Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40371/2011/4. számú határozata szerződés semmisségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 328. §, 329. §] Bírók: Kurucz Zsuzsánna, Pálinkásné dr. Mika Ágnes, Tibold Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.42367/2010/4., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40371/2011/4.*, 3111/2012. (VII. 26.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.371/2011/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Czugler Péter Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek a Dr. Kozma Gábor Ügyvédi Iroda által képviselt I. rendű, II. rendű és III. rendű alperesek ellen szerződés semmisségének megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2011. május 10. napján kelt 32.G.42.367/2010/4. számú ítélete ellen a felperes részéről benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alpereseknek egyetemlegesen 100.000,- (Egyszázezer) Ft + áfa másodfokú költséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a perben nem álló S. Rt.-vel 2002. május 7-én vállalkozási szerződést kötött megrendelőként. A S. Rt. az I. rendű alperessel ezt megelőzően 2001. január 16-án a vállalkozási díjkövetelése biztosítására faktorálási keretszerződést kötött. Ugyanerre a követelésre a S. Rt. a L. Rt.-vel is faktorálási szerződést kötött. A felperes a faktorálással érintett számlák ellenértékét a L. Rt.-nek fizette meg. Mivel az I. rendű alperes a S. Rt.-től a követelést nem tudta behajtani, ezért a felperessel szemben kívánta a faktorált követelést érvényesíteni. Ezt követően az I. rendű alperes a II. rendű alperesre engedményezte a követelését 2004. november 19-én, majd a II. rendű alperes a felperessel szemben a faktorálási szerződés alapján a Fővárosi Bíróságon pert indított, amely 5.G.40.252/2005. szám alatt volt folyamatban. Ezen elsőfokú eljárás alatt a II. rendű alperes a III. rendű alperesre engedményezte a követelését 2008. május 26-án, amelyet a folyamatban lévő peres eljárásban be is jelentettek. A Fővárosi Bíróság végzésével megállapította, hogy a H. Zrt. jogutódja a III.rendű alperes neve A Fővárosi Bíróság végzése ellen a jelen per felperese nyújtott be fellebbezést, amelyet a Fővárosi Ítélőtábla 14.Gpkf.44.685/2008/2. szám alatt bírált el, helybenhagyva az elsőfokú bíróság végzését.

A Fővárosi Ítélőtábla végzésének indokolásában megállapította, hogy a fellebbezés arra irányult, hogy a II. és a III. rendű alperesek közötti engedményezési szerződés érvénytelen, mivel az színlelt, ezért semmis. Hivatkozott továbbá arra is a fellebbezésében, hogy már az alapeljárásban is kifogásolta az engedményezés tényét, kétségbe vonta annak érvényességét, rámutatva arra, hogy lényegében perbizományról van szó. Kiemelte a másodfokú határozat indokolása azt is, hogy a felülvizsgálati kérelemben az alapperben fennálló engedményezés hatályosságát is vitatta a jelen per felperese.

A felperes perújítási kérelmet is előterjesztett a jogerős ítélettel szemben, amelyet az elsőfokú bíróság nem jogerősen a 7.G.40.859/2010/11. számú végzésével elutasított. Határozatát többek között azzal is indokolta, hogy a jelen per felperese által hivatkozott perbizomány kérdése az ítélet ténybeli alapjával nem áll kapcsolatban.

Ezt követően a felperes az elsőfokú bíróságra 2010. december 22-én benyújtott keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. és a II. rendű alperesek között 2004. november 19-én létrejött engedményezési szerződés, valamint a II. és a III. rendű alperesek között 2008. május 26-án létrejött engedményezési szerződés semmis, kérte az alperesek egyetemleges marasztalását a perköltség megfizetésével kapcsolatban.

Álláspontja szerint az I. és a II. rendű, valamint a II. és a III. rendű alperesek közötti szerződések célja nem az volt, hogy az I. rendű alperes a követelést eladja, hanem csak a perbizomány, azaz, hogy a II. rendű alperes a követelést formailag a saját nevében hajtsa be, ezért a perbizomány tilalmának kijátszására és megkerülésére irányult az engedményezési szerződések megkötése. Mivel az eljárási jogban a perbizományt jogszabály tiltja, ezért a keresettel érintett engedményezések célja kizárólag e jogszabályi tilalom kijátszása, megkerülése volt. Mindezekre tekintettel a Ptk. 207. § (6) bekezdése alapján az engedményezési megállapodások semmisek, mert azokat a leplezett szerződés alapján kell megítélni. A perbizományra vonatkozó megállapodás a Ptk. 200. § (2) bekezdése szerint semmis, mivel az jogszabályba ütközik, illetve a jogszabály megkerülésével kötötték.

A felperes az első tárgyaláson a keresetét kiegészítette azzal, hogy eredeti állapot helyreállítása címén kérte annak megállapítását, hogy a követelés 2008. május 26-án létrejött engedményezési szerződés kapcsán nem szállt át a H. Zrt.-ről a III.rendű alperes neve-re, valamint a 2004. november 9-én létrejött engedményezési szerződés alapján a követelés nem szállt át a I.rendű alperes neve-ről a II.rendű alperes neve-re. Arra hivatkozott, hogy ennél határozottabb kereseti kérelmet nem tud előterjeszteni, mert az alperesek nem csatolták a két engedményezési szerződést, amelyben a vételár szerepel.

Az alperesek az ellenkérelmükben a felperes keresetének az elutasítását és perköltségben történő marasztalását kérték. Álláspontjuk szerint a felperesnek nincs jogi érdeke a szerződés érvénytelenségének megállapításához. A Pp. 123. §-a szerinti megállapítási per előterjesztésének a feltételei nem állnak fenn, mivel a felperesnek nincs olyan joga, amelyet az alperesekkel szemben meg kellene védeni.

A kötelezettnek, aki az engedményezési szerződésnek nem alanya, nem fűződik jogi érdeke az engedményezési szerződés érvénytelenségének megállapításához, így a felperesnek a jelen perben nincs perbeli legitimációja. Hivatkoztak az engedményezési szerződés érvénytelensége tárgyában kialakult azon bírói gyakorlatra, amely szerint az engedményezési szerződés esetleges érvénytelensége nem érinti a kötelezett fizetési kötelezettségét. A felperessel szemben határozottan állították, hogy az engedményezési szerződéseket megkötő felek mindegyikének az ügyleti akarata a felperessel szembeni kötelezés átruházására irányult. A szerződések nem színlelt szerződések és nem ütköznek jogszabályba.

Előadták, hogy a perbizomány eljárásjogi akadályt jelent, az nem egy szerződést takar, hanem azt jelenti, hogy más jogát perben nem lehet érvényesíteni. Az a szerződés, amely alapján adott esetben valaki más jogát peren kívül érvényesíti, önmagában ettől nem ütközik jogszabályba, tehát az anyagi jog ilyen, a szerződés érvénytelenségét eredményező tilalmat nem állít fel. A felperes a keresetben nem jelölte meg pontosan, hogy az engedményezési szerződésekkel leplezett megállapodások mely konkrét jogszabály rendelkezéseibe ütköznek.

A Fővárosi Bíróság a 2011. május 10. napján kelt 32.G.42.367/2010/4. számú ítéletében a felperes keresetét elutasította és megállapította, hogy a költségeit maga köteles viselni. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alpereseknek 15 nap alatt egyetemlegesen 1.250.000,- Ft perköltséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!