Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21326/2017/9. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §] Bírók: Fermanné dr. Polák Zita, Hegedűs Mária, Véghné dr. Szabó Zsuzsanna

Fővárosi Ítélőtábla

1.Pf.21.326/2017/9/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a személyesen eljárt dr. felperes neve (felperes címe) felperesnek, az alperesi képviselő neve (cím) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránt indított perében a Balassagyarmati Törvényszék 2017. szeptember 20. napján meghozott 20.P.20.187/2017/13. számú ítélete ellen a felperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal külön felhívására 20.000 (Húszezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Felperes a C. és társával szemben a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 27.G.303.075/2010. szám alatt terjesztett elő keresetet. Ebben I. rendű alperest 1.000.001 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni szerződésen kívül okozott kár alapján. Kérte annak megállapítását, hogy az árverésen vásárolt különböző festmények a tulajdonát képezik. I. rendű alperest ezek kiadására, a jogellenes magatartás abbahagyására kérte kötelezni. A magyar bíróság joghatóságát elsődlegesen a 44/2001/EK rendelet 5. cikk 1. és 3. bekezdésére, másodlagosan a nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. 56/A. §-ára alapította. A kárfelelősség alapjául azt jelölte meg, hogy I. rendű alperes a képeket ismeretlen helyre vitte, tulajdonosi jogát megsértette. Ezen felül I. rendű alperes a már megvásárolt műalkotást összetörte, elvette a megbízottól, jogellenesen magánál tartja. A felperes kára M-n következett be, mert a javítás költségét itt kell állnia. A kár bekövetkeztének helye a védett vagyon helyén, M-n van, a rendelet 5. cikk (3) bekezdése szerint ez a magyar joghatóságot alapozza meg. A károsodását a Szentendrei Városi Bíróság 6.P.20.933/2009/8. számon meghozott jogerős ítéletével kívánta alátámasztani. I. rendű alperes ezen kívül a műtárgyak jogellenes megszerzésével jogalap nélkül gazdagodott, a jutalékot neki fizette ki.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 27.G.303.075/2010/19. számú végzésével I. rendű alperessel szemben a pert megszüntette, felperest 62.500 forint elsőfokú perköltség megfizetésére kötelezte. A felperes látszólagos keresethalmazatot képező követeléseit joghatóság fennállása szempontjából egyenként tette vizsgálat tárgyává. A Brüsszel I. rendelet 5. cikk 3. bekezdése szerint az előtt a bíróság előtt lehet perelni, ahol a káresemény bekövetkezett, vagy bekövetkezhet. Kimerítő részletességgel idézte az Európai Unió Bíróságának e tárgyban kialakult gyakorlatát, majd arra az álláspontra helyezkedett, hogy a műtárgyak ismeretlen helyre szállítása, az egyik műalkotás megrongálása N-ben következett be. Rámutatott, hogy a károsult vagyonának helyszíne, a felperes lakóhelye a joghatóságot nem alapozza meg, mert a rendelet alapvető célja az alperes lakóhelye szerinti joghatósági szabályok érvényesülése. A Szentendrei Városi Bíróság ítélete kizárólag közvetett károkat támaszt alá, amelyek a joghatóság megalapozására nem alkalmasak. Részletesen állást foglalt a jogalap nélküli gazdagodás iránt előterjesztett kereset tekintetében a joghatóság kérdésében. Rámutatott, hogy a kártérítési keresethez járulékos kereseteket kapcsolni még akkor sem lehet, ha a deliktuális kárfelelősség tekintetében a rendelet a joghatóságot megalapítja. A jogalap nélküli gazdagodás a rendelet 5. Cikk (3) bekezdésének hatálya alá nem vonható, a magyar bíróság joghatóságát ez a kereset sem alapozza meg. A dologi jogi igényekre a végzés szerint a Brüsszel I. számú rendelet II. fejezet 2-7. szakasza különös illetékességi szabályt nem nevesít, ekként az általános szabályok alkalmazandóak, amely szerint viszont a magyar bíróságnak joghatósága nincsen, mert a Brüsszel I. számú rendelet 5. cikk 1. bekezdés b) pontja dologi jogi perekben nem, kizárólag szerződéses igény esetén alkalmazandó. A fent kifejtett indokok alapján egyetlen felperes által előterjesztett kereset sem alapozza meg a magyar bíróság joghatóságát, ezért a pert megszüntette.

A felperes fellebbezése nyomán eljáró alperes neve, mint másodfokú bíróság a 2.Gf.76.161/2011/2. számú 2012. február 28. napján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság végzését helyes indokai alapján helybenhagyta. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság helyesen döntött a joghatóság hiányáról, az elsőfokú bíróság jogi érvelését mindenben osztotta. Felperest 31.750 forint másodfokú perköltség és 30.000 forint illeték megfizetésére kötelezte.

A Kúria a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelmet Pfv.III.21.320/2012/5. számú végzésével 2012. október 17. napján hivatalból elutasította, felperest 5.000 forint mérsékelt felülvizsgálati illeték megfizetésére kötelezte.

A felperes és dr. B.M. között a alperes neveen 28.P.21.236/2015. ügyszámon per volt folyamatban. A bíróság 6. sorszám alatt kibocsátott bírósági meghagyásában a felperesi keresettel megegyezően állapította meg az alperes által elkövetett személyiségi jogsértést.

A felperes keresetében az alperest 180.000 forint kártérítés és 70.000 forint sérelemdíj megfizetésére, valamint perköltségei megtérítésére kérte kötelezni. A kereset jogalapjaként a Ptk. 349. §-át, a Pp. 2. § (3) bekezdését jelölte meg. Álláspontja szerint az alperesi bíróság joghatóságát az alapeljárásban csupán a Brüsszel I. rendelet, a 44/2001/EK. rendelet 5. cikke alkalmazásával utasította el. Ugyanakkor elmulasztotta észlelni az eljárás során, hogy a felperes mint fogyasztó, az alperes mint aukciós értékesítéssel üzletszerűen foglalkozó kereskedő vett részt az ügyben. Mindezek figyelembevételével pedig joghatóságát meg kellett volna állapítani a rendelet 16. cikk (1) bekezdése alapján. Alperes elzárta a felperest attól a lehetőségtől, amelyet számára a Brüsszel I. rendelet, mint fogyasztó számára biztosít, a hazai bíróság előtt jogát nem érvényesíthette. A tényállást nem állapította meg, a jogviszonyt kötelessége ellenére nem minősítette, nem észlelte, hogy fogyasztói szerződésről van szó, ami a joghatóságot megalapozza. Emiatt alperes a felperest jogellenesen kötelezte perköltség viselésére, amelyet álláspontja szerint alperesnek meg kell térítenie.

Alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását, felperes perköltségben marasztalását kérte. Perköltségét a tárgyaláson való megjelenésenként 6.000 forintban kérte megállapítani.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 12.000 forint perköltséget és külön felhívásra az államnak 10.000 forint kereseti illetéket.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 27.G.303.075/2010. számú iratai alapján megállapította, hogy az alperes a keresettel érvényesíteni kívánt jogról, a magyar bíróság joghatóságának fennállásáról részletes vizsgálódást folytatott. Megítélése szerint a felperesnek a vitatott peres eljárásban tett nyilatkozatai alapján az alapügyben eljárt PKKB és a alperes neve mindenben a jogszabályoknak megfelelő döntést hozott, a felperes által a bíróság rendelkezésére bocsátott tényadatokból csak és kizárólag arra a következtetésre juthatott, hogy a magyar bíróságnak nincsen joghatósága. Érvelése szerint a korábban meghozott jogerős döntés a kártérítési perben nem bírálható felül. Nem lehet sikeresen keresetet alapítani arra, hogy a bíróság a fél számára nem kedvező döntést hozott, emiatt állítása szerint kár érte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!