Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.6.192 Az egyik fél által beszerzett magánszakértői vélemény olyan szakmai álláspont, amely a bizonyítékok körében értékelendő [Pp. 3. § (5) bek. és 206. §].

A felperes 1994. augusztus 1-jén munkaviszonyt létesített az M. S. E. I.-nél és a gondnoki állás megfelelő betöltése érdekében a munkaviszonyának fennállása idejére használatba kapta a B., V. u. M. szám alatti gondnoki lakást. A szerződésben rögzítették, hogy a lakás a korábbi gondnok által lakott, de mert a felperes biztosítja a gondnok elhelyezését, ezért a munkáltató vállalta, hogy ha a felperes gondnoki munkaviszonya bármely okból megszűnne, megfelelő cserelakást biztosít B. területén és ennek a lakásnak a tulajdonjoga a felperesé lesz. A felperes erre az esetre vállalta a lakásból való kiköltözést. A felek a megállapodásukat 1997. augusztus 5-én úgy módosították, hogy a felperes a gondnoki lakás bővítésére jogosult, és ezért kiköltözése esetén 78 m2-es lakásra tarthat igényt, amely a V. utcaihoz hasonló értékű. Időközben a felperes munkáltatója megszűnt, a sporttelep kezelését az alperes vette át, de tovább foglalkoztatta a felperest. A felperes a munkaviszonyát 2005. április 24-én felmondással megszüntette. A cserelakás iránti igényét az alperes elismerte, de annak biztosításához, illetőleg a pénzbeli megváltásához szükséges forrás hiányára hivatkozott. Annak megszerzéséig biztosította a gondnoki lakás további használatának a lehetőségét.

A felperes a 2005 szeptemberében indított keresetében a szerződés teljesítésére, legalább 78 m2 alapterületű budapesti cserelakás tulajdonába adására, vagy megváltásaként 24 000 000 forint megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

Az alperes nem vitatta, hogy a cserelakás biztosítása iránti kötelezettsége fennáll, de anyagi forrás hiányára hivatkozott, a megváltási árat pedig túlzottnak tartotta. Bejelentette, hogy a lakás kiürítése iránt nem kíván viszontkeresetet előterjeszteni a felperessel szemben.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Megállapította, hogy a felperes bérleti szerződése a munkaviszonyának megszűnéséig terjedő időre szólt, és 2005. április 24-én megszűnt. Az ezt követően jogcím nélkül ott lakó felperesnek a lakást vissza kellett volna adnia, de erre az alperes nem tartott igényt, nem kérte a lakás kiürítését, ezért a felperes az elhelyezése iránt önállóan nem érvényesíthetett követelést.

A felperes fellebbezése folytán indult másodfokú eljárásban a felperes szakértői véleményt szerzett be a gondnoki lakás forgalmi értékére, és erre tekintettel a megváltási árat 19 400 000 forintban határozta meg. Az alperes az ingatlan forgalmi értékét 11 000 000 forintban fogadta el.

A másodfokú bíróság ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és kötelezte az alperest legalább 78 m2 nagyságú budapesti lakásingatlannak a felperes tulajdonába adására, vagy 17 328 000 forint megfizetésére. Indokolása szerint az elsőfokú bíróság nem jelölte meg, hogy a felperes szerződésen alapuló igényének érvényesítését milyen jogszabály zárja ki és nem is tájékoztatta a felperest a bizonyítási kötelezettségéről. Emiatt a felperes a másodfokú eljárásban előterjeszthette az ingatlan forgalmi értékének bizonyítására a szakértői véleményt, amelyet a bíróság az alperes észrevételei alapján azzal a korrekcióval fogadott el, hogy a lakás 82,33 m2 nagyságú, és 210 470 forint/m2 átlagárral számítva 17 328 000 forint forgalmi értékű. A felperes a szerződés teljesítéseként tehát 78 m2-es lakásra, vagy 17 328 000 forint ellenértékre tarthat igényt.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítása iránt az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. A felülvizsgálati eljárásban fenntartott kérelmében a Pp. 177. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértésére hivatkozott, amennyiben a lakástulajdon biztosítása helyett térítendő összegre a másodfokú bíróság szakértői bizonyítást nem rendelt el. Álláspontja szerint a felperes által csatolt magánszakértő véleménye csak a fél előadásaként értékelendő, de nem pótolja a bíróság által kirendelendő szakértő véleményét. A megváltási ár összegét egyébként 11 000 000 forintban fogadta el.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Arra hivatkozott, hogy a szakértői vélemény beszerzésének hiánya az ügy érdemi elbírálására nem hatott ki. A szakértő helyszíni eljárásán ugyanis az alperes műszaki vezetője részt vett, a szakvéleményt megkapta, arra észrevételeket tett, tehát mindazokról értesült, amelyekről a bíróság által kirendelendő szakértő esetén is értesülhetett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!