Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1975.6.267 A gépkocsivezető betegsége és az ezzel együttjáró hirtelen eszméletvesztése nem minősül a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső elháríthatatlan oknak. Az együttélő házastársakat - a tulajdonjogtól és a hatósági engedélytől függetlenül - akkor kell közös üzembentartóknak tekinteni, ha a fokozott veszéllyel járó tevékenységet mindketten rendszeresen folytatják [Ptk. 345. § (1) bek., PK 40. sz.].

Az alperes személygépkocsijával az országúton haladva hirtelen rosszullét következtében elvesztette uralmát a gépjárműve felett és a gyalogosok részére kiképzett hídnak ütközve megállt.

A gépkocsi utasa, a felperes - aki az alperes felesége - a balesetnél súlyosan megsérült. A balesettel kapcsolatban utóbb szívembólia és tüdőinfarctus is keletkezett. Megsérült a bal oldali szemmozgató idege is. E sérülések következtében teljesen munkaképtelenné vált.

A balesettel kapcsolatban az alperes ellen a Btk. 258. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt eljárás indult. A rendőrhatóság a Be. 160. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a nyomozást megszüntette. A nyomozás során meghallgatott igazságügyi orvosszakértő véleménye alapján ugyanis megállapították, hogy az alperes cukorbetegségben szenved, és az okozta hirtelen rosszullétét. Ezért őt a balesetért felelősség nem terheli.

A felperes 1969. május 1-től nyugdíjas és jelenleg havi 1100 Ft-ot kap.

A peres felek 1964. évtől kezdődően folyamatosan jövedelmük kiegészítése céljából évente 600-700 tyúkot tartottak, s a felperes előadása szerint ebből származó jövedelmük fejenként 30 000-30 000 Ft volt. A felperes a baleseti sérülései miatt azonban e hasznothajtó tevékenységet nem tudta a baleset után folytatni.

A felperes keresetében 10 évi jövedelmet alapul véve 300 000 Ft általános kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes, valamint a pernyerése érdekében a perbe beavatkozó Állami Biztosító a kereset elutasítását kérte.

Az alperes az ellenkérelmét külön nem indokolta. A beavatkozó viszont azzal érvelt, hogy a felperesnek kimutatható kára nincs.

Az első fokú bíróság az alperest általános kártérítés címén 40 000 Ft, ennek 1970. január 1-től járó kamata és 2800 Ft perköltség 15 nap alatti megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Tényként állapította meg, hogy a perbeli gépkocsit a peres felek a közös vagyon terhére vásárolták. Az alperes mint jogtanácsos 3 vállalat képviseletét látta el, a gépkocsi használatával munkájának jobb megszervezését, a munkaidő teljes kihasználását kívánta biztosítani. A gépkocsi forgalmi engedélye is az alperes nevére szólt, egyedül ő rendelkezett vezetői jogosítvánnyal. A felperes a gépkocsit soha sem használta gazdasági célra. A személygépkocsi tehát elsődlegesen az alperes tevékenységét, munkakörének ellátását mozdította elő. Ilyen körülmények között az alperes volt a gépkocsi egyedüli üzemben tartója.

Erre figyelemmel az első fokú bíróság a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján megállapította az alperes teljes felelősségét.

Álláspontja szerint a fokozott veszéllyel járó tevékenységi kört kiterjesztően kell értelmezni, az nem korlátozódhat a gépjármű gépi, technikai berendezéseire, hanem e körbe tartozik a gépjármű felett uralmat gyakorló személy, vagyis a gépjármű vezetője is. Így tehát a gépjármű vezetőjénél mutatkozó "rendellenesség" - az adott esetben az eszméletvesztéssel járó rosszullét - nem minősíthető olyan külső oknak, amely az alperest mint a veszélyes üzem üzemben tartóját a kártérítési felelősség alól mentesíthetné.

Az összegszerűség tekintetében az első fokú bíróság csak részben találta alaposnak a felperes keresetét. Utalt arra, hogy a baromfitartásból származó jövedelem csupán fele részben illette a felperest, az állatok fertőző betegségei és egyéb körülmények is befolyásolhatták volna a tiszta jövedelem alakulását. Egyidejűleg mérlegelte azonban azt is, hogy a jövedelem-kiesésen túl a felperest egyéb kár is érte, mozgáskorlátozottsága eredményeként a háztartási munkák érdekében kénytelen kisegítőt alkalmazni, s ez a közös vagyont terhelő kiadásokkal jár. E körülmények mérlegelésével az első fokú bíróság a Pp. 206. §-ának (3) bekezdésében foglaltak alapján 40 000 Ft-ban állapította meg a felperest jogszerűen megillető kártérítés összegét. Ennek megfelelően a Ptk. 358. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra utalással az előbbi összeg megfizetésére kötelezte az alperest.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú ítéletet marasztaló részében megváltoztatta és a keresetet teljes egészében elutasította. Helytállónak találta az első fokú bíróságnak azt a jogi okfejtését, hogy a felperes balesete és ezzel kapcsolatban bekövetkezett kára az alperesnek - mint a gépkocsi üzemben tartójának - fokozott veszéllyel járó tevékenységével összefüggésben keletkezett. Jogi álláspontja szerint azonban a gépkocsi vezetőjének a balesetet előidéző rosszulléte a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső ok. Az alperes nem tudott a cukorbetegségéről. A hirtelen fellépett eszméletvesztése miután a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül esik, a Ptk. 345. §-ának (2) bekezdése alapján a kártérítési felelősség alól őt mentesíti.

A mindkétfokú ítélet ellen emelt törvényességi óvás megalapozott.

Tévedett a másodfokú bíróság, amikor arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy az alperes betegsége és az ezzel együttjáró hirtelen eszméletvesztése olyan elháríthatatlan oknak minősül, amely a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül esik. A gépkocsi üzemeltetése során a gépkocsi vezetőjének tevékenysége szorosan összefügg a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatásával. A vezető hirtelen bekövetkező és balesetet is előidéző rosszulléte a veszélyes tevékenység folytatásának olyan mozzanata, amely nem esik a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül. A gépkocsi üzembentartójának kártérítési felelőssége tehát a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján megállapítható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!