Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20361/2008/5. számú határozata egyezség érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 252. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 210. §, 629. §, 651. §] Bírók: Hrubi Adrienn, Szentpéteriné dr. Bán Erzsébet, Veszeley József

Pécsi Ítélőtábla

Pf.III.20.361/2008/5. szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Pécsi Ítélőtábla a dr. Szabó Mónika Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szabó Mónika ügyvéd 8600 Siófok, Sorház utca 6.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a I.rendű alperes neve alperes leánykori neve (címe) I. rendű és a Bartha és Eperjesi Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Eperjesi Magdolna ügyvéd 1024 Budapest, Lövőház utca 19.) által képviselt II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen egyezség érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Somogy Megyei Bíróság 2008. július 2. napján kelt 24.P.20.758/2008/3. számú ítélete ellen a felperes által 5. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a II. rendű alperesnek 300.000 (háromszázezer) forint másodfokú eljárásban felmerült költséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes és a II. rendű alperes édesapja, az I. rendű alperes házastársa, dr. S.Gy. 2004. április 19. napján elhunyt. Dr. S.Gy. örökhagyó két írásbeli magánvégrendeletet készített, az egyiket T-n 1998. szeptember hó 16. napján, melyet saját kezűleg írt, azt aláírta és két tanú is ellátta aláírásával. Ennek a végrendeletnek az eredeti példánya az örökhagyó halála után nem volt fellelhető. A másik végrendelet 2003. augusztus 31. napján kelt, amely gépírással készült, azt az örökhagyó aláírásával ellátta, de arról a tanúk aláírása hiányzik.

A hagyatéki eljárást dr. Z.E. s-i közjegyző folytatta le Kjö.273/2004. ügyszám alatt. Az első hagyatéki tárgyaláson a felperest dr. P.Zs. ügyvéd képviselte, s a tárgyaláson a felperes személyesen is megjelent. A felperes a jogi képviselőjétől tájékoztatást kapott arról, hogy a 2003. augusztus 31. napján kelt végrendelet érvénytelen, míg a csak másolatban meglévő, 1998. szeptember hó 16. napján kelt, végrendeletre nézve olyan tájékoztatást kapott, hogy "valószínűleg nem lehet ezzel kezdeni semmit". A közjegyző a 2004. szeptember 17-én megtartott tárgyaláson mindkét végrendeletet kihirdette, s egyben tájékoztatta az érdekelteket arról, hogy az örökhagyó korábbi végrendeletének eredeti példányát feltehetőleg megsemmisítette, ezért készült újabb végintézkedés. Tájékoztatást adott arról, hogy a végrendelet érvénytelenségére, hatálytalanságára ki hivatkozhat. A felperes mindkét végrendeletet érvényesnek ismerte el, a II. rendű alperes mindkét végrendelet érvénytelenségére hivatkozott. A felperes és a II. rendű alperes egyezségkötési szándékát nyilvánította ki. A felperes a későbbiekben dr. P.Zs.ügyvéd részére adott megbízási szerződést megszűntette, dr. P.Zs. az I. rendű alperes képviseletében járt el a hagyatéki eljárásban a továbbiakban. A felperes, illetőleg az alperesek a 2005. január 14. napján tartott hagyatéki tárgyaláson a ráépítés, házastársi vagyonközösség, végrendelet érvényességének megállapítása iránti perek elkerülése céljából osztályos egyezséget kötöttek. A közjegyző a megállapodást jegyzőkönyvbe foglalta, majd 19. sorszámú végzésével a hagyatékot az osztályos egyezség alapján teljes hatállyal átadta.

A felperes 2005. február 8. napján a hagyatéki eljárás megismétlése és a végrehajtás felfüggesztése iránt terjesztett elő kérelmet a közjegyzőnél, a közjegyző azonban a kérelmet elutasította. Végzését a Somogy Megyei Bíróság helybenhagyta.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy a dr. Z.E. s-i közjegyző által Kjö.273/2004/19. számú jegyzőkönyvbe foglalt, felek között létrejött, osztályos egyezség a Ptk.210.§-ának (1) és (2) bekezdésében írt okból érvénytelen, mert annak megkötésekor a felperes a végrendelet érvényességét illetően tévedésben volt, amit a II. rendű alperes és az eljárt közjegyző okoztak, illetőleg tévedését felismerhették. Hivatkozott a felperes arra is, hogy a közjegyző tájékoztatásának hiányában nem volt tudomása a betudás és az osztályrabocsátás jogintézményéről. Hivatkozott arra is, hogy a közjegyző eljárása nem volt szabályszerű.

Kérte, hogy a bíróság állapítsa meg: a T-n, 1998. szeptember 16-án kelt végrendelet érvényes, s a végrendeletben megjelölt vagyontárgyakat kérte a tulajdonába adni végrendeleti öröklés jogcímén, özvegyi jogtól mentesen. Másodlagos keresetében az osztályrabocsátás és a betudás szabályainak alkalmazásával a hagyatéki vagyon megállapítását és örökrészének a törvényes öröklés rendje szerinti megállapítását kérte.

Az I. rendű alperes érdemi ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A II. rendű alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy a felperes az osztályos egyezség megkötésekor tévedésben lett volna, s különösen azt, hogy a tévedését ő okozta vagy felismerhette volna. Hivatkozott arra is, hogy a közjegyző a jogszabályok tartalmára semmilyen téves tájékoztatást nem adott, s a felperes a jogi képviselőjétől is megkapta a megfelelő felvilágosítást.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Megállapította azt, hogy a közjegyző eljárásában szabálytalanul, nem egyidejűleg készült hangfelvételen rögzítette a hagyatéki tárgyalás jegyzőkönyvét, azonban a felperes és a II. rendű alperes egyezően úgy nyilatkozott, hogy a jegyzőkönyvben foglaltak a tárgyaláson ténylegesen elhangzottak. Megállapította, hogy a felperesnek az osztályos egyezség megkötésénél a célja a jogviszony körüli bizonytalanság végleges megoldása, a különböző perek elkerülése volt. Nem lehetett megállapítani, hogy a felperest az egyezségkötésre a végrendeletek érvénytelenségének feltételezése indította volna. Azt is megállapította, hogy a közjegyző a jogszabály tartalmára nézve téves tájékoztatást a feleknek nem adott. Az a tény pedig, hogy a felperes nem kapott tájékoztatást az osztályrabocsátás, betudás szabályairól, nem jelent törvénysértő eljárást a közjegyző részéről, mert az irányadó jogszabály szerint a ténylegesen felmerülő jogi kérdésekben köteles útbaigazítást adni a közjegyző.

Nem volt ezért olyan körülmény, amelyre tekintettel a Ptk.210.§-ának (1) vagy (2) bekezdése alapján az osztályos egyezség érvénytelensége megállapítható lett volna. Miután az osztályos egyezség megtámadása nem volt sikeres, a perbeli végrendeletek érvényességét a bíróságnak vizsgálnia nem kellett. Ebből következően a törvényes öröklés rendje szerinti örökrész megállapítására és kiadására irányuló másodlagos kereset sem volt teljesíthető.

Mellőzte a felperes bizonyítási indítványainak teljesítését, mert a bejelentett tanúk vallomásától olyan többletadat nem volt várható, ami a felperes kereseti állításainak alátámasztásául szolgálhatott volna.

Az ítélet ellen, annak megváltoztatása és keresetének teljesítése iránt, a felperes fellebbezett. Fellebbezésében sérelmezte a felajánlott bizonyítás mellőzését. Ennek pótlása érdekében az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését is indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!