Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2005.1236 A munkaviszony tartalmi elemeinek, különösen az utasításadási jognak és a személyes munkavégzési kötelezettség hiánya kizárja a munkaviszony fennállásának megállapítását [Mt. 1. §, 102. §, 103. §].

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Álláspontja szerint az első- és a másodfokú bíróságok jogszabálysértően állapították meg, hogy az alperessel meghatározott munka elvégzésére - gépkocsivezetésre - kötött vállalkozói szerződése nem színlelt. A munkaügyi bíróságnak a másodfokú bíróság által helytállónak ítélt következtetése ellenére - miszerint a szerződés nem minősülhet vállalkozási szerződésnek, mivel meghatározott feladat ellátására irányult - a szerződést nem minősítették munkaszerződésnek.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása alapján a felülvizsgálat elrendelésére nem talált alapot.

A jogerős ítéleti tényállás szerint az alperes a felperest 2001. augusztus 1-jétől vállalkozási szerződés alapján foglalkoztatta, a felek 2002. január 2-án újabb vállalkozási szerződést kötöttek. A felperes a szerződések alapján betegszállítást végzett.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárásban vizsgálta a felek szerződéskötési akaratát, a szerződések, valamint a létrejött jogviszony tartalmát. A bizonyítékok értékelése alapján megállapította, hogy a vállalkozási szerződések megkötését a felperes kezdeményezte (kifejezetten kérte), továbbá a jogviszony fennállása alatt nem érvényesült a munkaviszonyra jellemző széles körű utasításadási jogosultság, a felperes a munkavégzés során nagyfokú önállósággal járt el. Maga határozta meg munkakezdése időpontját, az útvonalat, a betegek szállítása sorrendjét. Az alperes ellenőrzést nem gyakorolt, és nem kívánta meg a személyes munkavégzést sem. Ezt a tényállást a felülvizsgálati kérelem sem vitatta.

Mindezekből a munkaügyi bíróság törvénysértés nélkül következtetett arra, hogy a jogviszony polgári jogi, és nem pedig az alárendeltségen és a munkáltató széles körű utasításadási jogán alapuló munkaviszonynak minősült.

A munkaügyi bíróság kifejtette a véleményét arról is, hogy álláspontja szerint a perbeli jogviszony nem vállalkozási jogviszonynak minősült, mivel nem a jogviszony lényegét jelentő eredmény elérésére, hanem meghatározott feladat ellátására irányult (megbízási jogviszony). Mindez azonban nem ellentétes azzal a következtetéssel, hogy a jogviszony nem minősült munkaviszonynak, a meghatározott feladat, munka elvégzésére irányuló megbízási jogviszony és a vállalkozási jogviszony ugyanis egyaránt polgári jogi jogviszony.

A felülvizsgálati kérelem tehát az első- és a másodfokú bíróságnak a megbízási jogviszonyra és a vállalkozási jogviszonyra, mint polgári jogi jogviszonyokra vonatkozó okfejtése (bár a pernek nem ez, hanem a jogviszony munkaviszonyként minősíthetőségének vizsgálata volt a tárgya) téves értelmezésén alapult.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet - tekintettel arra, hogy az abban hivatkozott jogszabálysértések nem voltak megállapíthatók - a Pp. 273. §-ának (1) bekezdése alapján elutasította.

(Legf. Bír. Mfv. E. 10.090/2005. sz.)