Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.4.203 Nem tartozik a felszámolás körébe az az ingatlan, amelyre vonatkozóan valamely személy a felszámolás közzététele előtt vételi jogával élt. Ez vonatkozik arra az esetre is, ha a tulajdonjognak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése a vételi jog jogosultja javára csak a felszámolás közzététele után történt meg [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 4. § (1) bek., 31. § (1) bek. 51., § (3) bek., Ptk. 117. § (3) bek., 145. § (2) bek., 373. § (5) bek., 375. § (1) bek.].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen 1993. augusztus hó 2. napján benyújtott kérelem alapján indult és a Cégközlönyben 1993. november 25-én közzétett felszámolási eljárásban Sz. I. hitelező kifogást nyújtott be a felszámoló intézkedése ellen. Kifogása szerint a felszámoló jogsértést követett el azzal a magatartásával, hogy a D. városban levő ingatlan 834/1488-ad tulajdoni hányadát az adós tulajdonaként a vagyonmérlegben nem tüntette fel. Ez ugyanis a felszámolás kezdő időpontjában, az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés szerint még az adós gazdálkodó szervezet tulajdona volt.

A felszámoló a kifogás elutasítását kérte. Védekezése szerint a vitatott ingatlanra a P. Rt. az általa nyújtott hitel biztosítására úgynevezett opciós szerződést kötött, s még a felszámolási eljárás megindítása előtt élt is a vételi jogával. A felszámolóként történt kirendelése után az opciós szerződést megvizsgálta, és megállapította, hogy nincs lehetősége e szerződésnek az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) alapján történő megtámadására. A megvizsgált iratokból ugyanis megállapítható volt, hogy az opciós szerződés a felszámolás kezdő időpontját több mint egy hónappal megelőzően - 1993. október 15-én - teljesedésbe ment. Ekként a kérdéses vagyontárgy be sem került a felszámolás alá tartozó vagyonba.

Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Tényként állapította meg, hogy az adós gazdálkodó szervezet az 1992. július 27-i "adásvételi-opciós" szerződésben a szóban lévő ingatlanra vételi jogot engedett, amely az ingatlan-nyilvántartásba - a P. Rt. kérelme alapján - 1993. április 15-én bejegyzést nyert. Vételi joga alapján a P. Rt. 1993. október 15. napján bejelentette, hogy az ingatlant meg kívánja venni. Ezzel az egyoldalú nyilatkozatával az adásvételi szerződést létrehozta. Ugyanakkor az adós gazdálkodó szervezettel szemben a felszámolási eljárás 1993. november 25. napján indult meg, tehát azt követő időpontban, hogy a szóban lévő ingatlan kikerült az adós gazdálkodó szervezet vagyonából. A Cstv. 31. §-ának (1) bekezdése alapján ezért - a felszámolás megkezdését megelőző nappal - készült záróleltárban a fenti ingatlan már nem is szerepelhetett. A felszámoló eljárása és intézkedései mindenben megfeleltek a jogszabályi rendelkezéseknek, őt jogszabálysértő intézkedés vagy mulasztás nem terheli.

A kifogást tevőnek a tulajdonjog bejegyzésével kapcsolatos okfejtésével kapcsolatban az elsőfokú bíróság megjegyezte, hogy az adásvételi szerződések alapján történő tulajdonszerzés és ennek a ténynek az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése a gyakorlatban időben elkülönül egymástól. S bár helytálló a kifogást tevőnek az az álláspontja, amely szerint az ingatlan-nyilvántartásba való tulajdonjog-bejegyzés konstitutív hatályú, ez azonban nem érinti azt a tényt, hogy a tulajdonosváltozás, a tulajdonnak az adós gazdálkodó szervezet vagyonából történő kikerülése az adásvételi szerződés megkötésének időpontjához kötődik. Ez adott esetben annyit jelent, hogy a P. Rt. 1993. október 15-i vételi nyilatkozatával létrehozta az adásvételi szerződést, s az ingatlan ebben az időpontban került ki az adós gazdálkodó szervezet vagyonának a köréből. Ily módon az ingatlannal kapcsolatban a felszámoló nem is intézkedhetett. A kifogás elutasításának jogalapjaként hivatkozott a Cstv. 51. §-ának (3) bekezdésére.

A végzés ellen a hitelező - jogi képviselője útján - fellebbezéssel élt, kérte annak megváltoztatását, a kifogásának történő helyt adást, s a felszámoló marasztalását az eljárás költségeiben. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság figyelmen kívül hagyta a Ptk. 117. §-ának (3) bekezdésében, valamint 373. §-ában foglalt rendelkezéseket. Hivatkozott arra, hogy a vételi jog jogosultja a tulajdonostársakat megilleti elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó nyilatkozatot már csak a felszámolási eljárás közzétételét követően szerezte be. Ebből eredően az opciós szerződés joghatálya csak a felszámolási eljárás közzétételét követően állt be. Emiatt azt kellett volna megállapítani, hogy a vételi jog jogosultja igényét időben nem érvényesítette. Kérte a jogszabályoknak megfelelő iránymutató döntés meghozatalát.

A felszámoló a fellebbezésre nem tett észrevételt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!