Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

MOKK elnökének 3/2020. (IV. 23.) utasítása

a közjegyző közreműködési kötelezettsége alóli mentesítése részletes szabályairól

A veszélyhelyzet ideje alatt érvényesülő egyes eljárásjogi intézkedésekről szóló 74/2020. (III. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 31. §-a (13) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a MOKK Elnöksége véleményének a kikérését követően a következő utasítást adom ki:

Általános rendelkezések

1. § (1) A jelen utasítás a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet által elrendelt veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) idejére - a közjegyzői jogszolgáltatásnak a lehetőségekhez képest történő folyamatosságának fenntartása, valamint az ügyfelek, a közjegyzők és alkalmazottjaik egészségének védelme érdekében - a Korm. r. 31. §-ának (12) bekezdésében szabályozott a közjegyző közreműködési kötelezettsége alóli mentesítésének (a továbbiakban: mentesítés) részletes szabályait állapítja meg.

(2) A mentesített közjegyző a mentesítés ideje alatt közjegyzői tevékenységet nem folytathat, ugyanez irányadó a közjegyző alkalmazottjaira is.

(3) A mentesítés legalább 30 nap tartamú, de legfeljebb a veszélyhelyzet megszűnéséig terjedő folyamatos határozatlan időre szól.

(4) A jelen utasítás szerinti mentesítés esetén a közjegyzőt úgy kell tekinteni, mint aki a fizetési meghagyásos eljárásról szóló 2009. évi L. törvény (a továbbiakban: Fmhtv.) 9. §-ának (4) bekezdése szerint is mentesítésben részesült azzal, hogy a közjegyző csak a mentesítés időszakában nem kap új fizetési meghagyásos ügyet, a mentesítés időtartama a hatvan napot meghaladhatja, és az az Fmhtv. 9. §-ának (4) bekezdésében meghatározott, évente legfeljebb hatvannapos időszakba nem számít bele. A mentesítés kezdő időpontjában a mentesített közjegyzőre már kiszignált olyan fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmek elintézésére, amelyekkel kapcsolatban a mentesített közjegyző intézkedést még nem tett, a MOKK elnöke más közjegyzőt jelöl ki.

2. § A jelen utasítás alkalmazásában:

a) aláíró: a közjegyző és a közjegyzőhelyettes;

b) előkészítő: a közjegyzőjelölt, a közjegyzői irodai ügyintéző és a közjegyző (közjegyzői iroda) egyéb alkalmazottja;

c) közjegyző alkalmazottja: a közjegyzővel, illetve - közjegyzői iroda keretében működő közjegyző esetén - a közjegyzői irodával munkaviszonyban, illetve foglalkoztatásra irányuló egyéb jogviszonyban álló közjegyzőhelyettes, közjegyzőjelölt, közjegyzői irodai ügyintéző és egyéb ügyviteli alkalmazott;

d) közjegyzői iroda aktív állománya: a közjegyző, valamint a közjegyző alkalmazottjai, ide nem értve a szülési szabadságát töltő, fizetés nélküli szabadságon lévő, valamint a 30 napot meghaladóan keresőképtelen személyeket,

e) MOKK: a Magyar Országos Közjegyzői Kamara;

f) önkéntes karantén: a COVID-19 betegség továbbadásának megakadályozása céljából az érintett személy önkéntes elhatározásán alapuló legfeljebb 15 napos olyan időszak, melyben az érintett személy a lakó- vagy tartózkodási helyét kizárólag élelmiszerüzlet, illetve gyógyszertár felkeresése, továbbá orvosi ellátás igénybevétele céljából hagyja el;

g) területi kamara: a közjegyző székhelye szerint illetékes területi közjegyzői kamara.

A mentesítés esetei, feltételei és hatálya

3. § (1) A területi kamara elnöke a közjegyzőt kérelmére mentesítheti, ha a közjegyzői iroda aktív állományában - a (2) bekezdés szerint számítva - nincs legalább 1 aláíró és legalább 1 előkészítő.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása során nem vehető figyelembe a közjegyzői iroda aktív állományába tartozó olyan személy, aki:

a) hatósági intézkedés folytán a közjegyzői irodában megjelenni nem tud,

b) jogszabály rendelkezése értelmében a közjegyzői irodában megjelenni nem tud,

c) önkéntes karanténban tartózkodik,

d) külföldön tartózkodik,

e) keresőképtelen,

f) kórházi kezelésben részesül,

g) a 60. életévét betöltötte.

(3) A területi kamara elnöke az (1) bekezdés szerinti mentesítést megtagadja:

a) ha a kérelmező közjegyző székhelye szerinti megyében (budapesti közjegyző esetén a fővárosban) a mentesített közjegyzők száma a kérelem teljesítése esetén az adott megye (főváros) közjegyzői székhelyei számának a 50 %-át meghaladná; a közjegyzői székhelyek számának a számítása során a tartós helyettes közjegyző által helyettesített székhelyeket figyelmen kívül kell hagyni; vagy

b) ha az a) pontban meghatározott eset nem áll fenn, de a mentesítés a közjegyzői jogszolgáltatás lehetőségekhez képest történő folyamatosságának fenntartását súlyosan korlátozná.

4. § (1) A területi kamara elnöke a tartós helyettes közjegyzőt kérelmére - kizárólag a helyettesített székhely tekintetében - mentesítheti, ha a tartós helyettes közjegyző székhelye a helyettesített székhelyétől eltér.

(2) Az e § szerinti mentesítés hatálya a tartós helyettesítést ellátó közjegyző saját székhelyére nem terjed ki, e közjegyző a saját székhelye tekintetében jogosult és köteles a közreműködési kötelezettségét teljesíteni, ugyanez irányadó e közjegyzőnek a saját székhelyén, saját irodájában működő alkalmazottjaira is.

5. § (1) A területi kamara elnöke a közjegyzőt kérelmére mentesíti, ha a közjegyzői iroda aktív állományában - a (2) bekezdés szerint számítva - nincs legalább 1 aláíró és legalább 1 előkészítő.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása során nem vehető figyelembe a közjegyzői iroda aktív állományába tartozó olyan személy, aki:

a) hatósági intézkedés folytán a közjegyzői irodában megjelenni nem tud,

b) jogszabály rendelkezése értelmében a közjegyzői irodában megjelenni nem tud,

c) külföldön tartózkodik és Magyarországra való visszatérése akadályozott,

d) keresőképtelen,

e) kórházi kezelésben részesül.

6. § Ha a mentesített közjegyző egyben tartós helyettesítést is ellát, a 3. és 5. § szerinti mentesítés a tartós helyettesítéssel érintett székhely ügyeire is kiterjed.

A mentesítés megszűnése és módosulása

7. § (1) A mentesítés megszűnik:

a) a közjegyző áthelyezésével,

b) a közjegyző szolgálatából történő felfüggesztésével,

c) a közjegyző szolgálatának megszűnésével,

d) a közjegyző szolgálatának szünetelésével,

e) a veszélyhelyzet megszűntével,

f) ha azt a területi kamara elnöke megszünteti.

(2) A területi kamara elnöke a mentesítést megszünteti:

a) ha a mentesítés oka már nem áll fenn,

b) a közjegyző kérelmére,

feltéve ha a mentesítés tényleges tartama a 30 napot meghaladta; ha a mentesítés a 30 napot még nem haladta meg, a területi kamara elnöke a mentesítést annak 30. napjával szünteti meg.

(3) A területi kamara elnöke a mentesítést megszünteti a 15. § (2) bekezdésében foglalt esetben.

(4) A területi kamara elnöke a 3. § szerinti mentesítést megszüntetheti:

a) ha a közjegyző székhelye szerinti megyében (budapesti közjegyző esetén a fővárosban) a mentesített közjegyzők száma az adott megye (főváros) közjegyzői székhelyei számának a 50 %-át meghaladja; a közjegyzői székhelyek számának a számítása során a tartós helyettes közjegyző által helyettesített székhelyeket figyelmen kívül kell hagyni,

b) a közjegyzői jogszolgáltatásnak a lehetőségekhez képest történő folyamatossága fenntartásának az érdekében,

feltéve, hogy a mentesítés 5. § szerinti feltétele nem áll fenn.

(5) A (4) bekezdés alkalmazása során a területi kamara elnöke a mentesítést akkor is megszüntetheti, ha annak tényleges tartama a 30 napot nem haladta meg. A (4) bekezdés alkalmazása során a lehetőségekhez képest a területi kamara elnöke elsősorban a 60. életévét be nem töltött közjegyző mentesítését szüntetheti meg.

8. § A területi kamara elnöke a mentesítés alapjául szolgáló körülmények megváltozása (a továbbiakban: mentesítés módosulása) esetén megállapítja, hogy

a) a 3. § szerinti mentesítés az 5. § szerinti mentesítésnek minősül, ha a mentesítés 5. § szerinti feltétele is fennáll;

b) az 5. § szerinti mentesítés a 3. § szerinti mentesítésnek minősül, ha a mentesítés 5. § szerinti feltétele nem, de 3. § szerinti feltétele fennáll, és a területi kamara elnöke a mentesítést a 7. § (3) vagy (4) bekezdése szerint nem szünteti meg.

A mentesítési eljárás részletes szabályai

9. § (1) A mentesítési eljárásban (ezen alcímben a továbbiakban: eljárás) az elektronikus kapcsolattartás kötelező. Az eljárásban az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvényt alkalmazni kell. A területi kamara elnöke az elektronikus kapcsolattartás során a területi kamara hivatali elektronikus elérhetőségét használja.

(2) Az eljárás során előterjesztett beadványokat a közjegyző hivatali elektronikus aláírásával kell ellátni. A beadványhoz eredetben vagy másolatban okirat csatolható. A másolatban csatolt okiratokat a közjegyző hivatali elektronikus aláírásával kell ellátni.

(3) Ha a beadvány hiányos, a területi kamara elnöke a közjegyzőt legfeljebb 8 napos határidő tűzésével a hiányok pótlására hívja fel.

(4) Az eljárásban a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvénynek a határidők számítására vonatkozó rendelkezéseit alkalmazni kell, az ítélkezési szünetre vonatkozó szabályokat azonban nem lehet alkalmazni.

(5) Az eljárásban igazolási kérelem és kézbesítési kifogás előterjesztésének nincs helye.

(6) A területi kamara elnökének határozatát nem kell megindokolni. A területi kamara elnökének határozata ellen jogorvoslatnak nincs helye.

(7) A területi kamara elnökének határozata - a közlés eredményétől függetlenül - a meghozatalát követő naptól hatályos.

10. § A mentesítés iránti és a mentesítés módosulásának megállapítása iránti kérelmét (e §-ban a továbbiakban: kérelem) a közjegyző indokolni köteles. A kérelemnek tartalmaznia kell a közjegyző büntetőjogi és fegyelmi felelőssége tudatában tett a feltételek fennállására vonatkozó nyilatkozatát. A kérelemben előadottak igazolása végett a közjegyző a kérelméhez eredetben vagy másolatban okiratokat csatolhat.

11. § A mentesítés megszüntetése iránti kérelmét a közjegyző nem köteles megindokolni.

12. § (1) A közjegyző fegyelmi felelősség terhe mellett haladéktalanul, de legkésőbb 3 munkanapon belül köteles bejelenteni a területi kamara elnökének, ha:

a) a mentesítés feltételei megszűntek, vagy

b) a mentesítés alapjául szolgáló körülmények oly módon változtak meg, hogy az a mentesítés módosulásának 8. § szerint történő megállapítását indokolja.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti bejelentésre a 11. §, az (1) bekezdés b) pontja szerinti bejelentésre pedig a 10. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

12. § (1) A területi kamara elnöke a 10. és 11. § szerinti kérelem tárgyában annak beérkezését - hiánypótlás elrendelése esetén a hiányok pótlását - követő 3 munkanapon belül dönt.

(2) A területi kamara elnöke a kérelmet visszautasítja, ha

a) a közjegyző a kérelem hiányait hiánypótlási felhívást követően határidőben nem pótolta,

b) az nem az előterjesztésre jogosulttól származik.

(3) A területi kamara elnöke a kérelem teljesítését megtagadja, ha annak jelen utasítás szerint nincsen helye.

14. § A területi kamara elnöke az okot adó körülményről történt tudomásszerzésétől számított 3 munkanapon belül dönt:

a) a mentesítés módosulásának megállapításáról, illetve

b) a mentesítés megszüntetéséről.

Ellenőrzés

15. § (1) A területi kamara elnöke a mentesítés iránti és a mentesítés módosulásának megállapítása iránti kérelemben (e §-ban a továbbiakban: kérelem) előadottak valóságtartalmát ellenőrzés keretében vizsgálhatja. A területi kamara elnöke - ha arra a kérelem elintézésekor nem került sor - a veszélyhelyzet megszűntét követő 90. napig legfeljebb 30 napos határidővel a kérelemben előadottak igazolására - így különösen a (3)-(9) bekezdésben meghatározott iratok csatolására - hívhatja fel a közjegyzőt. A határidő egy ízben legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható. A közjegyző a felhívásnak fegyelmi felelősség terhe mellett köteles eleget tenni. Az ellenőrzés során - ha e § eltérően nem rendelkezik - a 9. § rendelkezései megfelelően alkalmazandók.

(2) Ha a közjegyző a felhívásban foglaltakat nem teljesíti, valamint akkor is, ha a területi kamara elnöke azt állapítja meg, hogy a közjegyző a kérelemben valótlan adatokat közölt, a területi kamara elnöke a területi kamara elnökségének javaslatot tesz a közjegyző elleni fegyelmi feljelentés tételére, továbbá a még hatályos mentesítést megszünteti.

(3) A 3. § (2) bekezdésének a) pontjára, illetve az 5. § (2) bekezdésének a) pontjára történő hivatkozás esetén az ott meghatározott tény - ha a hatósági intézkedés nem köztudomású, illetve arról a területi kamara elnökének nincs hivatalos tudomása - a hatósági intézkedés megtörténtét igazoló okirattal, ilyen okirat hiányában az intézkedés alá vont személy büntetőjogi és - ha az intézkedés alá vont személy közjegyző, közjegyzőhelyettes vagy közjegyzőjelölt - fegyelmi felelőssége tudatában tett, az intézkedés megtörténtére, tartalmára és hatályára vonatkozó nyilatkozatával igazolható.

(4) A 3. § (2) bekezdésének c) pontjára történő hivatkozás esetén az ott meghatározott tény az önkéntes karanténban tartózkodó személy büntetőjogi és - ha az intézkedés alá vont személy közjegyző, közjegyzőhelyettes vagy közjegyzőjelölt - fegyelmi felelőssége tudatában tett azon nyilatkozatával igazolható, melyben kijelenti, hogy önkéntes karanténban tartózkodik (tartózkodott), annak a 2. § f) pontja szerinti szabályait betartja (betartotta), valamint megjelöli az önkéntes karanténban tartózkodás kezdő és befejező időpontját.

(5) A 3. § (2) bekezdésének d) pontjára, illetve az 5. § (2) bekezdésének c) pontjára történő hivatkozás esetén az ott meghatározott tény az érintett személy büntetőjogi és - ha az érintett személy közjegyző, közjegyzőhelyettes vagy közjegyzőjelölt - fegyelmi felelőssége tudatában tett, a külföldön tartózkodás tenyéré, tartalmára és - az 5. § (2) bekezdésének c) pontjára történő hivatkozás esetén - a Magyarországra történő visszatérés akadályára vonatkozó nyilatkozatával igazolható.

(6) A 3. § (2) bekezdésének e) és f) pontjára, valamint az 5. § (2) bekezdésének d) és e) pontjára történő hivatkozás esetén az ott meghatározott feltételek fennállta az arra vonatkozó okirattal (orvosi igazolás stb.) igazolható.

(7) A 3. § (2) bekezdésének g) pontjára történő hivatkozás esetén - ha az érintett személy születési idejét a területi kamara nem tartja nyilván - a születési idő az érintett személy személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványának másolatával igazolható.

(8) A közjegyzői iroda aktív állománya létszámának megállapítása során - ha a területi kamara névjegyzékeiben szereplő személy keresőképtelen 30 napot meghaladóan, vagy az ilyen személy van szülési szabadságon, illetve fizetés nélküli szabadságon (a továbbiakban együtt: inaktivitás), és ez a tény a veszélyhelyzet kihirdetéséig nem lett bejelentve a területi kamarának - az inaktivitás ténye az erre vonatkozó okirattal (orvosi igazolás, megállapodás stb.) igazolható.

(9) A (3)-(5) bekezdés szerinti nyilatkozatot a nyilatkozó hivatali elektronikus aláírásával kell ellátni, ha pedig ilyennel nem rendelkezik, teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni és azt a 9. § (2) bekezdésének alkalmazásával előállított elektronikus másolatban kell csatolni.

Közzététel, nyilvántartás

16. § (1) A területi kamara elnöke a mentesítés tárgyában hozott határozatát a meghozatalát követően nyomban közli a közjegyzővel és a MOKK-kal.

(2) A MOKK haladéktalanul, de legfeljebb 1 munkanapon belül gondoskodik a mentesítés tényének a MOKK honlapján történő közzétételéről, a mentesítés megszűnése esetén pedig ezen adatoknak a MOKK honlapjáról történő törléséről.

17. § A MOKK a mentesítésekről nyilvántartást vezet. A nyilvántartás az érintett közjegyző nevét, a mentesítéssel érintett közjegyzői székhelyt és a mentesítés időtartamát tartalmazza.

Záró rendelkezések

18. § A jelen utasítás 2020. április 24. napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben és a már engedélyezett mentesítésre is alkalmazni kell.

19. § (1) A jelen utasítás - a (2) bekezdésben maghatározott kivétellel - a visszavonásáig, de legkésőbb a veszélyhelyzet megszűnését követő napig hatályos.

(2) A 15. § a veszélyhelyzet megszűnését követő 1 évig hatályos.

Budapest, 2020. április 23.

Dr. Tóth Ádám

a MOKK elnöke

Tartalomjegyzék