Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21778/2010/4. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 84. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Pfv.IV.21.778/2010/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Fónagy Gergely ügyvéd által képviselt felperesnek a .. jogi előadó által képviselt Budapesti Fegyház és Börtön alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és járulékai iránt a Fővárosi Bíróság előtt 62.P.20.798/2008. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 7.Pf.20.070/2010/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 27. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet részben hatályon kívül helyezi, az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatja, és megállapítja: az alperes azzal, hogy az elítélt felperes számára 2007. február 12. napjától 2008. június 4. napjáig tartó fogva tartása során folyamatosan nem biztosította a jogszabályban előírt 3 m2 mozgásteret, megsértette a felperes emberi méltóságát.

A peres felek első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költségeiket maguk viselik.

Egyebekben a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

A le nem rótt 36.000 (Harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Az ügyben releváns tényállás szerint a felperes 2007. február 12-től 2008. június 4-ig az alperes büntetés-végrehajtási intézetében töltötte végrehajtandó szabadságvesztés büntetését.

A felperes végső soron fenntartott és pontosított keresetében annak megállapítását kérte: az alperes azzal a magatartásával, hogy a fogvatartás idejére nem biztosította folyamatosan a jogszabályban meghatározott 3 m2-es mozgásteret, megsértette emberi méltóságát. Kérte, hogy az alperes sajnálkozó tartalmú írásbeli nyilatkozattal adjon elégtételt a jogsértés miatt.

A jogerős ítélet a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet ugyan tényként megállapította, hogy a felperes fogvatartásának ideje alatt - végig - nem biztosították a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII.12.) IM r. (R.) 137. § (1) bekezdésének előírása szerint az egy elítéltre jutó 3 m2-es mozgásteret, tehát a felperes elhelyezésének körülményei esetenként jogszabálysértőek voltak. Ez azonban nem jelenti automatikusan, hogy ennek következtében a felperes emberi méltósága sérült. A Pp. 164. § (1) bekezdése alapján e tekintetben a bizonyítás a felperest terhelte, aki emberi méltósága sérelmének bekövetkeztét nem bizonyította az eljárás során.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak megváltoztatását kérte, kereseti kérelmének megfelelően. Hivatkozott az Alkotmány 2. § (1) bekezdésére, a 8. § (1) bekezdésére, valamint az 54. § (1) bekezdésében foglaltakra. Kifejtette, hogy a szabadságvesztés büntetés végrehajtása alatt bizonyos személyiségi jogok korlátozás alá esnek, azonban ez csak meghatározott jogszabályi feltételek mellett történhet. A R. 137. § (1) bekezdésében foglaltak az emberi méltóság minimális garanciáját jelentik a szabadságvesztés büntetés végrehajtása alatt, ennek hiányában alperesnek, az egyes büntetés-végrehajtási intézetek tőle független telítettségére hivatkozása alapján előfordulhatna az emberi méltóságot extrém módon sértő helyzet is. Alperes nem vitatta az elhelyezés objektív körülményeit, nem vonta kétségbe, hogy a jogszabályban előírt mozgásteret, légteret nem tudta biztosítani a felperes részére, így azt kellett elbírálni, hogy ez az objektív helyzet személyiségi jogot sért-e. A felperes szerint nem szorul bizonyításra az, hogy az elítéltek elhelyezésére vonatkozó jogszabályokat sértő elhelyezés egyben a felperes emberi méltóságát is sérti, mivel az a jogszabály megsértésével automatikusan bekövetkezik.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Előadta, hogy érdekkörén kívül esnek az elkövetett bűncselekmények számát és az emiatt szabadságvesztés büntetésre ítélt fogva tartottak létszámát alakító körülmények. A konkrét intézet kijelölésére és az egyes intézetekbe szállításra a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága jogosult. A befogadási kényszer folytán az intézetparancsnok nem tagadhatja meg a további befogadást, nem teheti azt függővé más elítéltek elszállításától, amiatt, hogy az intézetben valamennyi fogva tartott elhelyezése állandóan megfeleljen a R. 137. § (1) bekezdésében foglaltaknak. Megjegyezte, hogy a felperes fogvatartása során egyszer sem kérte elhelyezésének megváltoztatását vagy másik büntetés végrehajtási intézetbe történő átszállítását. A fogva tartottak elhelyezési körülményeit a fogvatartás törvényességét felügyelő büntetés-végrehajtási ügyészek rendszeresen vizsgálták, a Fővárosi Főügyészség által végzett ellenőrzés során született feljegyzés kifejezetten rögzítette, hogy az előírt mozgástér hiánya nem az intézet önhibájából fakad. E problémák miatt a büntetés-végrehajtási intézet nem tehető felelőssé. Tehát az alperesnek nem felróható, hogy az optimális létszámnál több elítéltet kellett elhelyeznie a rendelkezésre álló férőhelyeken, az intézet anyagi és fizikai lehetőségei, valamint a rendelkezések figyelembevételével úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. Perköltség igényt nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint részben alapos.

A felperes keresetében arra hivatkozott: az alperes önmagában azzal sértette meg emberi méltóságát, hogy elhelyezése során a jogszabályban meghatározott, minimális nagyságú mozgásteret sem biztosította számára.

A Ptk. 75. § (1) bekezdése szerint a személyhez fűződő jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. E jogok a törvény védelme alatt állnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!