Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.7.379 Ha már nem létező követelés engedményezésére kerül sor, az ilyen engedmény lehetetlen szolgáltatásra irányul, ezért a szerződés semmis. A szerződés semmissége ilyen esetben nem orvosolható, ezért a szerződés érvénytelenségének következményeként az eredeti állapotot kell helyreállítani. Ennek során beszámításnak is helye lehet, ha annak feltételei egyébként fennállnak [Ptk. 227. § (2) bek., 237. § (1) bek., 296. § (1)-(2) bek., 297. § (2) bek., 328. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperesnek 869 400 Ft-ra előterjesztett és 832 742 Ft-ra és kamatára leszállított keresetét elutasította, egyben kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 40 000 Ft elsőfokú perköltséget azzal, hogy a felperes az eljárásban felmerült költségét maga viseli. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a felek 1991. június 14-én megbízási szerződést kötöttek. Ebben az alperes a felperes kintlévőségeinek behajtását, a felperes pedig a behajtott követelések meghatározott százalékát kitevő díj fizetését vállalta. A szerződés alapján az alperesnek a T. Rt. által kiállított 2 darab, egyenként 2 500 000 Ft követelést tartalmazó váltó leszámítolását kellett elvégeznie. Az alperes az egyik váltót 1992 februárjában számítoltatta le, és a diszkontkamat levonása után a bank által kifizetett 2 341 667 Ft-ot átutalta a felperes számlájára. A második váltó leszámítolására 1992. július 6-án került sor. A mindkét váltó leszámítolása után őt megillető megbízotti díj és kezelési költség levonása után - a bank által kifizetett összegből - 1 630 600 Ft-ot utalt át az alperes a felperesnek. A felperes kifogása kapcsán - a számításait felülvizsgálva - 1992. augusztus 18-án továbbá 210 919 Ft-ot adott át a felperesnek, 625 000 Ft-ot pedig visszatartott. Az összeg visszatartását azzal indokolta, hogy a felperes 1992. február 4-én az 500 000 Ft + áfa, összesen 625 000 Ft vételár ellenében olyan követeléseket adott el részére, amelyeket az adósok 1991 decemberében már kifizettek. A váltóleszámítolás után fennmaradó 625 000 Ft-os követelést az alperes az ugyanilyen összegű ellenkövetelésébe beszámította.

Az elsőfokú bíróság megalapozatlannak találta a felperesnek a váltóleszámítolással kapcsolatban előterjesztett 625 000 Ft és kamata megfizetése iránt előterjesztett keresetét. A felek között nem vitás, hogy a megbízotti díjon felül az alperes 625 000 Ft-ot tartott vissza a felperest megillető követelésből. Az elsőfokú bíróság azt vizsgálta, hogy alkalmas volt-e az alperes által előterjesztett beszámítási kifogás a felperesnek a vele szemben támasztott követelése megszüntetésére. Úgy ítélte meg, hogy miután a felperes az 1992. február 4-én kötött adásvételi szerződéssel olyan követeléseket ruházott át az alperesre, amelyek már nem álltak fenn, az adásvételi szerződéssel az alperes nem szerezhetett tulajdonjogot az átruházott követeléseken, ezért a Ptk. 210. §-ának (1) bekezdése szerint az adásvételi szerződést tévedés jogcímén kellő alappal támadta meg. A Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződés érvénytelenségének jogkövetkezménye az eredeti állapotok helyreállítása, ennek keretében az alperes által kifizetett 625 000 Ft vételár és annak kamata visszajárnak. A felperes követelése és az alperes ellenkövetelése is pénzszolgáltatás teljesítésére irányult, a követelések tehát egyneműek és lejártak, és mert nem állnak fenn a Ptk. 297. §-ának (1)-(4) bekezdésében írt tiltó rendelkezések, a Ptk. 296. §-ának (1) bekezdése szerint beszámításra alkalmasak. A Ptk. 296. §-ának (2) bekezdése szerint a követelések a beszámítás erejéig megszűnnek, ehhez képest a felperes az alperestől a visszatartott 625 000 Ft és kamata kifizetését alappal nem igényelheti. Elévülés okából nem találta megalapozottnak a felperes 207 742 Ft és kamata megfizetése iránt előterjesztett követelését sem.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletének részbeni megváltozását kérte, és az alperest a jogtalanul visszatartott 625 000 Ft és kamatai megfizetésére kérte kötelezni. Hivatkozott arra, hogy az 1992. február 4-én létrejött adásvételi szerződés megkötésekor annak tartalmát illetően a felperes ügyvezetője tévedésben volt, és ezt a tévedését az alperes idézte elő. Állította továbbá, hogy az alperes kárt is okozott a felperesnek, mert a Z.-i Lenin Mgtsz.-től 1992. január 24-én kapott levél tartalmáról a felperest nem tájékoztatta. Ebben a levélben a Lenin Mgtsz. azt közölte, hogy a 2 700 000 Ft összegű tartozása már nem áll fenn, mert azt a K. Cipőgyár részére kifizette. Az esetben, ha az alperes a "megbízotti" tájékoztatást megadja, úgy módjában állt volna a 2 700 000 Ft megfizetése iránt eredménnyel perelni a K. Cipőgyárat.

Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság nem adott helyt az írásban, majd 1994. március 31-én a tárgyaláson szóban is előterjesztett bizonyítási indítványának, továbbá hogy az alperes és a Z.-i Lenin Mgtsz. között folytatott levelezés anyagát bizonyítékként a perben nem használta fel arra hivatkozással, hogy a Z.-i Lenin Mgtsz. az iratoknak a perben történő felhasználásához nem járult hozzá.

Előadta továbbá, hogy az alperes 1993. május 5-én érkezett - viszontkeresetnek nevezett - beszámítási kifogása ugyancsak elévültnek tekintendő, mert a szerződés megkötése - 1992. február 4-e - és az igény érvényesítése között több mint egy év telt el.

Az alperes fellebbezési ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A fellebbezés nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!