Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.10.278 A felszámolás elrendelése után a bérleti szerződés felmondással való megszüntetése az adós gazdasági tevékenysége ésszerű befejezéséhez kapcsolódik. A felmondás folytán megszűnt bérleti szerződésből eredő kártérítési és kötbérigények azonban nem az adós felszámolás alatti gazdasági tevékenységének a folytatásából keletkeztek, ezért felszámolási költségként nem érvényesíthetők [1991. évi XLIX. tv. 57. § (2) bek.].

A jogerős végzésben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás a következő:

A bíróság az adós felszámolását 2005. november 9-én jogerőre emelkedett végzésével rendelte el, felszámolóként az R-H. Felszámoló és Vagyonkezelő, Ipari és Szolgáltató Kft.-t jelölte ki. A hitelezők felhívására a 2005. december 1-jén megjelent Cégközlönyben került sor.

A hitelező és az adós 2005. március 11-én kötöttek bérleti szerződést a hitelező tulajdonában álló irodaház meghatározott részének bérletére, 3 éves időtartamra. A bérleti szerződés 20.4. pontja szerint a bérlő, a szerződés megszűnésének napján, a szerződés 20.1. pontjában leírt állapotban köteles visszaszolgáltatni a bérleményt és késedelme esetén minden késedelmes napra a napi bérleti díj kétszeresét köteles kötbérként megfizetni.

Az adós felszámolásának megindulása után a hitelező 2005. december 31-ére felmondta a bérleti szerződést díjfizetés elmulasztása miatt és erről a felszámolót tájékoztatta. A bérlemény teljes körűen 2006. január 24-én került a hitelező birtokába.

A hitelező a felszámolóhoz határidőben bejelentette az adóssal szembeni igényét. A felszámoló - egyebek mellett - a hitelező 1 093 642 Ft kártérítés jogcímén bejelentett követelését és 2 064 131 Ft késedelmi kötbérkövetelést a hitelező által kért felszámolási költségként történő besorolás helyett a felszámolási kérelem benyújtásakor hatályban volt, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 57. § (1) bekezdés f) pontjába sorolta.

A felszámoló besorolásra vonatkozó intézkedése ellen a hitelező kifogást jelentett be, kérve igényének a felszámolási költségek közé történő átsorolását.

Az elsőfokú bíróság a hitelező kifogásában foglaltaknak részben helyt adott, de a kártérítési és a késedelmi kötbér igényt nem minősítette a felszámolási költségek közé tartozó követelésnek, de e vonatkozásában nem indokolta meg döntését.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, melyben kérte, hogy a másodfokú bíróság a kártérítés és késedelmi kötbér jogcímen bejelentett igényének besorolása körében változtassa meg az elsőfokú bíróság végzését és rendelje el azok felszámolási költségként történő kielégítését. Fellebbezését arra alapította, hogy a bérlemény visszaadásával kapcsolatban keletkezett a kártérítési igénye és a kötbér követelése is, ezért a Cstv. 57. § (2) bekezdés b) pontjában nevesített, a gazdasági tevékenység ésszerű befejezésével kapcsolatos költségnek minősülnek.

A felszámoló a fellebbezésre tett észrevételében akként foglalt állást, hogy a követelések nem sorolhatók be felszámolási költségként, mert egyrészt a Cstv. 57. § (2) bekezdés b) pontja a felszámolás kezdő időpontja után végzett gazdasági tevékenységből eredő kártérítési kötelezettségre vonatkozik, míg ebben az eljárásban a hitelező a felszámolás megindulását megelőző időszakban bekövetkezett események alapján bekövetkezett kárra alapítja az igényét; másrészt a késedelmi kötbér nem az adós gazdasági tevékenységének ésszerű befejezésével kapcsolatos követelés, mert a hitelező mondta fel a bérleti szerződést.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzésének nem fellebbezett részét nem érintette, míg fellebbezett részét helybenhagyta, s megállapította, hogy a fellebbezési eljárási illetéket a hitelező viseli.

A másodfokú bíróság vizsgálta, hogy a gazdasági tevékenység fogalma hogyan értelmezhető a felszámolási eljárások során és a gazdasági tevékenység ésszerű befejezéséhez kapcsolódó költségek milyen körre terjeszthetők ki.

Kifejtette, hogy bár a gazdasági tevékenység fogalmát a törvény nem határozza meg, azonban a kialakult bírói gyakorlat alapján ilyennek minősül a bevétel elérése érdekében rendszeresen vagy üzletszerűen végzett tevékenység, amely lehet gazdasági, kereskedelmi, szolgáltató, pénzügyi, szellemi, stb. egyaránt, míg a gazdasági tevékenység ésszerű befejezésével felmerült költség - szintén a kialakult bírói gyakorlat alapján - a termelő tevékenységet végző adósnak a felszámolás kezdő időpontja után e tevékenysége körében felmerült költsége. Így ilyen lehet - többek között - az ehhez szükséges anyagok, termékek beszerzési költsége, az ehhez kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele, energiaköltség, bérleti díj.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a kártérítési kötelezettség és a hasonló megítélésű kötbér felszámolási költségként történő elismeréséhez a törvény azt követeli meg, hogy azok a felszámolás kezdő időpontja utáni gazdasági tevékenységből keletkezzenek, és nem a gazdasági tevékenység ésszerű befejezéséből. A bérlemény használata kapcsán keletkezett kárigény, illetve kötbérigény ugyanis pusztán azon az alapon nem tekinthető felszámolási költségnek, hogy a bérlemény kiürítésére a felszámolás kezdő időpontját követően került sor. Megjegyezte, maga a hitelező sem állította, hogy a kár, illetve a szerződést biztosító mellékkötelezettség alapján járó kötbér, az adós felszámolásának kezdő időpontja utáni gazdasági tevékenységből keletkezett. Miután az adósnak a bérleti szerződés megszűnése miatt a bérlemény visszaszolgáltatásáról felszámolás hiányában is gondoskodnia kellett volna, attól, hogy ez a felszámolás során történt, az igények nem minősülnek felszámolási költségnek.

Bár az elsőfokú bíróság valóban nem tért ki a kártérítési és a kötbérköveteléssel kapcsolatos igény elutasításának indokaira, de az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárást lefolytatta, a döntéshez szükséges bizonyítékok rendelkezésre álltak, ezért a másodfokú bíróság - kiegészítve az indokolást - helybenhagyta az elsőfokú bíróság végzését.

A hitelező felülvizsgálati kérelmében kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú végzést teljes egészében, és az elsőfokú bíróság határozatát a fellebbezéssel, illetve a felülvizsgálati kérelemmel érintett részében helyezze hatályon kívül, a jogszabályoknak megfelelően hozzon új határozatot, vagy utasítsa az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!