Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2009.5.131 I. Az önkényuralmi jelkép használatának vétségét - formális tényállásszerűsége ellenére - társadalomra veszélyesség hiányában nem valósította meg az a cselekmény, hogy a terheltek egy aktuális politikai esemény ellen agitálva olyan plakátokat helyeztek el a közterületen, amelyek az önkényuralmi jelképek által képviselt eszmeiségekkel analógiát vonva kívántak ösztönözni az elkövetők által ellenzett politikai esemény elutasítására.

II. A cselekmény a képi ábrázolás által sugallt gondolati tartalommal éppen az önkényuralmi szimbólumok, s így azok által képviselt ideológiák megvetendőségét - nem pedig népszerűsítését - hangsúlyozta, így a jogvédte érdek - a köznyugalom veszélyeztetése - nem valósult meg, a cselekmény materiális jogellenessége hiányzott. Ez esetben a terheltek felmentésének van helye [Btk. 10. § (2) bek., 269/B. §; Be. 331. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2005. október 4. napján hozott ítéletével T. Á. I. r. és D. T. II. r. terhelteket társtettesként elkövetett önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt próbára bocsátotta. A próbaidő tartamát 1 évben határozta meg.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő:

Az I. r. és a II. r. terheltek 2004. április 22. napján, az európai uniós parlamenti választások idején 22 óra 15 perckor a közterületen a Szabad Magyarországért Mozgalom "Lehet nemet is mondani" feliratú, az ötágú vöröscsillagot és horogkeresztet ábrázoló, mondanivalójában az európai uniós csatlakozás ellen felhívó plakátjait ragasztották ki.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a terhelteknek a tényállásban írt cselekménye kimerítette a Btk. 269/B. § (1) bekezdés c) pontja szerinti bűncselekmény törvényi tényállását.

Indokolása szerint a terheltek magatartása nem felel meg a Btk. 269/B. § (2) bekezdésében meghatározott büntethetőséget kizáró okok egyikének sem, mivel a közszemlére tett plakát önmagában nem alkalmas ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti, tájékoztató jellegű célok megvalósítására. Ezen célok eszközrendszere bonyolultabb, összetettebb, több információt hordoz a gondolkozáshoz, elgondolkodtatáshoz, mint egy plakát, amelynek célja a figyelemfelkeltés, sokszor provokatív éllel, ahogy jelen esetben is.

A terheltek által jól látható helyre kiragasztott politikai ihletésű plakátok önkényuralmi jelképeket feltűnő formában hordoztak, amelyek mondanivalójuktól függetlenül provokatív, sértő jelleget kölcsönöztek.

A másodfokú bíróság a 2006. szeptember 5. napján hozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság azon okfejtésével, hogy jelen esetben a 269/B. § (2) bekezdés szerinti jogellenességet kizáró okok nem alkalmazhatók.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a terheltek által kiragasztott plakáton szereplő horogkereszt, illetve vöröscsillag nem tájékoztatási célból került a plakátra, hanem ezek a jelképek a terheltek véleményét fejezték ki, értékítéletüket közölték.

A jogerős ügydöntő határozat ellen I. és II. r. terheltek védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja alapján a terheltek felmentése érdekében.

A felülvizsgálati indítvány szerint a terheltek büntetőjogi felelősségének megállapítása téves jogkövetkeztetésen alapul, a terhükre rótt cselekmény nem bűncselekmény.

A felülvizsgálati indítvány elsődleges felmentési okként a Btk. 269/B. § (2) bekezdésében meghatározott büntethetőségi akadályok közül "a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából" történő elkövetést jelölte meg arra hivatkozva, hogy a törvény a büntethetőség kizárását "alanyi, szubjektív tényállási elemhez, az elkövető célzatához" köti.

Az eljáró bíróságok azonban a büntethetőséget kizáró okok megvalósulása szempontjából tévesen nem a terhelteknek az eljárás során egyértelműen tisztázott tényleges célzatát, hanem az elkövetés eszközét vizsgálták és annak tájékoztatásra alkalmasságát vonták kétségbe.

Álláspontja szerint a terheltek cselekményének célja az volt, hogy az európai parlamenti választások idején a jelenkor eseményeiről a választópolgárokat tájékoztassák. A társadalom figyelmét az Európai Unióhoz csatlakozás hátrányaira és veszélyeire kívánták felhívni, ennek érzékeltetésére használták a két korábbi önkényuralmi rendszerhez kapcsolódó jelképet.

A terheltek "a nemmel szavazásra buzdítottak", cselekményükből az önkényuralmi jelképeket illetően hiányzik "a népszerűsítési elem".

Az önkényuralmi jelképet tartalmazó plakát közszemlére tétele is tájékoztatásnak minősül, a tájékoztatás nem szűkíthető le az objektív, tényszerű, valósághű tájékoztatás esetére, a téves tájékoztatás is e fogalmi körbe vonható. Álláspontja szerint a terheltek esetében a történelem, illetve jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából történő elkövetés, mint büntethetőséget kizáró ok alkalmazható, ezért nem büntethetők.

Nem állapítható meg a terheltek bűnössége a Btk. 27. § (2) bekezdése értelmében sem, mivel tévedésben voltak cselekményük társadalomra veszélyességét illetően. Erre a tévedésre alapos okuk is volt, a jogi ismerettel nem rendelkező terheltek ugyanis jogászokkal, ügyvédekkel való előzetes konzultálás után a vonatkozó jogszabály tartalmát eltérően értelmezték, mint ahogy azt az eljáró bíróságok tették.

A kizárólag szándékosan elkövethető cselekmény esetén a szándékosság hiánya is kizárja bűnösségük megállapíthatóságát.

A felülvizsgálati indítvány további érvei szerint a jelképeket elítélő véleményt megjelenítő tevékenység nem lehet veszélyes a társadalomra. Abban az esetben azonban, ha a társadalomra veszélyesség megállapítható lenne, annak foka már az elkövetéskor oly csekély volt, hogy a terheltek az elkövetéskor hatályos Btk. 28. §-ában foglalt büntethetőséget kizáró okok folytán sem büntethetők, legfeljebb a Btk. 71. § alapján velük szemben megrovás alkalmazható.

A Legfőbb Ügyészség átiratában és a képviselője a nyilvános ülésen is a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

Indokai szerint az irányadó tényállás alapján a terheltek javára sem a Btk. 269/B. §-ának (2) bekezdésében, sem a Btk. 27. §-ának (2) bekezdésében meghatározott büntethetőséget kizáró ok nem állapítható meg. Érvei szerint a közszemlére tett önkényuralmi jelképeket ábrázoló plakát a terheltek által képviselt mozgalomnak az Európai Unióról alkotott véleményét tartalmazza, így a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatásnak nem tekinthető. A törvényben felsorolt önkényuralmi jelképek minden olyan használata, amely nem a Btk. 269/B. § (2) bekezdésében felsorolt büntethetőséget kizáró okban meghatározott célt szolgálja, veszélyes a társadalomra, tehát bűncselekmény. A büntethetőséget kizáró ok határai nem tágíthatók, a jelképeknek e céltól eltérő használata ezen célok tartalmának parttalan bővítése, a jelképek önkényes, bárki által és bármilyen célból történő használatát eredményezné.

A terheltek a Btk. 269/B. § (1) bekezdésében felsorolt önkényuralmi jelképeket használták fel véleményük közlésére, cselekményük tényállásszerű és veszélyes a társadalomra. A terheltek cselekményük társadalomra veszélyességében való tévedésre sem hivatkozhatnak alappal, hiszen az önkényuralmi jelképek használatának jogilag tilalmazott volta köztudomású tény. A felülvizsgálati indítványnak a szándékosság hiányára hivatkozó érvei is valójában a társadalomra veszélyesség tudatának hiányát indokolják.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!