Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20693/2010/7. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 78. §, 80. §, 81. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Pfv.IV.20.693/2010/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Jeney Andrea pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Lászlófi Gabriella ügyvéd által képviselt I. r. és a személyesen eljárt II. r. alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és járulékai iránt a Csongrád Megyei Bíróság előtt 2.P.20.948/2008. számon megindított és a Szegedi Ítélőtábla Pf.II.20.656/2009/2. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 28. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket és a pártfogó ügyvéd díját az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperest jogerős közigazgatási határozat kötelezte a Szegeden lévő családi házához épített kamra és kazánház lebontására. A felperes ismerőséhez, .. újságíróhoz fordult, mert nem tartotta jogszerűnek a közigazgatási határozatot. Az újságíró a felperestől beszerezte az ügyben keletkezett iratokat és megkereste a felperest az ingatlanon egy fotóssal, aki az ingatlanról és a felperesről is fényképeket készített.

A .. című napilap 2006. június 16-i számában cikk jelent meg " .. ", " .. " címmel, amelyben az újságíró beszámolt a felperes által folytatott építkezésről, a felperest név szerint is megnevezve. Az írás szerint a hatósági eljárás azt állapította meg, hogy "a megengedettnél nagyobb területet épített be", a felperest a hatóság felszólította az építési engedély módosítására, illetve, hogy kérjen fennmaradási engedélyt. Mivel erre nem reagált, a felperessel szemben bírságot szabtak ki, ezt azonban nem fizette meg. Az eljárás eredményeként jogerős hatósági határozat kötelezte a felperest a "szabálytalanul épített" házrész lebontására azzal, hogy amennyiben ennek nem tesz eleget július 3-áig, a hatóság kényszerbontást foganatosít. A cikk szerint a felperes "későn ugyan, de végre ügyvédhez fordult". Majd az újságíró megszólaltatta a felperes akkori jogi képviselőjét, aki úgy nyilatkozott, hogy segíteni szeretne a felperesnek, aki "nem használta ki a jogi lehetőségeit". Végül pedig azt közli a cikk, hogy az ügyvéd beadványt készített, amelyben arra hivatkozott, hogy a felperes érvényes építési engedéllyel rendelkezett, annak kiadásakor nem volt hatályban a beépíthetőséget korlátozó rendelkezés. Az írás szerint a hatósági bontás költségét a felperes képtelen kifizetni a nyugdíjából, azt "adóként hajtják be, elárverezhetik a házát is". A cikk mellett az újságíró közzétette az önkormányzat építési irodájának osztályvezetője nyilatkozatát "százszor is meggondolják" címmel.

A felperes kereseti kérelmében képmáshoz és jóhírnévhez fűződő személyiségi joga megsértésének megállapítását, továbbá az alperesek 250.000 forint nem vagyoni kártérítés egyetemleges megfizetésére kötelezését kérte. Előadta, hogy sem az újságíró, sem a rovatvezető által írt cikket nem mutatták be részére a megjelenés előtt, annak II.r. alperes által történő átírásához nem szerezték be hozzájárulását. Az írás a felperes szerint valótlan tényállításokat tartalmaz, a "néni" kifejezés használatát pedig sértőnek tartotta. Sérelmezte, hogy a fotó készítéséhez és megjelentetéséhez sem járult hozzá, kifejezetten kikötötte, hogy a fotón csak a határozat szerepelhet. Előadása szerint nevének feltüntetése is kifejezetten tiltása ellenére jelent meg az írásban.

Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a cikk valótlan tényállítást nem tartalmaz, a fotó elkészítéséhez és a cikk megjelentetéséhez a felperes hozzájárult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy az I.r. alperes javára fizessen meg 15 napon belül 30.000 forint perköltséget. Megállapította, hogy a felperes személyes költségmentessége folytán a le nem rótt illetéket az állam viseli. A lefolytatott bizonyítási eljárás alapján arra a következtetésre jutott, hogy a cikk valótlan tényállítást nem tartalmaz. A cikk megírását maga a felperes kezdeményezte, csak később megbánta annak megjelenését. Ezért a hozzájárulását megadottnak kell tekinteni. Lényegtelen tévedésnek minősítette, hogy a megengedetthez képest mennyivel nagyobb vagy kisebb területet épített be a felperes, illetve, hogy a döntés meghozatalát megelőzően kimerítette-e az összes jogi lehetőséget vagy sem. Ezek nem adnak alapot a jogsértés megállapítására, mert nem befolyásolják a felperes megítélését. Mivel a felperes kezdeményezte a cikk megírását, így valószínűtlennek tartotta, hogy nevének kiírásához nem járult hozzá. Azt a körülményt, hogy "néni" megnevezéssel illette a cikk, nem találta alkalmasnak a jogsértés megállapítására, mert a felperes képviselőjének nyilatkozatában szerepel, illetve objektíve a külvilág számára nem jelenik meg sértő kitételként. Bizonyítottnak fogadta el, hogy a II.r. alperes a cikk lényeges tartalmát nem változtatta meg, csupán lerövidítette azt. A felperes engedélyét annak megjelentetéséhez nem kellett beszereznie. A fotós az újságíróval együtt járt a cikk megjelenésével összefüggésben a felperesnél, több fényképfelvételt készített róla, amely ellen nem tiltakozott, ez pedig arra utal, hogy hozzájárult a fényképek készítéséhez és megjelentetéséhez.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I.r. alperesnek 20.000 forint másodfokú perköltséget.

A jogerős ítélet kiemelte, hogy a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény (St.) 11. § (1) bekezdésének d) pontja nem fűz szankciót az újságírót terhelő, a nyilatkozat bemutatására vonatkozó kötelezettség megszegéséhez, ennek elmaradása önmagában személyiségi jogsértést nem valósít meg.

A másodfokú bíróság osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját, miszerint a fényképfelvételek készítéséhez való hozzájárulást a felperes ráutaló magatartással megadta. Megállapította, hogy több felvételen a felperes a kamerába nézve mutatja fel a sérelmesnek tartott hatósági határozatot. Ebből következően a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján felperest terhelte annak bizonyítása, hogy megtiltotta olyan felvétel készítését, amely őt magát is ábrázolja. Ezt azonban a tanúvallomásokkal ellentétben nem tudta bizonyítani. A felvétel felhasználását is alaptalanul sérelmezte a felperes, ugyanis a fotós a felperest a cikk megjelentetésével összefüggésben kereste fel, ennek során róla felvételeket készített, így nyilvánvalóvá tette a felperes számára, hogy a megjelentetés céljából készülnek a felvételek. A felperes tehát tudott a felhasználásról, így a felvétel készítésére vonatkozó ráutaló magatartással megadott engedély kiterjedt a nyilvánosságra hozatalra is. Ezért a képmáshoz fűződő személyiségi jog megsértését sem lehetett megállapítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!