Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

A Fővárosi Törvényszék Bf.7262/2007/6. számú határozata önkényuralmi jelkép használatának vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 20. §, 269. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 188. §, 266. §, 348. §, 351. §, 352. §, 353. §, 371. §, 372. §, 416. §] Bírók: Csákányi Ildikó, Házi Lajos, Székely Ákos

Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság

25.Bf.7262/2007/6.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság a Budapesten, 2008. június 10. napján megtartott fellebbezési nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt I.rendű vádlott és társa ellen indult büntetőügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2007. március 22. napján kihirdetett 16.B.21.571/2004/15. számú ítéletét mindkét vádlott vonatkozásában részben megváltoztatja.

A vádlottak cselekményét társtettesként elkövetettnek minősíti.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét mindként vádlott vonatkozásában helybenhagyja.

I n d o k o l á s :

A kerületi bíróság I.rendű vádlottat 1 rb. folytatólagosan elkövetett önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt 200 napi tétel, napi tételenként 600,- Ft, összesen 120.000,- Ft pénzbüntetésre ítélte, míg II.rendű vádlottat 1 rb. folytatólagosan elkövetett önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt 1 évre próbára bocsátotta. Rendelkezett egyben az eljárás során lefoglalt bűnjelek elkobzásáról, illetve kiadásáról, valamint az I. r. vádlottat érintően a bűnügyi költség viseléséről is.

Az ítélet ellen a vádlottak, valamint I.rendű vádlott védője a bűnösség megállapítása miatt, felmentés végett jelentettek be fellebbezést.

Utóbb II.rendű vádlott perorvoslati kérelmének írásbeli indokolásában a fellebbezés céljaként a vörös csillag viselését tiltó törvénynek az Országgyűlés, illetve az Alkotmánybíróság általi megsemmisítését jelölte meg.

Sérelmezte a szocializmust, mint társadalmi rendszert önkényuralomnak minősíteni, továbbá hivatkozott a szabad véleménynyilvánítási jogának csorbítására, egyben kifejtette, hogy fellebbezésének alapja nem az első fokú ítélet minősítése, hanem az egész eljárás megkérdőjelezése. A másodfokú bíróságtól a vörös csillag és a sarló-kalapács viselését tiltó törvény megsemmisítésében való hathatós közreműködését kérte.

I.rendű vádlott védője a nyilvános ülésen felszólalva - a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának közeljövőben várható döntésére tekintettel - az eljárás felfüggesztését indítványozta, majd ennek elutasítása után érdemben felszólalt.

Ennek során tényállási pontonként adta elő kifogásait, melyek lényege szerint a cselekmények egy része ismeretterjesztő célú, történelmi tájékoztatás, vagy történelmi megemlékezés volt; ezért ezek a magatartások a Btk. 269/B.§ (2) bekezdésére figyelemmel nem büntethetők. Sérelmezte, hogy az első fokú bíróság figyelmen kívül hagyta az általuk becsatolt színskálát, amelynek segítségével bizonyítható lett volna, hogy a felhasznált jelkép nem felel meg a törvényi kritériumoknak, mert a csillag színe eltér a hagyományos vörös színtől.

A fentiekre figyelemmel védence felmentését kérte; ellenkező esetben bizonyítás felvételét: az inkriminált csillagok színének pontos megállapítása céljából szakértő kirendelését, majd a szakértői vélemény fényében a Btk. 269/B.§ hatályos megszövegezéséből eredő jogbizonytalanság kapcsán alkotmánybírósági normakontrollt indítványozott.

A vádlottak a másodfokú nyilvános ülésen utolsó szó jogán a korábban már előadottakat foglalták össze.

A Fővárosi Főügyészség Bfel.12053/2007/1. számú átiratában az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A másodfokú bíróság a védelmi indítványokat, fellebbezéseket nem találta alaposnak.

A fellebbviteli bíróság mindenek előtt rögzíti, hogy az eljárás felfüggesztésére nem látott okot.

A védelem az Emberi Jogok Európai Bírósága előtti eljárásra hivatkozó ugyanezen indítványát már az elsőfokú bíróság első tárgyalásán is megtette; a Be.266. §-ra - és az ott hivatkozott Be. 188.§ taxatív felsorolására - figyelemmel a jelen büntetőeljárás ez okból való felfüggesztésére törvényi lehetőség egyébként sincs; adott esetben a rendkívüli jogorvoslat [Be. 416.§ (1) bek. g.) pontja] lehetősége nyílhat meg.

Ugyanígy: a Btk. 269.§/B.§ szerinti törvényi tényállás kapcsán a normakontrollt az Alkotmánybíróság a 14/2000.(V.12.) AB számú határozatában már elvégezte. Erre figyelemmel a jelen büntetőeljárásban ezirányú újabb vizsgálódás, különösen szakértői bizonyítás nem indokolt.

Íly módon a másodfokú bíróság nem látta gátját az elsőfokú ítélet érdemi felülbírálatának, ezért azt megtette.

Ennek során a Be.348.§-ban írt jogkörében eljárva a kerületi bíróság ítéletét - az azt megelőző bírósági eljárás egészét is értékelve - bírálta felül. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a büntetőeljárási törvény rendelkezéseit maradéktalanul megtartotta.

A kerületi bíróság ügyfelderítési kötelezettségének eleget tett, az ügy ténybeli és jogi megítélése alapjául szolgáló bizonyítékokat feltárta, azokat a törvénynek és a logika szabályainak megfelelően értékelve a tényállást lényegében hiánytalanul állapította meg.

Azt a másodfokú bíróság a Be.352.§ (1) bekezdés a/ pontjára figyelemmel mindössze az alábbiak szerint egészíti ki, illetve helyesbíti.

Kiegészítendő a 3. pontban írt tényállás azzal, hogy a vádlottak előzetes megbeszélés alapján tűzték magukra a tiltott önkényuralmi jelképet, amikor a Budapesti V. és XIII. kerületi Ügyészségen idézésre megjelentek (az elsőfokú ítélet ... oldala; a II.r. vádlott nyomozati vallomása, - ......../....sz. nyomozati irat ... oldala - alapján).

A másodfokú bíróság ugyanakkor kirekeszti az 5. tényállási pontból az utolsó mondatot (elsőfokú ítélet 4.oldal 1.bekezdése), mivel az a jogi indokolás körébe tartozóan már részletesen kifejtett elsőbírói jogi álláspont. E helyen mindössze annak rögzítése szükséges, hogy a vörös csillag önkényuralmi jelképnek minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!