Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.4.91 Amennyiben a vad elejtésére a húsának eltulajdonítása érdekében kerül sor, a cselekmény jogi értékelésénél nem az élővad-érték, hanem a hús-érték az irányadó, feltéve, hogy az elkövető a vadászatra vonatkozó szabályokat mindössze azzal sértette meg, hogy a vad elejtésének a megtörténtét - az önleleplezés elhárítása érdekében - az egyéni vadászati naplóban az egyéni lőjegyzéken nem jegyezte be, és az elejtett vadat az előírások szerint nem jelölte meg, egyébként viszont az élővad elejtésére jogosult volt [Btk. 316. § (2) bek., 1966. évi LV. tv. 57. § (1) bek., 84. § (4) bek.; Be. 258. § (3) bek., 330. § (1) bek., 373. § (1) bek. III/a. pont, 428. § (2) bek.].

A városi bíróság ítéletében a III. r. terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő, folytatólagosan elkövetett lopás vétségében, és ezért 250 napi tétel pénzbüntetésre ítélte azzal, hogy egy napi tétel összege 400 forint.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás e terheltet érintő részének lényege a következő:

A III. r. terhelt 2008 augusztusában a vadásztársaság k.-i körzetében elejtett egy süldő vaddisznót. A vadászat tényét és a vad elejtését a k.-i körzet egyéni vadászati naplójába, továbbá az egyéni lőjegyzékébe nem jegyezte be, az elejtett állatot azonosító jeggyel nem látta el; azt társával, az ügy I. r. terheltjével együtt annak lakására szállította, akivel a vadhúst elosztották. A jogtalan eltulajdonítással a vadásztársaságnak az élő vad értékének megfelelő 100 000 forint kára keletkezett.

2008 július-augusztus hónapjában - két alkalommal - a vadásztársaság vadászterületén a III. r. terhelt elejtett egy-egy őzgidát, és a kilövés tényét elmulasztotta a k.-i körzet egyéni vadászati naplójában, valamint az egyéni lőjegyzékben feltüntetni. Emellett az elejtett állatokat azonosító jellel sem látta el. A lelőtt vadakat a jelen lévő I. r. társa a lakásán szétbontotta, és a húst a terheltek elosztották.

E két őzgida kapcsán a vadásztársaságnak az élő vad értékének megfelelő, összesen 100 000 forint kárt okoztak.

A bejelentett fellebbezéseket elbírálva a megyei bíróság a 2009. december 1. napján kelt végzésével az elsőfokú ítéletet a III. r. terheltre vonatkozóan helybenhagyta.

A jogerős határozatok ellen a III. r. terhelt védője felülvizsgálati indítványt nyújtott be, amelynek jogalapját a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjában jelölte meg.

Indítványában arra hivatkozott, hogy védence ugyan valóban eltulajdonította a vadakat, azokat azonban nem orvvadászat útján lőtte ki. A vadásztársaság tagjaként, vadászjeggyel rendelkezett, a vadászat szabályait betartotta, azaz a vadászat helyét és idejét a beírókönyvbe bevezette, s nem tiltott vadra és nem tiltott időben és helyen vadászva lőtte ki a vadakat. Ezért nem jogosulatlanul vadászott, s nem a jogosulatlan vadászattal elejtett vadra vonatkozó szabályok irányadóak az elejtett vad értékének megállapítására. A bűncselekményt ugyanis azzal követett el, hogy a jogszerűen elejtett vadat nem adta le, hanem eltulajdonította. Ezért az eltulajdonítással nem az élővad értékének, hanem az elejtett vad leadása során elérhető haszonnak megfelelő mértékben károsította csupán a vadásztársaságot. Miután a lelőtt vadakból kinyert hús leadásával a vadásztársaság vadanként 14 400, 9000, illetve 14 850 forintra tett volna szert, cselekményei három rendbeli tulajdon elleni szabálysértést valósítottak meg.

Ezért - miután álláspontja szerint a jogerős határozatok tévesen értékelték a terhelt cselekményeit bűncselekménynek - a Legfelsőbb Bíróságtól a megtámadott határozatok megváltoztatását és védence felmentését kérte az ellene emelt vád alól.

A Legfőbb Ügyészség az indítványt nem tartotta alaposnak; álláspontja szerint a terhelt cselekményei az 1996. évi LV. törvény 84. § (4) bekezdésének utolsó fordulatára figyelemmel jogosulatlan vadászatnak minősülnek, ezért az érték meghatározásánál helyesen vették figyelembe az eljárt bíróságok az élővad értékét, és helyesen következtettek a terhelt jogtalan eltulajdonítási szándékára is. Ezért a megtámadott határozatok hatályban tartására tett indítványt.

A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint alapos.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, e tényállás a felülvizsgálati indítványban nem támadható. A védő szóbeli kiegészítésében azzal, hogy az azonosító jelekkel kapcsolatban megállapított tények bizonyítottságát vitatta, ezzel az irányadó tényállást támadta. Miután ez okból felülvizsgálatnak nincs helye, ezzel a kiegészítéssel érdemben a Legfelsőbb Bíróság nem is foglalkozott.

A jogerős ügydöntő határozat Be. 416. § (1) bekezdésének a) és b) pontja alapján történő felülvizsgálata kizárólag a Be. 423. § (1) bekezdésében meghatározott, irányadó tényálláson alapulhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!