelentették, hogy az okirat tartalma akaratukkal mindenben megegyezik, és előttem saját kezűleg aláírták."
Ugyancsak 2003. szeptember 24-én került aláírásra ... közjegyző előtt a ... ügyszámú közjegyzői okiratba foglaltan a fenti hitelszerződés biztosítását szolgáló ingatlan jelzálogszerződés. A szerződést az alperes részéről szintén ...és ..., míg a felperes részéről ... írták alá.
Ezt követően a felek között a hitelszerződés többszöri módosítása jött létre általában szintén közjegyzői okiratba foglaltan, olykor azonban csak magánokirati formában az alábbiak szerint: 2004. október 7-én a ... ügyszámú közjegyzői okiratba foglaltan a hitelkeret rendelkezésre tartásának időtartamát 2005. szeptember 9-ig, 2005. december 15-én a ... ügyszámú közjegyzői okiratba foglaltan a hitelkeret rendelkezésre tartásának időtartamát 2006. október 6-ig, 2006. július 3-án a .... ügyszámú közjegyzői okiratba foglaltan a hitelkeret összegét 175 millió Ft-ra megemelve, annak rendelkezésre tartásának időtartamát 2007. június 23-ig meghosszabbítva írtak alá. A megemelt hitelkerethez kapcsolódóan .... ügyszámú közjegyzői okiratba foglaltan ugyancsak 2006. július 3-án újabb jelzálogszerződést is kötöttek a felek, melynek tárgya szintén a .... szám alatti ingatlan volt, amelyre további 45 millió Ft + járulékai erejéig alapítottak jelzálogjogot biztosítékul.
A hitelszerződés további módosítására került sor 2007. december 10-én, a ... számú közjegyzői okiratba foglaltan, ekkor a hitelkeret rendelkezésre tartásának időtartamát 2008. május 23-ig hosszabbították meg. 2009. augusztus 23-án a ... ügyszámú közjegyzői okiratba foglaltan a hitelkeret rendelkezésre tartásának időtartamát 2009. június 23. napjáig hosszabbították meg, majd magánokirati formában sor került a hitelkeret további meghosszabbítására 2009. augusztus 12-én 2009. szeptember 23-ig terjedő időszakra, azután 2009. szeptember 21-én 2009. október 23-ig történő meghosszabbítására. 2009. december 21-én a ... ügyszámú közjegyzői okiratban ismételten a hitelkeret rendelkezésre tartásának időszakát hosszabbították meg a felek 2010. év október hó 23. napjáig, ezt követően 2010. október 22-én magánokirati formában került sor a hitelkeretből folyósított kölcsönök végső lejáratának 2010. november 23-ban történő meghatározására, a szerződés eddig a határidőig történő meghosszabbítására, módosítására, majd pedig 2010. november 23-án a felek a kölcsön végső lejáratát szintén magánokirati formában 2011. január 23. napjára módosították. Végül a felek 2011. február 25-én a ... számú közjegyzői okiratba foglaltan ismételten módosították a közöttük fennálló hitelkeret szerződést, és azt a korábbi módosításokra is tekintettel egységes szerkezetbe foglalták, a módosítások nyomán a kamatrendelkezések és egyéb, a szerződést érintő körülmények is módosultak. Az eredetileg közjegyzői okiratba foglaltan aláírt szerződés 8 oldal terjedelmű, az utoljára, 2011. február 25-én aláírt közjegyzői okiratba foglalt szerződés 12 oldal terjedelmű. Az itt rögzítettek szerint a hitel célja továbbra is forgóeszköz finanszírozás, a hitelkeret összege 175 millió Ft. A hitelkeret rendelkezésre tartása 2010. október 22. napja, a hitelkeretből folyósított kölcsönök végső lejárata pedig 2011. év október hó 23. napja. A kamat mértéke 3 havi BUBOR + évi 2,7%. Az egységes okiratba foglalt szerződés II/5. pontja a hitelkeret meghosszabbítására vonatkozó rendelkezést az alábbiak szerint tartalmazza: "Az üzletfél a hitelkeret lejáratát megelőző 30 nappal kérheti a banktól a hitelkeret időtartamának meghosszabbítását. A bank az üzletfél évi mérlegadatai és egyéb, a bank által előírt adatszolgáltatás alapján felülvizsgálja az üzletfél hitelképességét, illetve a hitelkeret fedezetéül szolgáló biztosítékokat és dönt, hogy meghosszabbítja-e a szerződést."
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!