Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.7.316 Az elsőfokú bíróság ítéletének megalapozatlanság folytán történő hatályon kívül helyezését eredményezi, ha a bíróság a bűnösséget megállapító ítéletét a vádlottnak a nyomozás során tett egyetlen - és később visszavont - olyan beismerő vallomására alapítja, amelyben foglaltakat az ügyben feltárt objektív jellegű bizonyítékok kellően nem támasztják alá, és elmaradtak azok a szakszerű vizsgálatok is, amelyek a vádlott beismerő vallomásának az alátámasztására, illetőleg azok megcáfolására alkalmasak [Be. 5. § (3) bek., 239. § (2) bek, a), b) és d) pont, 262. § (1) bek.].

A megyei bíróság az 1999. február 18. napján kelt ítéletével a vádlott bűnösségét nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében állapította meg, és ezért 11 évi fegyházbüntetésre, 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte és elrendelte a kényszergyógyítását. A megállapított tényállás lényege a következő.

Az 52 éves büntetlen előéletű vádlott férje a büntetőeljárás során meghalt, nagykorú gyermekei közül egyik felnőtt lánya rendszeres gondozásra, támogatásra szorul. Magas vérnyomás megbetegedésben szenved, nagymértékben fogyaszt szeszes italt és idült alkoholistának tekintendő.

A vádlott 15-20 év óta ismerte a 83. életévében volt sértettet, akit a községben levő házában gyakran meglátogatott, esetenként élelmet vitt neki, a ház körüli munkákat elvégezte, és bizalmas viszonyban voltak egymással. A sértett időnként kisebb összegeket adott a vádlottnak.

1997. december 14.-én, vasárnap a vádlott a kora reggeli órákban megivott fél dl. pálinkát, majd kb. 10 óra körül a büfébe ment, ahol 2 dl, bort fogyasztott. Ezt követően ittas állapotban felkereste a sértettet a házában, hogy további italozásához és a játékgépezéshez pénzt kérjen tőle. Az utcai nagykapu nyitva volt, a sértett pedig az alsó épület konyhahelyiségében tartózkodott a kályha előtt, és begyújtáshoz készülődött. Közben elaludt. A vádlott tudta, hogy a sértett a pénztárcáját a zsebében szokta tartani. Látva a sértett helyzetét, az ágyon levő kalapácsszerű eszközzel, közepes erővel a sértett bal halántékára ütött, amitől a sértett a kályha és az ágy között fejjel a fal felé, a jobb oldalára esett úgy, hogy a fejének a jobb oldala a fal mellett elhelyezett fagerendára került. Ezután a vádlott a kályhából kivett egy 1040 gramm súlyú 34 cm hosszú akácfa darabot, és azzal négy esetben, egyszer közepes erővel a sértett bal halántékára, három alkalommal pedig nagy erővel a bal halánték-fal-nyakszirt tájékára ütött. Ezt követően a fadarabot a sértett lábához dobta, majd a sértett zsebéből kivette a pénztárcáját, és abból egy 100 forintost és meg nem állapítható összegű aprópénzt kivett, majd a pénztárcát a sértett lábához dobta. A vádlott ezután eltávozott a sértett házából, újból a büfébe ment, ahol az eltulajdonított pénzből bort fogyasztott, majd hazament. A sértett a vádlott által előidézett helyzetében meghalt.

Másnap délben az ebédet hordó asszony talált rá a sértettre, így került sor az orvos és a rendőrség értesítésére.

A kalapácsszerű eszközzel történt ütéstől a sértettnek bal oldalt a halántéktáji területen a szemzugtól a hajas fejbőr határáig bevérzéses sérülése keletkezett. A kalapácsszerű eszköz az eljárás során nem került elő. A fadarabbal történt ütésektől külső és belső sérülések keletkeztek a bal halánték, a fejtető és az orrgyök területén. A bal oldalon a nyakszirt-fal-halánték-tájék területén az agykoponya darabos törése, kiterjedt koponyaalapi törés és a rostacsont, valamint a baloldali elülső koponyagödör szilánkos, darabos törése is bekövetkezett, mely a csontvégek elcsúszásával, elmozdulásával is együtt járt. Többszörös keményburok-folytonosságmegszakadás, lágyagyhártyák alatti vérgyülem, az agy szürkeállományának roncsolódása is bekövetkezett. A fagerendához történt közepes erejű ütődés következtében a jobb oldali halántéktájék fülkagyló által határolt területén bevérzéses sérülések, és ennek belső vetületében a homloklebeny jobb oldali agyalapi részén pontszerű bevérzésekkel járó agyzúzódásos sérülés, az agykoponyát ért tompa erőbehatás következtében pedig az alsó szemhéjon bevérzés keletkezett. A sértett jobb lábszárának elülső felszínén a felső harmadban a térdízület alatt közepes erejű tompa erőbehatástól származó hámhorzsolásos sérülése is volt.

A sértett halálát a koponyaalapi törés, a törött csontvégek okozta agyzúzódás, reaktív jellegű agyvizenyő, következményes nyúltvelő-beékelődés és a légzőközpontok heveny bénulása okozta.

A sértett élete azonnali orvosi segítségnyújtás esetén sem lett volna megmenthető. Az elszenvedett sérülések és a sértett halála között a közvetlen okozati összefüggés megállapítható volt.

Az ítélet ellen az ügyész súlyosítás végett; a vádlott és védője felmentésért és enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A legfőbb ügyész az elsőfokú bíróság ítéletének túlnyomó részbeni megalapozatlansága miatt annak hatályon kívül helyezését, és egy esetleges pótnyomozás után az eljárt elsőfokú bíróságnak új eljárásra utasítását indítványozta.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésére álló bizonyítékok értékelése során elvetette a vádlott tárgyaláson tett, a cselekmény elkövetését tagadó vallomását, és a tényállást a nyomozati eljárás során tett - a poligráfos vizsgálatot követő és a videófelvétellel dokumentált - beismerő vallomása alapján állapította meg. Ezt a vádlott által tett beismerő vallomást bizonyítottnak találta, és megerősítve látta

- az ujjnyomszakértői véleménnyel, mely szerint a bejárati ajtó belső üvegén a zár ütközője felett a vádlott jobb kezének hüvelykujjától származó nyomot találtak;

- P. M. tanú nyomozati vallomásával, akinek a cselekmény elkövetése után, december 15-én a vádlott ittas állapotban, sírva mondta, hogy megölt egy embert;

- id. F. A. tanú azon vallomásával, hogy a cselekmény elkövetésének a napján a sértett háza közelében találkozott a vádlottal;

- O. N. és G. J. tanúk vallomásával, mely szerint a cselekmény elkövetése utáni napon is a sértett háza közelében járt a vádlott, és G. J.-től kérdezte, hogy "meghalt-e Miklós bácsi" (a sértett).

Az elsőfokú bíróság alapvetően ezeknek a bizonyítékoknak az alapján nem vizsgált meg más olyan bizonyítékokat, amelyek az előzőeknek ellentmondtak. Ezáltal a bizonyítás nem vagy nem teljes körűen terjedt ki valamennyi lényeges körülményre.

1. Az elsőfokú bíróság mindenekelőtt elmulasztotta a vádlott védekezésében és a bizonyítékok körében jelentkező ellentmondásokat tisztázni. Ez annál is inkább fontos lett volna, mert a tényállást alapvetően a vádlott kezdeti tagadása után tett egyetlen beismerő vallomására alapította, de figyelmen kívül hagyta, hogy a vádlott a beismerését visszavonta, és a tárgyaláson is következetesen tagadott. Az elfogadott beismerés kontrollja elmaradt, és a bíróság nem vizsgálta a vallomások megváltoztatásának okait és körülményeit.

A Be. 5. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezés folytán az elsőfokú bíróság nincs elzárva attól a lehetőségtől, hogy a bizonyítási eljárás során feltárt bizonyítékok közül egyetlen vallomásra alapítva állapítsa meg az irányadó tényállást, ennek feltétele azonban, hogy ez a bizonyíték aggálymentes legyen. Ez a megállapítás azonban a vádlott beismerő vallomásáról semmiképpen sem mondható el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!