Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2004.1099 A vételi jog gyakorlására jogosult személyt a gazdálkodó szerv kijelölheti [1959. évi IV. tv. 328. §, 373. §, 375. §].

A felperes 2001. január 8-án a 1233/7 hrsz.-ú ingatlant érintően - jelzálogjog és vételi jog kikötését is tartalmazó - kölcsönszerződés alapján 3 millió Ft összegű kölcsön és járulékai erejéig a jelzálogjog és a vételi jog bejegyzését kérte az elsőfokú földhivataltól.

A körzeti földhivatal határozatával a jelzálogjog bejegyzéséről rendelkezett, ugyanakkor a vételi jog bejegyzési kérelmet elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Határozata indokolásában hivatkozott a Ptk. 328. § (2) bekezdésére, továbbá az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 49. §-ában foglaltakra.

A felperes keresetében az alperes határozatának megváltoztatását, a vételi jog bejegyzésének elrendelését kérte.

A megyei bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a Ptk. 373. § (4) bekezdése az elővásárlási jog átruházásának érvénytelenségét általános jelleggel fogalmazza meg, ugyanakkor az elővásárlási jog gyakorlására feljogosítható személy csak természetes személy lehet.

Álláspontja szerint a Ptk. 375. § (4) bekezdésének és 374. § (5) bekezdésének utaló szabályai alapján a főszabály alóli kivétel nem értelmezhető kiterjesztően. A Ptk. 373. § (4) bekezdésének második fordulata kizárólag az elővásárlási jog esetén alkalmazható.

Utalt arra is, hogy az Inytv. 5. § (2) bekezdése értelmében vételi jogával csak az ingatlan-nyilvántartásban jogosultként feltüntetett felperes élhetne.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és az alperes határozatának megváltoztatását kérte.

Álláspontja szerint a vételi jog gyakorlására a Ptk. 373. § (4) bekezdésének szabálya alkalmazható, a felperest megillető vételi jog bejegyzését pedig az Inytv. 49. §-a sem akadályozza.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdésének megfelelően tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A felperes által 2001. január 8-án kötött - vételi jogot alapító - szerződés 1. pontja értelmében a bank (a felperes) a kölcsönszerződésből eredően a kötelezettel szemben keletkező követelésének biztosítására vételi jogot alapít a bank javára, illetve a Ptk. 373. §-ában foglalt jogánál fogva a bank által megnevezett harmadik személyre.

A szerződés 4. pontja értelmében a bank követelését 3. személyre engedményezheti, ha a kötelezett fizetési elmaradásba esik. Az engedményezéssel a bank jogai átszállnak a jogosultra, így minden olyan jog, amely a bankot illet, a jelen szerződés alapján a jogosult által is gyakorolható.

A szerződés 7. pontja kimondja, hogy a kötelezettek beleegyezésüket adják ahhoz, hogy a bank, mint vevő vételi joga - illetőleg annak gyakorlása esetén tulajdonjoga - az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön. A jogosult tulajdonjogának bejegyzéséhez csak a kötelezettekhez intézett egyoldalú írásbeli vételi nyilatkozat szükséges és elégséges.

A fenti szerződés alapján a felperes saját vételi jogának bejegyzését kérte a földhivataltól.

A körzeti földhivatal elutasító határozatát az Inytv. 40. § (1) bekezdésére alapozta, míg az alperesi határozat indokolása az Inytv. 49. §-ára utalt.

Az Inytv. 49. § (1) bekezdése arról rendelkezik, hogy az ingatlan-nyilvántartásba jog és tény csak azzal szemben jegyezhető be, aki ott jogosultként már szerepel. E feltételnek a felperes által előterjesztett kérelem és az ahhoz kapcsolódó szerződés megfelel.

Az alperes határozatának indokolása tehát nem támasztja alá az elutasító határozatot.

Az Inytv. 40. § (1) bekezdése pótolható hiányosságra utal, amelyet a körzeti földhivatal 2001. május 8-án kelt hiánypótlási felhívása abban jelöl meg, hogy a vételi jogot alapító szerződés 4. és 7. pontja a Ptk. 328. § (2) bekezdésében tilalmazott engedményezést tartalmaz.

A Ptk. 328. § (2) bekezdése szerint nem lehet engedményezni a jogosult személyéhez kötött, valamint azokat a követeléseket, amelyek engedményezését jogszabály kizárja.

A jelen per alapjául szolgáló jogügyletben a kölcsönvevő a felperes számára vételi jogot biztosított.

A Ptk. 375. § (4) bekezdése szerint a vételi jogra a visszavásárlási jog szabályait kell alkalmazni. A visszavásárlási jog szabályait a Ptk. 374. §-a tartalmazza, amelynek (5) bekezdése szerint a visszavásárlási jogra az elővásárlási jog szabályai alkalmazandók.

Az elővásárlási jogra vonatkozó szabályok [373. § (4) bekezdése] szerint a gazdálkodó szervezet kijelölheti azt a személyt, aki az elővásárlási jog gyakorlására jogosult.

További kizáró jogszabályi rendelkezés hiányában az utaló jogszabályi rendelkezések alapján megállapítható, hogy a jogalkotó nem zárta el a vételi jog jogosultját attól a lehetőségtől, hogy - amennyiben gazdálkodó szervezet - kijelölje azt a személyt, aki vételi jogát gyakorolja.

A Ptk. 373. § (4) bekezdésében található kijelölhető személy fogalmát a Ptk. második részének címe a természetes és jogi személyek összefoglaló elnevezéseként használja. Ezért a jogerős ítélet téves jogi álláspontra helyezkedett, amikor úgy ítélte meg, hogy a vételi jog gyakorlására kizárólag természetes személy jelölhető ki.

A jogerős ítélet indokolása tévesen utal a vételi jog gyakorlásával kapcsolatos kijelöléssel összefüggésben az Inytv. 5. § (2) bekezdésében megfogalmazott közhitelességi elvre. A vételi jog alapításáról szóló szerződés alapján ugyanis a vételi jog az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzendő felperest illeti, a felperes csupán annak gyakorlására jelölhet ki más személyt.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. § (2) bekezdésének megfelelően az eltérő jogértelmezésen alapuló elsőfokú bírósági ítéletet hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú földhivatalt a földhivatali határozatok hatályon kívül helyezése mellett új eljárásra kötelezte.

A megismételt eljárásban a felperes vételi jog bejegyzésére irányuló kérelme a hatályon kívül helyezett első- és másodfokú földhivatali határozat indokolásában foglaltak alapján nem utasítható el. (Legf. Bír. Kfv. IV. 37.270/2002. sz.)