Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2001.6.268 A foglaló a szerződés teljesítésének kétoldalú biztosítéka; olyan szankció, amely mindkét felet egyszerre készteti a szerződés teljesítésére. Ezzel szemben a bánatpénz az elállás jogának elismerése fejében kikötött - a másik fél kártalanítására szolgáló - ellenérték [Ptk. 243. § (1) bek., 320. § (2) bek.].

Az alperes 1996. november 2-án megbízta az ingatlanközvetítői tevékenységet is végző N. Kft.-t a szövetkezeti lakásának értékesítésével. A közzétett újsághirdetésre vevőként a felperes szülei jelentkeztek, akik gyermekük részére kívántak ingatlant vásárolni. Az 1996. november 1. napján dr. H. I. ügyvéd szövegezésével és ellenjegyzésével készült adásvételi szerződés szerint a felperes az ingatlant 2.000.000 forint vételárért megvásárolja; a vételárból a szerződés aláírásakor átad 300.000 forint foglalót, továbbá 1.500.000 forint előleget, a fennmaradó 200.000 forintot pedig legkésőbb 1997. október 31. napjáig fizeti meg. A szerződés 3. pontja szerint "a szerződő felek tudomásul veszik azt, hogy amennyiben az eladó eláll a szerződéstől abban az esetben az átvett foglaló kétszeresét tartozik a vevő részére megfizetni, de amennyiben a vevő áll el a szerződéstől, akkor az adott foglaló összegét elveszti, azaz az eladó azt jogszerűen tartja meg." A megállapodás értelmében az eladó alperes 1997. november 1. napjáig jogosult az ingatlan használatára, a vételár teljes kiegyenlítését követően azonban a lakást rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban az alperes birtokába bocsátja és hozzájárul az alperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez.

Az alperes 1997. október 20-án közölte a felperessel, hogy 2.100.000 forint megfizetése mellett a szerződéstől eláll; a felperes a szerződés felbontásához nem járult hozzá. A hátralékos vételárat a felperes a szerződésben foglalt felhatalmazás alapján ügyvédi letétbe helyezte, majd kérelmet nyújtott be a földhivatalhoz tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartási bejegyzése iránt. A földhivatal a kérelmet csupán széljegyezte, a bejegyzést azonban - a jelen perre tekintettel - nem foganatosította.

A felperes keresetében kérte annak megállapítását, hogy az ingatlan vételárát megfizette, továbbá kérte az alperesnek a tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez szükséges jognyilatkozata pótlását, valamint az alperes lakás kiürítésére való kötelezését.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint nem állt szándékában az ingatlan értékesítése, csupán vállalkozása átmeneti pénzzavarának elhárításához volt szüksége tőkére. Az adásvételi szerződés színlelt és az N. Kft.-vel kötött kölcsönszerződést leplez. Egyébként pedig élt a szerződésben biztosított elállási jogával, így a tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartási bejegyzését a felperes ez oknál fogva sem kérheti. Végül a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között állított feltűnő értékkülönbségre hivatkozással a jogügyletet megtámadta.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes az 1996. november 1-jén a perbeli ingatlanra kötött adásvételi szerződésben rögzített vételárat az alperes részére megfizette. Egyben pótolta az alperes nyilatkozatát a felperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez és megkereste a földhivatalt a felperes tulajdonjogának bejegyzése végett. Kötelezte ugyanakkor az alperest, hogy a lakást kiürítve bocsássa a felperes birtokába. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a felek között a Ptk. 365. §-a szerinti adásvételi szerződés jött létre. Maga az alperes sem vitatta, hogy a felperes szándéka az ingatlan megvételére irányult, ezért a Ptk. 207. §-ának (3) bekezdése értelmében az alperes titkos fenntartása, vagy rejtett indoka - ha volt ilyen - a szerződés érvényessége szempontjából közömbös.

Nem biztosított a szerződés az alperesnek elállási jogot sem. A foglalóval kapcsolatos - a szerződés 3. pontjában foglalt - ügyvédi tájékoztatás téves ugyan, mivel a foglaló kétszeres visszafizetését, illetve elveszítését az elállás jogkövetkezményeként jelöli a teljesítés meghiúsulása helyett, de tartalma szerint a szóbanforgó tájékoztatás nem tekinthető az elállási jog kikötésének. Így sem a szerződés, sem a jogszabály nem biztosított az alperesnek elállási jogot.

Végül a bíróság utalt arra, hogy a perben beszerzett aggálytalan szakvélemény az ingatlan szerződéskötéskori forgalmi értékét beköltözhetően 2.600.000 forintban, lakott értékét pedig 1.700.000 forintban határozta meg. Mivel a felek megállapodása alapján az alperesnek a vételár meghatározó részének átvétele ellenére csak a szerződést követő egy év elteltével kellett a lakást a felperes birtokába bocsátani, a vételár és az ingatlan forgalmi értéke között nincs olyan számottevő különbség, amelyre alapítottan a jogügylet a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése alapján megtámadható lenne.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!