Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Miskolci Törvényszék Bf.221/2010/9. számú határozata jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 352. §, 371. §] Bírók: Gyenes Éva, Pászti Attila, Vargáné dr. Nagy Györgyi

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Járásbíróság B.1909/2009/25., *Miskolci Törvényszék Bf.221/2010/9.*, Kúria Bfv.1296/2010/7. (BH 2011.10.271)

***********

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság

3.Bf.221/2010/9.szám.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság

Miskolcon, 2010.évi szeptember hó 9.napján megtartott nyilvános ülés adatai alapján meghozta és 2010.évi szeptember hó 16.napján kihirdette a következő

v é g z é s t :

A jogosulatlan pénzügyi tevékenység büntette miatt vádlott neve ellen indított büntető ügyben a Miskolci Városi Bíróság 2010.évi január hó 12.napján kihirdetett 15.B.1909/2009/25.számú ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletében vádlott neve vádlottat jogosulatlan pénzügyi tevékenység büntette miatt 60 napi tétel, 2.500.- forint napi összegű, végösszegében 150.000.- forint pénzbüntetésre ítélte.

A városi bíróság itélete ellen fellebbezést jelentett be egyrészt az ügyész a vádlott terhére a kiszabott pénzbüntetés súlyosítása végett, másrészt a vádlott és védője is fellebbezett felmentés érdekében.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészség Bf.3748/2009.számú átiratában az ügyészi perorvoslatot fenntartva az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását indítványozta akként, hogy a megyei bíróság a pénzbüntetés napi tételeinek számát emelje fel.

A megyei bíróság nyilvános ülésén megjelent a vádlott és a védője, akik a bejelentett fellebbezésüket változatlanul fenntartották.

@@@@@

A megyei bíróság a bejelentett perovoslatok kapcsán a Be.348.§.(1) bekezdése alapján teljes terjedelmében felülbirálta a városi bíróság ítéletét, és az azt megelőző eljárást.

Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a tárgyalást a perrendi szabályok megsértése nélkül folytatta le.

Eleget tett ügyfelderítési kötelezettségének is, és ítéletének tényállását lényegében az általa felvett bizonyítás anyagára alapítva, annak okszerű mérlegelésével állapította meg.

A városi bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az ítéleti tényállását - többek között - a sértettek és a vádlott közötti polgári peres eljárások anyagára alapította. Az iratokhoz csatolásra került S1 sértett ügye is, amellyel kapcsolatban az elsőfokú bíróság a történeti tények körében rögzítette a ....i Városi Bíróság 1998.február 4-én jogerős 3.P.20.184/1997/14.számú ítéletében foglaltakat. Ezen ítélet tartalma szerint a bíróság nem látta bizonyítottnak azt, hogy 1994.április hó 29-én a vádlott további 500.000.- forintot adott volna kölcsön S1nek.

A megyei bíróság erre tekintettel a Be.352.§.(1) bekezdés a.)pontja szerint mellőzte a tényállásból ezt a kölcsönadást.

A tényállást a megyei bíróság a 3.pontban elírás miatt annyiban pontosította, hogy S3 sértett 1994-ben kért először kölcsön a vádlottól, és 1994.február 28.napján került sor a 2 millió forint átadására.

Ezen korrekciókkal a tényállás hibátlanná és hiánymentessé vált, és ekként a Be.351.§.(1) bekezdése értelmében a másodfokú eljárásban is irányadó volt.

@@@@@

vádlott neve vádlott ténybelileg az eljárás folyamán mindvégig elismerte a cselekmény elkövetését, és nem vitatta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást.

A felmentésére irányuló fellebbezésének indoka az volt, hogy az általa magánszemélyek részére nyújtott pénzkölcsönzés nem valósított meg bűncselekményt.

A vádlott és védője a fellebbezését írásban is indokolta, melynek lényege szerint tévedett az elsőfokú bíróság akkor, amikor a 16 év alatt 12 esetben folyósított kölcsönt rendszeres pénzkölcsön nyújtásnak tekintette. A jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntettének megvalósulásához ugyanis a pénzkölcsön nyújtásának rendszeresnek kell lennie, de ez esetben még évenként egy eset sem fordult elő.

A rendszerességnek éppen az elsőfokú ítéletben rögzítettek mondanak ellen, miszerint a vádlott azt állította, hogy csupán jó ismerőseinek, emberbaráti szempontok alapján nyújtotta a kölcsönöket. A kamat kikötése önmagában nem jogellenes magatartás, mivel az a polgári jog által szabályozott intézmény.

A védő álláspontja szerint tévedett a városi bíróság az elévülés, illetve a törvény hatálya tekintetében.

A Btk.298/D.§. 2005.szeptember 1.napjától hatályos, azóta bűncselekmény a jogosulatlan pénzügyi tevékenység, így a megelőző időszak cselekményei fogalmilag nem valósítanak meg bűncselekményt. Az 1.,2.,3.pontban foglalt cselekmények a törvény hatályba lépése előtt történtek, ezért nem tartozhatnak a bűnös cselekmények közé.

Az irányadó jogalkalmazás szerint azok valósítják meg a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység bűntettét, akik éveken át kitartó rendszerességgel foglalkoznak pénzkölcsönzéssel, olyan kamat felszámításával, hogy az egy hónapra adott összeg 50 %-át számítják fel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!