Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.5.192 I. A vagyont terhelő zálogjog egyenértékű a többi zálogjoggal, ideértve a kézizálogjogot, jelzálogjogot, jogot és követelést terhelő zálogjogot. Ezért az adós vagyonának meghatározott része fölött "lebegő" zálogjoggal biztosított követelés éppúgy privilegizált, mint a többi zálogjoggal biztosított követelés.

II. A Ptk. újabb zálogjogi szabályai értelmében a vagyont terhelő zálogjog érvényesítéséhez nem szükséges ún. rögzítő nyilatkozat, a végrehajtás ugyanis az adós egész vagyonára vezethető, a felszámolás pedig - mint totális végrehajtás - ugyancsak az adós teljes vagyonát érinti [Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pont, 49/D. §; Ptk. 266. § (2) bekezdés].

Az adós ellen indult felszámolási eljárás kezdő időpontja 2002. július 4. napja, a felszámolás közzététele a Cégközlönyben 2002. július 25. napján megtörtént. A hitelező határidőn belül bejelentett igényét a felszámoló az alábbiak szerint igazolta vissza: 103 663 477 Ft tőke a Cstv. 57. § (1) bekezdés "b" kategória, 36 386 406 Ft késedelmi kamat a Cstv. 57. § (1) bekezdés "g" kategória, a 100 000 Ft-os regisztrációs díj pedig "f" kategória. Megjelölte a felszámoló az ingatlant, melynek értéke erejéig kerül "b" kategóriás kielégítésként figyelembe véve a követelés, továbbá a 234/2001. számú közjegyzői okiratban felsorolt és még meglévő vagyontárgyakat ugyancsak ezek értéke erejéig, melyekből "b" kategóriás igényként kerül kielégítésre a követelés.

A hitelező kifogásában elfogadta a követelés összegszerűsége tekintetében a felszámoló visszaigazolását, azonban sérelmezte, hogy a "b" kategóriába történt besorolásban nem tüntette fel a hitelező és az adós közötti 233/2001. számú közjegyzői okiratba foglalt, vagyont terhelő keretbiztosítéki jelzálogjogot alapító szerződésben meghatározott ingóságokat, a felszámolás kezdő időpontjában meglévő adósi készletet. A hitelező úgy nyilatkozott, hogy a vagyont terhelő jelzálogjogot nem alakította át meghatározott vagyontárgyakat terhelő jelzálogjoggá, azonban álláspontja szerint a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja ezt a feltételt nem írja elő, ennek hiányában is a követelést ezek a vagyontárgyak is biztosítják, a követelést "b" kategóriás igényként kell nyilvántartásba venni. Mindezek alapján azt kérte, hogy a közjegyzői okiratba foglalt, zálogjoggal biztosított követelést is "b" kategóriába sorolja be a felszámoló.

A felszámoló a kifogás elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a Ptk. 254. § (2) bekezdése szerint a kielégítési jog megnyíltával a vagyont terhelő zálogjog a zálogjogosult által zálogkötelezetthez intézett írásbeli nyilatkozatban meghatározott vagyontárgyakat terhelő zálogjoggá alakul át. Az ún. "lebegő" zálogjognál a nevesítést megelőzően még nincs zálogjog a konkrét vagyontárgyakra vonatkozóan, ebben a helyzetben csak olyan lehetőséggel bír a vagyont terhelő zálogjog jogosultja, hogy létrehozhatja a zálogjogot az általa megjelölt vagyontárgyakon. A felszámolás kezdő időpontját követően az adós és a hitelező viszonylatában nem az általános polgári jogi szabályok, hanem a Cstv. rendelkezései az irányadók. A Cstv. 34. § (2) bekezdés, 37. § (1) bekezdés, 38. § (1)-(3) és (4) bekezdés rendelkezései alapján a felszámolás kezdő időpontját követően már nincs lehetősége a hitelezőnek arra, hogy zálogjogát rögzítse, nevesítse, így ebben a részében a követelés nem minősül "b" kategóriás követelésnek. Amennyiben nincsenek nevesített, konkrét vagyontárgyak a felszámolási eljárás kezdetén, úgy a Cstv. 49/D. § (1) bekezdése sem alkalmazható.

Az elsőfokú bíróság végzésével a hitelező kifogásának helyt adott, és kötelezte a felszámolót arra, hogy a hitelező már nyilvántartásba vett követelésén túl 20 millió forintot a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontjába soroljon be. A határozat indokolása szerint a Ptk. 266. § (2) bekezdése értelmében a vagyont terhelő zálogjog jogosultja kielégítési jogának megnyíltával a zálogkötelezett vagyonából a vagyon egységének fenntartása mellett kereshet kielégítést, de a vagyont terhelő zálogjogot a zálogkötelezetthez intézett írásbeli nyilatkozattal szemben az abban meghatározott vagyontárgyakat terhelő zálogjoggá is átalakíthatja. A ún. "lebegő" zálogjog érvényesítésének nem kizárólagos lehetősége, hogy a zálogjogosult a zálogkötelezetthez intézett írásbeli nyilatkozattal az abban meghatározott vagyontárgyakat terhelő zálogjoggá alakítsa át. A Ptk.-hoz képest speciális szabályokat tartalmaz a Cstv., ezért a követelés besorolását illetően a Cstv. rendelkezéseiből kell kiindulni. A Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja ugyan nem írja elő kizárólagosan a zálogjog rögzítését, a vagyont terhelő zálogjog érvényesítéséhez azonban a felszámolási eljárásban mégis szükséges a rögzítés, a zálogjog meghatározott vagyontárgyakat terhelő zálogjoggá átalakítása. Helyesen hivatkozott a felszámoló arra, hogy a felszámolás kezdő időpontját követően ún. rögzítő nyilatkozatot a hitelező már nem tehet, a zálogjog nevesítésére már nincs lehetősége. Amennyiben azonban a zálogszerződésből megállapítható, hogy a felek az adós vagyonának mely részén létesítették a vagyont terhelő zálogjogot, úgy a zálogjogosult hitelezőnek a felszámolóhoz történő hitelezői igénybejelentése ugyanolyan joghatállyal bír, mint a Ptk. 266. § (2) bekezdése szerinti írásbeli nyilatkozat. A jelen esetben az adós tevékenységet lezáró mérlegében feltüntetett alapanyagokra, anyagokra, árukra és egyéb készletekre rögzült a hitelező zálogjoga, ezen zálogtárgyak értékének erejéig lehet a hitelező igényét a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja szerint nyilvántartásba venni, illetőleg azok értékesítését követően a 49/D. § (1) bekezdés szerint a hitelező igényét kielégíteni.

Az elsőfokú bíróság végzésével szemben a felszámoló élt fellebbezéssel, kérte annak megváltoztatását és a kifogás elutasítását. Megismételte azon korábbi jogi álláspontját, mely szerint a vagyont terhelő zálogjog esetében a nevesítés, rögzítés előtt még nincs zálogjog a konkrét vagyontárgyakra, a felszámolás kezdő időpontját követően pedig a hitelező rögzítő nyilatkozatot nem tehet.

A fellebbezés az alábbiak szerint alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!