Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.8.323 I. A házassági életközösséget fennállónak kell tekinteni, ha a házastársak közt az érzelmi, szexuális kapcsolat és a gazdasági együttműködés megvalósul, de egyikük áttelepüléséig nem laknak együtt.

II. A vagyontárgy különvagyoni jellegének megállapításához azt kell bizonyítani, hogy az a szerzés időpontja, jogcímre, vagy megszerzésének forrása alapján a különvagyonba tartozik. [Csjt. 27. § (1) bek., 28. § (1) bek.].

A peres felek házastársak voltak. 1985. december 25-én Romániában kötöttek házasságot. A házasságkötést követően a felperes 1986. második feléig - áttelepüléséig - Romániában, az alperes Magyarországon élt. A felek között a házassági életközösség 1987. decemberében megszűnt, ezt követően a közös lakásban külön éltek, majd a felperes elköltözött.

A bíróság jogerős részítélettel házasságukat felbontotta. A házastársi közös vagyon megosztása iránt folytatódott perben hozott ítéletével az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 200 000 forintot lakáshasználati jog ellenértéke, 45 000 forintot értékkiegyenlítés címén, továbbá adja ki a felperesnek a különvagyonát képező, az ítéletben és kijavító végzésben felsorolt darabokból álló nappali, háló- és konyhabútor-garnitúrát, és az alperest perköltségben marasztalta.

Az ítélet indokolása szerint a felperes az áttelepülésre készülve leadta bérlakását, eladta bútorait, és ezek árán új bútorokat vásárolt. A felek Romániában közösen választották ki és vásárolták meg azokat a bútorokat, amelyekkel a felperes áttelepült. A felperes magával hozta mindazokat a vagyontárgyakat, amelyek az iratokhoz csatolt vámáru-nyilatkozatban szerepelnek. Ezek közé tartozik az elsőfokú ítéletben írt bútor és egy ebédlőgarnitúra. A perben - egyebek mellett - vitás volt, hogy a vámáru-nyilatkozatban feltüntetett bútorok a közös vagyonhoz tartoznak, illetőleg a felperes különvagyoni vagy az alperes különvagyoni tárgyai.

Az elsőfokú bíróság abból indult ki, hogy azokkal a felperes mint saját tulajdonát képező bútorokkal települt át. Ezzel szemben az alperest terhelte annak bizonyítása: ezen ingóságok a közös vagyonhoz, vagy az alperes különvagyonához tartoznak. Az elsőfokú bíróság ennek bizonyítására a tanúk vallomását nem találta alkalmasnak, ezért a bútorokat a felperes különvagyonának minősítette, és annak kiadását rendelte el.

Az alperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben és akként változtatta meg, hogy az alperes által fizetendő ingó értékkiegyenlítés összegét 8250 forintra leszállította. A házassági közös vagyon körébe egyebek mellett - az 1-3., 5-9. tétel alatt felsorolt vagyontárgyakat beállította. A közös vagyont megosztva az alperes tulajdonába az 1. és 4. tétel alatt felvett ingóságokat 146 500 forint értékben, míg a 2-3. 5-9. tétel alattiakat 130 000 forint értékben a felperes tulajdonába adta; és a 2. tétel alatti hálószobabútor és 3. tétel alatti konyhabútor kiadására kötelezte az alperest, valamint rendelkezett a perköltségviselés tárgyában.

Az ítélet indokolása szerint a másodfokú bíróság a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdésében foglalt törvényi vélelemből indult ki. Az elsőfokú ítélet szerint a felperes különvagyonának minősített bútorokkal kapcsolatban azt állapította meg, hogy a vámáru-nyilatkozat önmagában a felperesi tulajdonjog bizonyítására nem alkalmas. A felperes a jogerős ítélet meghozataláig nem bizonyította, hogy a bútorok megvásárolásához milyen pénzeszközök álltak rendelkezésére. Nem képezte vita tárgyát, hogy az 5-9. tétel alatti ingóságokat a felperes vitte magával, és ezekre is különvagyont állított, de bizonyítást fel sem ajánlott. Az ekként módosított tényállás eredményeként a másodfokú bíróság a vagyonmérleget felállítva a közös vagyon értékét 276 500 forintban állapította meg. A vagyontárgyakat a kialakult birtokállapotra is figyelemmel a felek között megosztotta, és mivel a felpereshez a 138 250 forintos jutójához képest kevesebb értékű vagyontárgy került, az alperest értékkiegyenlítés fizetésére kötelezte.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, tartalma szerint a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet helybenhagyása és az alperes perköltségben marasztalása iránt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!