Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.1.12 A rendes jogorvoslat igénybevételének elmulasztása mint a hatóság kártérítési felelősségét kizáró károsulti önhiba nem jöhet szóba, ha a károsult a kárt az államigazgatási határozat megfellebbezésével nem háríthatta volna el [Ptk. 349. § (1) bek., 1993. évi III. tv.].

Az elsőfokú bíróság a városi önkormányzat I. r. alperest a felperesek keresetlevél benyújtásától számított 5 éven belül keletkezett kárai megtérítésére kötelezte a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése alapján. Az I. r. alperessel szemben a keresetet a korábban bekövetkezett károk megtérítésére irányuló részében, a II. r. városgondnokság alperes ellen indított keresetet pedig - kártérítési felelősség hiányában - egészében elutasította. Az elsőfokú ítéletet a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az I. r. alperes fellebbezése folytán bírálta el és azt helyes indokainál fogva helybenhagyta.

A jogerős döntés indokai a következők voltak.

Az átmeneti segély folyósításának feltételeit a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló - az I. r. alperes kártérítési kötelezettsége keletkezésének idejében hatályban volt - 1993. évi III. tv. és az I. r. alperes 28/1993. (VIII. 25.) Önkormányzati rendelete határozták meg. Az I. r. alperes a segély folyósítását ezekben a jogszabályokban nem szereplő feltételhez kötötte; nevezetesen ahhoz, hogy a kérelmező meghatározott ideig önkéntes társadalmi munkát végezzen, és ennek megtörténtét a segélykérelmet elbíráló közigazgatási szervnél igazolja. A felperesek kára a díjazás nélkül végzett munkájuknak a minimálbér alapulvételével kiszámított ellenértéke. A szociális segély iránti kérelmek elbírálása és folyósítása a közhatalom gyakorlásával kifejtett szervező-intézkedő tevékenység. Az I. r. alperes kártérítési felelősségére ezért a Ptk. 349. §-a (1) bekezdésének a rendelkezései az irányadóak. Minthogy a perbeli időszakban hatályban volt fentebb említett jogszabályok nem tették lehetővé az ingyenes munkavégzés előírását az átmeneti segély folyósításának feltételéül, az I. r. alperes eljárása jogellenes, és felróható volt, ezért a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése alapján őt kártérítési felelősség terheli.

A jogerős ítélet ellen az I. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását. Azzal érvelt, hogy nem valósult meg a kártérítési felelősségnek a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdésében megszabott az a feltétele, hogy a károsultnak a kár elhárítását a rendes jogorvoslati lehetőség igénybevételével meg kell kísérelnie. Előadta, hogy a segély megállapítása és folyósítása tárgyában minden esetben határozatot hozott, a határozatok utalást tartalmaztak "a társadalmi munka meglétére, illetve hiányára", a felpereseknek ezért a határozatokat a közigazgatási hivatalnál meg kellett volna fellebbezniük. A fellebbezési lehetőséggel a felperesek nem éltek, ezzel a rendes jogorvoslati lehetőségüket mulasztották el. A rendes jogorvoslati lehetőség elmulasztása pedig a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése értelmében a hatóság kártérítési felelősségét kizárja.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!