32008D0852[1]
A Tanács 2008/852/IB határozata ( 2008. október 24. ) egy korrupcióellenes kapcsolattartói hálózatról
A TANÁCS 2008/852/IB HATÁROZATA
(2008. október 24.)
egy korrupcióellenes kapcsolattartói hálózatról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Uniót létrehozó szerződésre és különösen annak 29. cikkére, 30. cikkének (1) bekezdésére, valamint 34. cikke (2) bekezdésének c) pontjára,
tekintettel a Németországi Szövetségi Köztársaság kezdeményezésére (1),
tekintettel az Európai Parlament véleményére (2),
mivel:
(1) A Szerződés 29. cikke kimondja, hogy az Unió azon célját, hogy biztosítsa a polgárok magas szintű biztonságát a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségben a szervezett vagy egyéb bűnözés - beleértve a korrupciót és a csalást - megelőzésével és az ezek elleni küzdelemmel kell megvalósítani.
(2) Az Európai Uniónak a szervezett bűnözés megelőzéséről és ellenőrzéséről szóló, az induló új évezredre vonatkozó stratégiája hangsúlyozza egy korrupció elleni átfogó uniós politika kialakításának szükségességét.
(3) A Tanács korrupció elleni átfogó uniós politikáról szóló, 2005. április 14-i - egy korrupció elleni átfogó uniós politikáról szóló, az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak címzett, 2003. május 28-i bizottsági közleményre hivatkozó - állásfoglalásában újólag megerősíti a tagállamok szerepének és munkájának fontosságát, amellyel hozzájárulnak az állami és magánszektorban tapasztalható korrupció elleni átfogó, sokrétű politika kidolgozásához a civil társadalom és az üzleti élet valamennyi érintett szereplőjével együttműködve.
(4) Az Európai Tanács üdvözölte a határokon átnyúló szervezett bűnözésre és korrupcióra vonatkozó, a hágai programban (3) (2.7. pont) foglalt uniós szintű stratégiai koncepció kidolgozását, és felkérte a Tanácsot és a Bizottságot e koncepció további kidolgozására és működőképessé tételére.
(5) Az EU-tagállamok nemzeti rendőrségi felügyeleti és vizsgálati szervei vezetőinek és fő képviselőinek, valamint a szélesebb felhatalmazással rendelkező korrupcióellenes hivatalai vezetőinek és fő képviselőinek találkozójára 2004 novemberében Bécsben, az Európai Unióban a korrupció elleni küzdelem terén az operatív együttműködés fokozásáról szóló Agis konferencia keretében került sor. E konferencián hangsúlyozták együttműködésük további - többek között évenkénti találkozók révén megvalósuló - fokozásának fontosságát, és üdvözölték a meglévő struktúrákra épülő európai korrupcióellenes hálózatról szóló elképzelést. A bécsi konferencia eredményeként az európai korrupcióellenes partnerek (EPAC) hatodik éves ülésére 2006 novemberében Budapesten került sor, ahol jelentős többséggel megerősítették az iránti elkötelezettségüket, hogy támogatják a formálisabb korrupcióellenes hálózat létrehozására irányuló kezdeményezést.
(6) A meglévő struktúrákra való építkezés érdekében, az európai korrupcióellenes hálózat részeit képező hatóságok és szervezetek közé tartozhatnak az EPAC tagszervezetei.
(7) A nemzetközi együttműködés növelését általában (4) a korrupció elleni küzdelem egyik alapvető fontosságú kérdésének tekintik. A hatékony együttműködésnek, a lehetőségek meghatározásának, a bevált gyakorlatok cseréjének és a magas szakmai színvonal kialakításának hozzá kell járulnia a korrupció valamennyi típusa elleni küzdelem javításához. Az uniós szintű korrupcióellenes hálózat létrehozása jelentősen hozzájárul az ilyen irányú együttműködés javításához,
A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:
1. cikk
Cél
Európában a korrupció megelőzésére és az ellene való küzdelemre irányuló, hatóságok és szervezetek közötti együttműködés javítása érdekében létre kell hozni az Európai Unió tagállamaiban egy kapcsolattartói hálózatot (a továbbiakban: a hálózat). Az Európai Bizottság, az Europol és az Eurojust teljes mértékben részt vesz a hálózat tevékenységeiben.
2. cikk
A hálózat összetétele
A hálózat az Európai Unió tagállamainak azon hatóságaiból és szervezeteiből áll, amelyek feladata a korrupció megelőzése és az ellene való küzdelem. Tagjait a tagállamok jelölik ki. Az egyes tagállamok legalább egy tagot jelölnek ki, de legfeljebb három szervezetet. Az Európai Bizottság kijelöli a képviselőit. Az Europol és az Eurojust saját hatáskörükön belül részt vehet a hálózat tevékenységeiben.
3. cikk
A hálózat feladatai
(1) A hálózat különösen a következő feladatokat látja el:
1. az EU egész területén fórumként szolgál a korrupció megelőzésével és az ellene való küzdelemmel kapcsolatos tapasztalatokra és hatékony intézkedésekre vonatkozó információcseréhez;
2. elősegíti a kapcsolatok létrehozását és aktív fenntartását a tagjai között.
E célok érdekében többek között folyamatosan naprakésszé teszik a kapcsolattartók listáját és egy honlapot működtetnek.
(2) A hálózat tagjai a feladataik teljesítésének érdekében évente legalább egyszer üléseznek.
4. cikk
Alkalmazási kör
A tagállamok közötti rendőrségi és igazságügyi együttműködésre a vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A hálózat létrehozása nem sérti ezen szabályokat és a CEPOL szerepét.
5. cikk
A hálózat szervezeti felépítése
(1) A hálózat az EPAC között már meglévő informális együttműködésre építve saját maga alakítja ki szervezeti felépítését.
(2) A tagállamok és az Európai Bizottság maguk viselik a tagok vagy az általuk jelölt képviselők összes költségét. Az Europolra és az Eurojustra ugyanez a szabály vonatkozik.
6. cikk
Hatálybalépés
Ez a határozat az elfogadásának napját követő napon lép hatályba.
Kelt Luxembourgban, 2008. október 24-én.
a Tanács részéről
az elnök
M. ALLIOT-MARIE
(1) HL C 173., 2007.7.26., 3. o.
(2) A 2008. június 5-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).
(3) A szabadság, a biztonság és a jog érvényesülésének Európai Unión belüli erősítéséről szóló hágai program (HL C 53., 2005.3.3., 1. o.).
(4) Az Egyesült Nemzetek Szervezetének az ENSZ-közgyűlés 2003. október 31-i 58/4 sz. határozata által elfogadott korrupció elleni egyezménye.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008D0852 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008D0852&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.