Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.12.574 A jogos védelem szükséges mértékének túllépése jogellenes magatartás, amelynek menthetőségét a felróhatóság körében kell értékelni [Ptk. 339. § (1) bek., 343. §, Pp. 206. § (1) bek.].

A bíróság a jogerős ítéletében elutasította a felperesek kártérítés megfizetésére irányuló keresetét, amelyet arra alapítottak, hogy az alperes 1997. július 19-én egy vascsővel fejen ütötte az I. r. félperest, aki ettől nyílt koponyatörést és agyzúzódást szenvedett; maradandó egészségkárosodása folytán önmaga ellátására képtelenné vált. A jogerős ítélet indokolása szerint a bíróság a büntetőügyben hozott ítélet megállapításait elfogadta, és arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a felperesek jogtalan támadásának elhárításakor a szükséges védekezés mértékét túllépte ugyan, azonban a támadást kezdeményező felperesek hozták létre azokat a feltételeket, amelyek mellett az alperes félelmében nem ismerte fel az elhárítás szükséges mértékét, ezért felróhatósága nem állapítható meg, és ezáltal a felperesek kárának megtérítésére nem kötelezhető.

A felperesek a felülvizsgálati kérelmükben elsődlegesen azt kérték, hogy a Legfelsőbb Bíróság közbenső ítéletben állapítsa meg a kártérítési felelősség jogalapját, másodlagos kérelmük pedig a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére, és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítására, és új határozat hozatalára irányult. Jogi álláspontjuk szerint a jogerős ítélet megalapozatlan, a tanúvallomások nem megfelelő értékelésén alapul, valótlan és iratellenes megállapításokat, okszerűtlen következtetéseket tartalmaz; és elmaradt a tényállás teljes körű feltárása is. A felperesek szerint iratellenes az a megállapítás, hogy az alperes házastársa és annak leánya, a II. r. felperes, az élettársával, az I. r. felperessel együtt jelentős túlerőt jelentett volna az alperessel szemben, figyelemmel arra, hogy az alperest a csákánnyal és gereblyével felszerelkezett két szomszéd is védte. A felperesek szerint a jogerős ítélet megalapozatlanul állapította meg, hogy az alperes nem ismerte, és nem ismerhette fel az elhárítás szükséges mértékét. A bíróság ugyanis nem vizsgálta a menthető felindulásra alapot adó körülményeket, és ennek megállapítására a büntetőeljárásban beszerzett szakértői vélemény nem is alkalmas. Valótlannak tartották a felperesek azt a jogerős ítéleti megállapítást, hogy a büntetőeljárás során nem vitatták a feltárt tényeket, és a támadás okára, jellegére, módjára vonatkozóan egyező nyilatkozatot tettek volna. A felperesek jogi álláspontja szerint az alperes szándéka és cselekménye megtorló volt. Erre utal a helyszín, az I. r. felperes elesésének a helye, és a felek, valamint a tanúk egymáshoz viszonyított távolsága. Érvelésük szerint a Ptk. 343. §-ában szabályozott jogos védelem polgári jogi fogalma és büntetőjogi fogalma nem esik egybe; a büntető ítélet csak a Pp. korábban hatályos 9. §-ában írtak szerint köti a bíróságot, ezért a tényállás feltárása érdekében további bizonyítást kellett volna lefolytatni. Ennek körében az intézkedő rendőrök, a mentőegység tagjainak meghallgatása, valamint a helyszíni szemle megtartása és az igazságügyi orvos szakértő kirendelése nem mellőzhető.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!