Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.5.173 Amennyiben a felek az elállás jogát bánatpénz fizetése ellenében kötik ki, az elállás jogszerű magatartás, amely szerződésszegésnek nem minősül, és a bánatpénzt meghaladó kár megtérítése nem követelhető [Ptk. 320. §].

A felek által 2001. május 22. napján kötött adásvételi szerződés szerint az alperes megvásárolta a felperes telephelyén üzemelő AKF3/8. jelzésű hulladékégető kazánt. Az alperes vállalta a kazán elbontását, és a terület új kazán telepítésére történő alkalmassá tételét. A munkák kezdő időpontját a felek 2001. július 14-ében, a befejezés dátumát 2001. július 20-ában, a helyreállítás végső határidejét pedig 2001. augusztus 11-ében határozták meg. A szerződés 3. pontjában az alperes, mint vevő 500 000 forint bánatpénz átutalását vállalta a felperes részére abban az esetben, ha a vételi szándékától eláll. A szerződéskötés és a teljesítés közötti idő alatt a felek több alkalommal egyeztettek. A munkák megkezdésének határideje előtt 1 nappal 2001. július 13-án azonban N. K. az alperes alkalmazottja telefonon közölte a felperessel, hogy a munkaterületre nem vonulnak fel, és a bontást nem kezdik meg. A délutáni órákban az alperes telefaxon tájékoztatta a felperest arról is, hogy a bontás jelentős költségei miatt elállnak a szerződéstől. A felperesnek az alperessel megkötött szerződésben megjelölt időszakban kellett gondoskodnia a kazán cseréjéről, miután ezen időszak alatt a gyár nem üzemelt. Az alperes elállása folytán a kazán bontását a felperes maga végezte el, azonban a berendezést csak darabokban tudta kiemelni, azt újrahasznosítani nem lehetett, hulladék vasként 148 500 forintért értékesítette.

A felperes keresetében 1 731 500 forint és járulékai kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest, aki a kereset elutasítását kérte.

A bíróság jogerős ítéletében 1 528 500 forint és járulékai megfizetésére kötelezte az alperest a felperes részére, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes az elállás jogát a Ptk. 4. § (1) bekezdésében meghatározott jóhiszeműség és tisztesség követelményével ellentétesen gyakorolta, így az elállása nem volt jogszerű. Erre figyelemmel a másodfokú bíróság az alperes kártérítési felelősségét - a jogszerűtlen elállásra figyelemmel - a Ptk. 318. §, és 339. § (1) bekezdése alapján megállapította, és a kazán bontásának 1 677 000 forintos indokolt költségéből levonta a kazán maradványáért kapott 148 500 forintot, és a fennmaradó összeg megfizetésére kötelezte az alperest.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, a szerződésben megállapított 500 000 forint bánatpénz megfizetésére kötelező elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság megsértette a Ptk. 320. § (1) és (2) bekezdését, mivel a felek a szerződésben az elállás jogát bánatpénz fizetése ellenében kikötötték, így a szerződéstől jogszerűen állt el. Érvelése értelmében a bánatpénz nem kárátalány, hanem az elállás jogának szerződéses ellenértéke, az a szerződés megszűnése esetén jár, azonban a szerződés megszűnésével kapcsolatban kártérítési igény nem érvényesíthető.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!