A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20495/2017/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §] Bírók: Csordás Csilla, Sághy Mária, Takács Brigitta
Fővárosi Ítélőtábla
7.Pf.20.495/2017/5.
A Fővárosi Ítélőtábla a Szűcs Péter Ügyvédi Iroda (fél címe, ügyintéző: dr. Szűcs Péter ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az Orosz V. Ügyvédi Iroda (fél címe, ügyintéző: dr. Orosz V. Sándor ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. február 27. napján kelt 29.P.23.253/2014/69. számú ítélete ellen a felperes részéről 70. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő
ítéletet:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.
Kötelezi a felperest, hogy - 15 napon belül - fizessen meg az alperesnek 250.000 (Kettőszázötvenezer) forint plusz áfa összegű fellebbezési eljárási költséget.
A le nem rótt 2.235.400 (Kettőmillió-kettőszázharmincötezernégyszáz) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
Indokolás
A felperes fiútestvére, ... 1988-ban féléves korában elhunyt. A felperesen és női ági felmenőin 1991-ben a ... (továbbiakban: ...) genetikai vizsgálatot végeztek, amelynek során a 4-es kromoszóma hosszú karját rövidebbnek, a rövid kart pedig hosszabbnak találták. Ezt az eltérést paracentrikus inverziónak minősítették azzal, hogy azt a felperes az édesanyjától örökölte.
A felperes terhességét 2009. ...-án állapították meg a ..., amikor is 5-6 hetes terhességet rögzítettek. 2009. ...-én ugyanezen egészségügyi intézményben szakorvosi vizsgálatára került sor, ekkor terhessége 10 hetes és 4 napos volt.
A 2009. ...-án a ... elvégezett nőgyógyászati vizsgálat során a nyakon kialakuló lymphangioma lehetősége merült fel. Ezen elváltozás okán a felperest genetikai tanácsadásra küldték, amelyre az alperesi intézményben került sor 2009. ...-én. A genetikai tanácsadás dokumentációjának anamnézisében rögzítésre került, hogy szülés nem volt, spontán vetélés nem volt, terhességmegszakítás nem történt, a családi anamnézis negatív, anyai anamnézis negatív. A tanácsadás okaként a 11 hetes terhesség, az intermedier életkor, NT (3,8 mm-Hygroma colli? lelet nincs), továbbá kézírással a 4-es kromoszóma paracentrikus inverziója került feltüntetésre. A felperes kromoszóma rendellenességéről egy 1992-ben készített ... által kiadott dokumentáció állt rendelkezésre, amely szerint 46,XX,inv.(4p), véleményként leírták, hogy minden vizsgált metafázisban az egyik 4-es kromoszóma rövid karján paracentrikus inverzió észlelhető, ezt az eltérést a gyermek anyjától örökölte.
Tekintettel arra, hogy a magzatnál ismételten kóros nyaki redő értéket mértek, lepény szövetmintavételt (chorionboholy) írtak elő, amelyre az alperesnél került sor 2009. ...-án. A chorionboholy mintavétel során rögzítésre került, hogy a gravidának a 4. kromoszómán paracentrikus translocatioja van. A "translocatio" szó ismeretlen időpontban és ismeretlen személy által áthúzásra került, azt átjavították inverzióra. A kézírásos dokumentációban rögzítésre került az is, hogy ezt 25 éve ... írta le. A A 2009. ...-i bejegyzés szerint a chorion boholyból nyert metafázisok alapján az intrauterin magzat kariotypusát 46,XX-nek találták. Azt is rögzítették, hogy a chorion boholy vizsgálatra kevés és rossz minta alapján került sor. Az elvégzett F-PCR vizsgálat normális leány magzatot igazolt. A kevés és rossz minőségű mintára tekintettel ugyanakkor amniocentézist (magzatvíz vizsgálatot) javasoltak. Erre 2009. ...-én került sor. Az ezen dátummal rögzítettek szerint genetikai amniocentézis történt, 4 hét múlva kontroll, míg a kézírással a "Zavaros!" megjelölés szerepel.
A dokumentációban rögzítésre került, hogy az amniocentézis során nyert magzati sejtekből, illetve DNS-ből ismételten F-PCR vizsgálatra került sor, amely most is azonos eredményt adott. Az F-PCR módszer nem alkalmas a 4-es kromoszóma pericentrikus inverziójának kimutatására.
A ... 2009. ...-én ismételten ultrahang vizsgálat történt, ahol az UM szerint 20 hetes és 3 napos volt a terhesség, ugyanakkor a mért biometriai adatok alapján 18 hetesnek felelt meg.
A következő ultrahang vizsgálatot 2009. ...-én végezte az alperes, ahol a terhesség korához képest meszes méhlepényt, átlagosnál kevesebb magzatvizet találtak, amelyre figyelemmel a felperes osztályos felvételét javasolták, amelyre ezen a napon sor került. A felperes kórlapjára feljegyzésre került, hogy a 24 hetes és 5 napos gravida terhessége során 0 kg-ot gyarapodott. Az osztályos ellátás során az alperes több ultrahang vizsgálatot is végzett illetve gyakori CTG vizsgálatokra is sor került. A fenyegető intrauterin asphyxia CTG jeleire, a súlyos magzati retardációra és a gesztációs korra tekintettel a felperesnél 2009. .... napjának délutánján indokoltnak látták a másnapra tervezett császármetszést megelőző céllal elvégezni a terhesség 37 hét 4 napos korában. Tiszta magzatvízből 1480 gramm súlyú, éretlen, súlyosan retardált leánygyermek, ... született meg jó általános állapotban (Apgar 8/9). A posztnatális gyógykezelést követően ... 2009. ...-én helyezték át a ... Osztályára további ellátás céljából.
A 2009. ...-én vett vérminta alapján került sor az alperesi intézményben a gyermek genetikai vizsgálatára, amelynek eredményéről 2010. ...-én kiállított "Értesítés kromoszóma és fluoreszcens in situ hibridizációs (FISH vizsgálatról)" elnevezésű dokumentumában szerepel, miszerint a génsávos karyotipus vizsgálat 46,XX,der(4)del(p16.3.)add(2)(q35) mat eredményt adott, míg a FISH vizsgálat eredményeként rögzítésre került, hogy valamennyi metafázisban a Wolf Hirschhorn szindróma kritikus régiójának az egyik 4-es kromoszóma rövid karjáról történő delécióját, valamint a 2-es kromoszóma hosszú kar parciális triszómiáját azonosították. Megállapították, hogy a 2-es kromoszóma hosszú kar részleges triszómiájával társuló Wolf szindrómának megfelelő citogenetikai elváltozás áll fenn.
A ... által a gyermeken végzett genetikai vizsgálatról 2010. ...-án kiállított lelet szerint minden analizált metafázisban egy derivált 4-es kromoszómát mutattak ki, azaz a 4-es kromoszóma rövid karja hosszabb a szokásosnál. A család citogenetikai vizsgálata igazolta, hogy a (der)4-es kromoszóma kiegyensúlyozott anyai, t(2,4)(q35?,q16) transzlokáció következménye. A gyermeknél észlelt tünetek parciális 2q triszómiával, valamint parciális 4q monoszómiával magyarázhatók. A felperesen végzett genetikai vizsgálat eredményeként készült, 2010. ...-án kelt vélemény szerint a vizsgálat eredménye megerősítette a citogenetikai analízissel látott kiegyensúlyozott reciprok t(2;4) transzlokációt.
A felperes keresetében az alperest nem vagyoni és vagyoni kárai megtérítésére kérte kötelezni, hivatkozva arra, hogy az alperes a felperes terhesgondozása során nem az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (továbbiakban: Eütv.) 77. § (3) bekezdésében foglalt elvárható gondossággal, valamint nem a szakmai szabályok, illetve irányelvek betartásával járt el. Ezzel okozati összefüggésben következett be a felperes kára. Álláspontja szerint a családi anamnézis felvételére nem került sor megfelelően az alperes részéről, ezzel az alperes megsértette az Eütv. 126. § (3) bekezdését. Hangsúlyozta, hogy kromoszóma aberrációja tudott volt, ennek ellenére az alperes hiányosan tett eleget kikérdezési kötelezettségének. Az átadott 1992. ...-i keltezésű kromoszóma vizsgálat kérő lap alapján ugyanis a teljeskörű kikérdezési és anamnézis felvételi kötelezettség teljesítéséhez meg kellett volna kérdeznie az alperesi orvosnak, hogy milyen okból került elvégzésre a 25 évvel ezelőtti genetikai vizsgálat, vizsgáltak-e mást is a felperes családjából, illetve milyen eredményt adott a többi családtag genetikai vizsgálata. Indokolt lett volna a ... által 1991-ben elvégzett vizsgálat teljeskörű iratanyagának beszerzése is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!