Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Gf.30630/2011/5. számú határozata megállapítás iránti per tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 163. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 77. §] Bírók: Drexlerné dr. Karcub Edit, Erőss Károlyné dr. Vajvoda Ildikó, Szűcs Lajos

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék G.40080/2011/7., *Debreceni Ítélőtábla Gf.30630/2011/5.*, Kúria Pfv.20455/2012/6. (BH+ 2013.5.188)

***********

Gf. IV. 30.630/2011/5.

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Debreceni Ítélőtábla a Vígh Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: Dr. Vígh Károly ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe ; Cg., adószáma) felperesnek, a Dr. Győrffy István ügyvéd (címe) által képviselt alperes neve (alperes címe, Cg., adószáma) alperes ellen, névviseléshez való jog megsértésének megállapítása iránt indított perében, a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 2011. június 15-én meghozott 3.G.40.080/2011/7. számú ítélete ellen, az alperes részéről 9. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban, az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 81 250 (Nyolcvanegyezer-kettőszázötven) Ft másodfokú perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletében megállapította, hogy az alperes a VEZÉRSZÓ vezérszó használatával megsértette a felperes névviselési jogát és kötelezte az alperest, hogy a sérelmes helyzetet 15 napon belül szüntesse meg akként, hogy mellőzze a cégnevéből és rövidített elnevezéséből a VEZÉRSZÓ vezérszót.

Kötelezte továbbá az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 162 500 Ft perköltséget, az államnak pedig - külön felhívásra - 27 000 Ft feljegyzett eljárási illetéket.

Az ítéletben megállapított tényállás szerint a felperest az 1991. december 16-án keltezett létesítő okirata alapján a Fővárosi Bíróság Cégbírósága 1992. július 16-án jegyezte be a cégjegyzékbe, K Kft. elnevezéssel és K Kft. rövidített cégnévvel.

1996. február 28-án a felperes módosította a társasági szerződését, amely módosítás következtében az elnevezése ettől az időponttól kezdődően felperes neve elvezésre változott.

A felperes tevékenységi körei között kezdetben 8452 EÁOR. számon "tanfolyami egyéb szakmai oktatás" szerepelt, amely a tevékenység elnevezésének változása miatt 1992. szeptember 1-től "felnőtt- és egyéb oktatás" elnevezésre, 2008. május 31-től pedig "M.n.s. egyéb oktatás" elnevezésre változott.

A felperes a fő tevékenységi körén belül elsősorban nyelvoktatási tevékenységet folytat, nyelvtanfolyamokat szervez magánszemélyek, csoportok, gazdasági társaságok, illetve állami szervek részére. Ezen kívül különböző kiegészítő tevékenységeket is végez, mint például hangfelvétel készítése, -kiadása, könyvkötés, nyelvi táborok szervezése, stb.

A felperes a . . . nevet franchise hálózat útján az ország számos pontján értékesíti különböző gazdasági társaságok részére, amelyek a . . . OKTATÁSI INTÉZMÉNY elnevezés használatával folytatnak nyelvoktatást, így ....... szám alatt is található . . . OKTATÁSI INTÉZMÉNY.

A franchise tevékenység megkezdését megelőzően a felperes a Magyar Szabadalmi Hivatalnál 2007. július 3. napján védjegybejelentést tett, amely bejelentés alapján a Szabadalmi Hivatal a 2008. április 14-én keltezett határozatával a . . . szóvédjegyet lajstromozta, azzal, hogy a védelem 2017. július 3-ig érvényes.

Az alperes gazdasági társaságot a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság Cégbírósága VEZÉRSZÓ VÁLTOZAT elnevezéssel 1996. július 3. napján jegyezte be a cégjegyzékbe. A cég rövidített elnevezése a megalakulásától kezdődően: VEZÉRSZÓ VÁLTOZAT

A társaság tevékenysége eredetileg "felnőtt- és egyéb oktatás" elnevezéssel került bejegyzésre, amely megnevezés a tevékenységi körök elnevezésének változása miatt előbb "máshova nem sorolható felnőtt- és egyéb oktatás", majd "M.n.s. egyéb oktatás" elnevezésre változott, amely tevékenység a jelenlegi cégjegyzéki adatok szerint az alperes főtevékenysége.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte a bíróságtól, hogy az alperes a VEZÉRSZÓ vezérszó használatával megsértette a névviseléshez fűződő személyiségi jogát, amelyre tekintettel az alperest a jogsértés abbahagyására és a sérelmes helyzet megszüntetésére kérte kötelezni.

Az alperes a felperes keresetének elutasítását kérte.

Vitatta a felperesnek azt az állítását, hogy a két cég elnevezése összetéveszthető. Álláspontja szerint az általa használt 2000-es jelző, valamint az egyéb tevékenységre utaló kifejezés alapján olyan jelentős eltérés van a két cégnév között, amely miatt azok összetéveszthetősége kizárt.

Hivatkozott arra is, hogy a kialakult bírósági gyakorlat szerint jogi személyek esetében a névviselési jogsértés megállapításának az is feltétele, hogy az érintett gazdasági társaságok hasonló működési körben és azonos területen tevékenykedjenek. Ebben a tekintetben azonban nem a jelenlegi, hanem az alapításkori állapotot kell figyelembe venni. Ezzel összefüggésben pedig a jelen esetben az állapítható meg, hogy a felperes tevékenysége ...re, az alperesé pedig ...re korlátozódott, amely körülmény ugyancsak akadályát képezi a jogsértés megállapításának.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét megalapozottnak találta.

Megállapította, hogy az alperes rövidített elnevezése a VEZÉRSZÓ vezérszó idézőjelben való írása és a 2000 szám mellett a cégformán túl más eltérést a felperes rövidített elnevezésétől nem tartalmaz. Ezért az alperes rövidített elnevezése egyediesítésre nem alkalmas, az összetévesztés veszélye fennáll, amelyre tekintettel az alperes névhasználata sérti a felperes névviselési jogát.

Az elsőfokú bíróság megállapította továbbá, hogy a jogsértés az alperes teljes cégnevével összefüggésben is megállapítható, figyelemmel arra, hogy a két cégnévben szereplő tevékenységre utaló kifejezés is hasonló.

Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint a jelen esetben a jogsértés megállapításának az a feltétele is megvalósult, hogy az érintett cégek hasonló működési körben, azonos területen fejtik ki a tevékenységüket. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy a kialakult bírósági gyakorlat szerint a hasonló működési körben való tevékenység akkor is megállapítható, ha a felek cégnyilvántartásba bejegyzett tevékenységi körei csak részben azonosak. Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint a felperes a jelen esetben az általa csatolt okiratokkal bizonyította, hogy az alperes az oktatási tevékenységen belül nyelvoktatási tevékenységet is végez, vagy legalábbis ilyen jellegű hirdetése található az interneten.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!