A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.3585/2004/30. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §, 4. §, 76. §, 100. §, 102. §, 103. §, 104. §, 153. §] Bírók: Handó Tünde, Péczely Zoltán, Tóth Józsefné
Kapcsolódó határozatok:
*Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.3585/2004/30.*, Fővárosi Törvényszék Mf.630497/2008/4., Kúria Mfv.11023/2008/3.
***********
őFővárosi Munkaügyi Bíróság
Budapest, II. Gyorskocsi u. 52.
5.M. 3585/2004/30.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !
A Fővárosi Munkaügyi Bíróság
dr. Fóris Ferenc ügyvéd (felperesi képviselő címe) által képviselt
felperes neve (felperes címe) felperesnek
dr. Tuska Éva ügyvéd (alperesi képviselő címe) által képviselt
alperes neve (alperes címe) alperes ellen
munkaviszony megszüntetése tárgyában indult perében meghozta a következő
í t é l e t e t
A bíróság a felperes keresetét elutasítja.
A bíróság kötelezi felperest, hogy 24.000 (Huszonnégyezer) Ft perköltséget 15 napon belül fizessen meg az alperesnek.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál három példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye. A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását. Amennyiben a fellebbezés kizárólag a perköltségre vonatkozó rendelkezés, vagy az ítélet indokolása ellen irányul a felek fellebbezési tárgyalás tartását kérhetik.
I n d o k o l á s
A bíróság felperes keresetlevele, alperes ellenkérelme, a felek nyilatkozatai, a csatolt iratok alapján a következőket állapította meg.
Az alperes egy fontos műszaki üzemegysége az úgynevezett központi kapcsolóterem. Ez egy külön beléptetőrendszerrel ellátott, külön őrrel védett, hat helyiségből álló terület. Ki- és belépni csak őr segítségével lehet. A televízióba érkező külső jelek mindegyike a központi kapcsolóterembe érkezik be és a kimenő jelek mindegyike innen megy ki, azaz egy telefonközponthoz hasonló szervezőhelyiségről van szó. A kapcsolóteremben a napi 24 órás működés végett folyamatosan biztosítani kell a műszaki személyzet jelenlétét. Az itt dolgozók 12 órás műszakban váltják egymást úgy, hogy egy műszakban legalább két személy teljesít szolgálatot. Ezek egyike a műszaki vezető ("főnök") és a technikai kisegítő. Az egység vezetője évtizedek óta ... volt, akinek 2005-ben szűnt meg a munkaviszonya. ... volt az, aki a folyamatos jelenlétet biztosító heti beosztásokat elkészítette és általánosságban irányította az egység működését. Emellett maga is részt vett a tényleges technikai működtetésben. A kapcsolótermi feladatok ellátása nem feltételezte valamilyen különleges iskolai végzettség, képesítés meglétét. Ennek elsődlegesen a gyakorlati tapasztalatokra, illetve a váratlan helyzetekben szükséges helyzetfelismerő képességre, valamint - épp a folyamatos működtetés végett - pontosságra és tartós figyelemre volt szükség. Ebben az egységben hét munkaviszonyban álló személy teljesített szolgálatot. A beosztások biztonsága, a kieső személyek pótlása végett egy nyolcadik munkaerőre is szükség volt. 2001. január 1-jétől az alperes ezt úgy biztosította, hogy két volt munkavállalóval, akik nyugdíjba kerültek megbízási szerződést kötött a technikai kisegítésre. 2001. október 1-jétől a felperes ezzel egyezően, mintegy a nyolcadik munkavállalót pótló három fő egyike technikai kisegítő tevékenységet látott el.
A villamos-üzemmérnök végzettségű felperes 1973. október 15-től 1982. november 30-ig állt munkaviszonyban az alperesnél, ahol a kapcsolóterem műszaki vezető helyettesi munkakörben foglalkoztatták. A munkaviszonya 1982. november 30-án közös megegyezéssel szűnt meg. Ezt követően a felperes különböző munkáltatóknál állt alkalmazásban, majd hosszabb időre munkanélkülivé vált.
A felperes 2001 nyarán, amikor meglátogatta régi munkahelyét, tudomást szerzett arról, hogy lehetőség van a foglalkoztatására. A felperes ... tanácsára kereste fel ... műszaki igazgatóhelyettest és vele állapodott meg a foglalkoztatása feltételeiben. A szerződést 2001. október 10-i keltezéssel írta alá a felperes. Az alperes részéről a szerződés aláírója az elnök volt. A megbízási szerződés elnevezésű szerződésben a következők szerepeltek:
-tevékenysége: "technikai kisegítő tevékenység";
-tevékenysége időtartama: "heti max. 50 óra";
-tevékenysége helyszíne: "központi kapcsolóterem";
-tevékenysége helyettesíthetősége: "személyesen köteles végezni" (azaz nem helyettesíthető);
-tevékenysége irányítása: "tevékenységét a központi kapcsolóterem vezetőjének irányításával végzi, tevékenységének ellenőrzése és leigazolására a Műszaki Igazgató és a Technológiai Főosztály Vezetője jogosult";
-tevékenysége díjazása: "a központi kapcsolóterem vezetője által igazolt jelenléti ív alapján nappali beosztás esetén 700 Ft/óra, éjszakai beosztás esetén 800 Ft/óra";
-a szerződés tartama: "határozatlan időtartama kötik azzal, hogy bármelyik fél jogosult a szerződést indoklás nélkül 30 napos felmondási idővel felmondani".
A felperes foglalkoztatására 2001 októberétől került sor. A munkavégzésre a kapcsolóterem vezetője osztotta be. A felperes a beosztás szerinti műszakokban teljesített szolgálatot, a jelenlétét a jelenléti íven - amelyet az ott dolgozók folyamatosan vezettek - aláírásával igazolta. A kapcsolóteremben a felperesnek - ahogyan a többi ott dolgozónak - zárható szekrényei is voltak, amelyek a váltóruha és az egyéb személyes holmik tárolására szolgált. A felperes technikai segítőként ugyanazt a tevékenységet, ugyanolyan körülmények, ugyanolyan irányítási, ellenőrzési, utasítási intézkedéseknek megfelelően végezte az adott műszak vezetője (..., ..., ..., ...) mellett, mint a három munkaviszonyban alkalmazott technikai segítő, illetve a nyugdíjasként továbbfoglalkoztatott személyek.
A felperes ténylegesen már 2001. szeptember 1-jétől kezdett el dolgozni. Ettől kezdődően a következő időpontokban és díjazással végzett munkát:
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!