Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37444/2009/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (PIACFELÜGYELETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 3. §, 141. §] Bírók: Kárpáti Zoltán, Márton Gizella, Sperka Kálmán

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.30967/2007/11., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27687/2008/5., *Kúria Kfv.37444/2009/8.*

***********

Kfv.VI.37.444/2009/8.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Korompai Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr.Korompai Gábor ügyvéd) által képviselt felperesnek az Orosz V.Ügyvédi Iroda dr.Orosz V. Sándor ügyvéd által képviselt Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (1013 Budapest, Krisztina krt. 39.) alperes elleni piac-felügyeleti ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálat iránt a Fővárosi Bíróság előtt K.30.967/2007. számon indult és a Fővárosi Ítélőtábla 2009. március 11. napján kelt 4.Kf.27.687/2008/5. számú ítéletével befejezett perében, a jogerős ítélet ellen az alperes részéről 14. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott helyen és napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Ítélőtábla 4.Kf.27.687/2008/5. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a Fővárosi Bíróság 16.K.30.967/2007/11. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 40.000 (negyvenezer) forint másodfokú és 40.000 (negyvenezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi továbbá a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 24.000 (huszonnégyezer) forint fellebbezési és 36.000 (harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az alperes a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság megkeresésére, hivatalból piacfelügyeleti eljárást indított annak megállapítása érdekében, hogy a felperes végez, illetve végzett-e a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996.évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 3. § /1/ bekezdésében meghatározott pénzügyi szolgáltatási tevékenységet a felügyelet engedélye, illetve a nyilvántartásában történő regisztrálása nélkül. A kölcsönfelvevők kihallgatásáról készült jegyzőkönyvek, az adásvételi szerződések és egyéb okiratok ismeretében az alperes megállapította, hogy a felperes 2003. január 21. és 2004. november 23-a között öt magánszeméllyel, hét határozott idejű kölcsönszerződést kötött. A kölcsönszerződésekben ügyleti kamatkikötés nem szerepelt, azonban a visszafizetés biztosítékaként az adósok ingatlanára, a felperes javára jelzálogjogot jegyeztek be.

A lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként az alperes I/PJ-136/2006. számú határozatával megtiltotta a felperes számára az engedély nélküli pénzügyi szolgáltatási, így különös tekintettel a pénzkölcsön nyújtási tevékenység végzését, és felszólította, hogy a jövőben maradéktalanul tartsa be az irányadó jogszabályi előírásokat. Határozata indokolásában idézte a Hpt. 3. § /1/ bekezdés b/ pontját, /4/ bekezdését, 141. § /2/ bekezdését, az értelmező rendelkezéseket tartalmazó 2. számú melléklet I/10.2.a./ alpontját és a III/22. pontját. A kölcsönszerződések száma, a tevékenység rendszeressége, az egymástól független kölcsönvevői személyi kör a tevékenység rendszerességére utalt. A rendőrségi eljárásban tett tanúvallomások azt bizonyítják, hogy a felperes ellenérték fejében, nyereség illetve vagyonszerzés céljából folytathatta a tevékenységét. A kölcsönszerződések száma és az alkalmazott módszer, a megbízott ügyvéd állandósága, a közjegyzői és a bírósági ügyintézés gyakorisága a tevékenység üzletszerűségét bizonyítja.

A felperes keresetében az alperesi határozat megváltoztatása mellett a piacfelügyeleti eljárás megszüntetését kérte, arra alapozottan, hogy az alperes a tényállás-tisztázási kötelezettségének nem tett eleget, határozatában bizonyítékokra nem hivatkozott.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletében megállapította, hogy a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság a büntetőügyben nyomozást megszüntető határozatot hozott. Az ott rögzített tényálláshoz képest az alperes által megállapított tényállás részletesebb, erre alapozottan jogszerűen járt el a felügelet. Kiemelte, hogy a büntető eljárásban a hatóság a büntetőjogi következmények felől határoz, míg a bíróságnak a jelen perben az alperes felügyeleti eljárása során hozott határozatában rögzített jogkövetkezményeket kell felülvizsgálnia.

Az alperes kellőképpen mérlegelte azt a körülményt, hogy a kölcsönvevők egymástól elkülönült, független magánszemélyek, noha régi ismerősként, a felperes barátjaként, a vele való ismeretségre tekintettel kértek kölcsönt. Ez azonban nem olyan jól behatárolható kör, amely méltányolható módon kizárná a tevékenység üzletszerű jellegét. Utóbbi meghatározásakor a feltárt tényeket, bizonyítékokat az alperes okszerűen mérlegelte és vette figyelembe azt is, hogy a Hpt. szerint a kamat kikötése nem szükségszerű eleme a pénzkölcsön nyújtásnak. Két tanú nyilatkozata az ellenérték fejében nyereség, illetve vagyonszerzés céljából folytatott felperesi tevékenységet igazolta.

A felperes által előterjesztett fellebbezést a másodfokú bíróság részben alaposnak találta, ezért ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva, az alperes határozatát hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte. Ítélete indokolásában a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 72. § /1/ bekezdés ea/ alpontjára utalva kiemelte, hogy a közigazgatási határozat indokolása az érdemi döntés ténybeli és jogi megalapozottságának logikai levezetése. A bíróság a határozat jogszerűségét a határozat indokolásában rögzített tényállás és azt alátámasztó, az indokolásában meg is jelölt bizonyítékok alapján vizsgálhatja. A Ket. szerinti követelmény nem teljesíthető a peres eljárás során beterjesztett közigazgatási iratanyaggal.

Az alperesi határozat esetében releváns tényállási elem a pénzkölcsön nyújtása és annak üzletszerűsége, ez utóbbin belül, az ügyletek egyedileg nem meghatározott volta, a rendszeresség és az ellenérték elérése, a nyereségben, illetve vagyonszerzésben való érdekeltség.

A közigazgatási határozatból nem állapítható meg, hogy melyik szerződésnek, milyen hozadéka volt a felperes javára, amely egyébként nem szükségszerűen pénzbeni ellenérték. Nem tűnik ki, hogy mely tanú, pontosan milyen összegről nyilatkozott, mint ahogy az sem, hogy a határozatban hivatkozott végrehajtási eljárás milyen eredménnyel zárult. Az ellenérték, illetőleg a vagyonszerzési cél körében az alperesi határozat indokolása nem tartalmazza a bizonyítékokat, csak az alperes álláspontját. Az alperes az elsőfokú bíróság előtt nyilatkozatokkal kísérelte meg pótolni határozata hiányosságát, ez vezetett oda, hogy a peres eljárásban az alperes már relevánsnak tekintette, hogy a - határozatban meg nem nevezett - szerződésekben késedelmi kamatot kötöttek ki. A közigazgatási határozat hiányosságai azonban a peres eljárásban tett nyilatkozatokkal nem pótolhatóak. A bíróságnak a határozatban megállapított tényállás, és az ott megjelölt bizonyítékok alapján kell vizsgálni a közigazgatási határozat jogszerűségét. A felperes az ellenérték és a vagyonszerzési érdekeltség törvényi követelményének körében alappal hivatkozott a bizonyítékok hiányára, melynek következtében az elsőfokú bíróságnak a felperes keresetét teljes körűen elutasító ítélete sem jogszerű.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!