Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2009.5.143 A perköltség viselésére vonatkozó kivételes eljárásjogi szabály kiterjesztően nem értelmezhető, ezért a keresettel szemben védekező alperes nem mentesül a költségek viselése alól, ha az utóbb előterjesztett jogcímen a módosított kereset teljesítését nem ellenzi [Pp. 80. §].

Az alperesek a felperes gyermekei. A peres felek 2000. szeptember 30-án öröklési szerződést kötöttek, melynek értelmében a felperes gondozás, gyógyíttatás, ápolás és illő eltemettetés ellenében a p.-i 1348 hrsz. alatti, valamint a p.-i 53095/3 hrsz. alatti ingatlanait az alperesekre, mint szerződéses örököseire ruházta át. A szerződést a korlátozottan cselekvőképes kiskorú II. r. alperes képviseletében is a felperes, mint a II. r. alperes törvényes képviselője, a III. r. alperes képviseletében pedig - aki a szerződéskötés időpontjában még a 2. életévét sem töltötte be - törvényes képviselője, B. A. írta alá.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a perbeli öröklési szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésére tekintettel semmis, ugyanis öröklési szerződést a Ptk. 655. §-ának (1) bekezdése szerint csak tartás vagy életjáradék fejében lehet érvényesen kötni, gondozás, gondviselés ellenében öröklési szerződés nem köthető, a szerződés tehát a Ptk. 655. §-ának (1) bekezdésébe ütközik. A felperes a perindítást megelőzően az alperesektől a szerződés közös akarattal történő felbontását kérte, akik ettől elzárkóztak.

A perben megtartott első tárgyaláson az I. és II. r. alperes a kereset elutasítását kérte, álláspontjuk szerint ugyanis az öröklési szerződés tartalma megfelel a jogszabályi rendelkezéseknek. A III. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte. Az első tárgyalást követően a felperes a keresetét kiterjesztette, és alaki okok miatt is kérte a szerződés érvénytelenségének megállapítását, figyelemmel arra, hogy a korlátozottan cselekvőképes II. r. alperes vonatkozásában az öröklési szerződés érvényességéhez a Ptk. 656. § értelmében szükség lett volna a gyámhatóság jóváhagyására is és ez nem történt meg, a III. r. cselekvőképtelen alperes pedig a Ptk. 624. § szerint egyáltalán nem köthetett volna érvényesen öröklési szerződést.

A 2006. január 27-én megtartott újabb tárgyaláson az I. r., valamint a II. r. alperesek nem vitatták, hogy nem került sor az öröklési szerződés gyámhatósági jóváhagyására, erre tekintettel a kereset teljesítését már nem ellenezték. Ugyanakkor az I. r. alperes viszontkeresettel élt a felperessel szemben, melyben kérte, hogy a bíróság kötelezze a felperest 3 900 000 forint megfizetésére, mely összeg felperes számára történt átutalása feltétele volt az öröklési szerződés megkötésének.

Az elsőfokú bíróság végzésével az I. r. alperes viszontkeresetét elutasította, figyelemmel arra, hogy a felek személyes meghallgatása alapján megállapította, hogy a viszontkereset tárgyául szolgáló pénzösszeg és a keresettel támadott öröklési szerződés között nem állt fenn jogi kapcsolat. Ítéletében ugyanakkor a bíróság megállapította, hogy a felek között létrejött öröklési szerződés érvénytelen, egyben kötelezte az I. r. és II. r. alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 15 nap alatt egyenként 400 000-400 000 forint perköltséget. A bíróság megállapította, hogy az alperesek a kereset teljesítését nem ellenezték, ugyanakkor az ítéleti döntés következtében perveszteseknek tekintendők, ezért a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelesek a perköltség viselésére.

Az I. és II. r. alperesek az ítélet elleni fellebbezésükben a perköltségben való marasztalásuk mellőzését kérték a felperes elsőfokú perköltség megfizetésére történő kötelezése mellett. Álláspontjuk szerint a perre okot nem adtak, a felperes módosított keresetét az előterjesztését követő első tárgyaláson nyomban elismerték, ezért a Pp. 80. § (1) bekezdése alapján a felperes köteles az alperesek perrel felmerült költségeinek viselésére.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet - fellebbezett részében - megváltoztatta és mellőzte az I. és II. r. alperesek perköltség fizetésére kötelezését. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az I. és II. r. alpereseknek 15 napon belül 960 000 forint elsőfokú perköltséget, valamint az államnak külön felhívásra 900 000 forint illetéket. A felperest 72 000 forint másodfokú perköltség megfizetésére is kötelezte.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperesek alapos okkal hivatkoztak a Pp. 80. §-ának (1) bekezdésére, mely úgy rendelkezik, hogy ha az alperes a perre okot nem adott és a követelést az első tárgyaláson azonnal elismeri, az alperes költségében a felperest kell marasztalni. Ez a rendelkezés a Pp. 78. § (1) bekezdésének általános szabálya alóli kivételt jelent, mely két együttes feltételt tartalmaz és amennyiben a feltételek közül bármelyik hiányzik, úgy a 80. § (1) bekezdése már nem alkalmazható. Az első feltétel, hogy az alperes ne adjon okot a perre. Ezzel összefüggésben a másodfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy a perbeli esetben a szerződés érvénytelenségét előidéző ok ugyan a II. r. alperes személyével függ össze, aki azonban a szerződés megkötésének időpontjában korlátozottan cselekvőképes volt, nevében törvényes képviselőként a felperes járt el. Az érvénytelenségi okot tehát azzal, hogy a szerződés gyámhatósági jóváhagyását nem kérte, maga a felperes idézte elő, a perindítás tehát a felperes mulasztása folytán vált szükségessé. A Pp. 80. § (1) bekezdése alkalmazásának másik feltétele, hogy az alperes a követelést az első tárgyaláson azonnal ismerje el. Az I. és II. r. alperesek a módosított keresetet az ezt követő tárgyaláson azonnal elismerték, és a követelés elismerése szempontjából ezt a tárgyalást kell első tárgyalásnak tekinteni. A másodfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy a Pp. 80. § (1) bekezdésében meghatározott mindkét törvényi feltétel megvalósult, ezért az elsőfokú bíróság ítéletének perköltségre vonatkozó rendelkezését megváltoztatva a felperest kötelezte az alperesek elsőfokú perköltségének megfizetésére.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte, álláspontja szerint ugyanis a jogerős ítélet jogszabálysértő, mert a másodfokú bíróság tévesen alkalmazta és értelmezte a Pp. 78. §-ának (1) bekezdését, 80. §-ának (1) bekezdését, megsértette a Pp. 206. §-ának (1) bekezdését, valamint a 215. §-t és a 253. § (3) bekezdését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!