Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.10.268 A sérelemdíj egyik funkciója az okozott hátrány kompenzációjaként a jogsértő és a személyiségi jogában sértett személy relációjában kifejezett anyagi kárpótlás, másrészről a magánjogi büntetés a hasonló jogsértések megelőzése érdekében. Ez utóbbi funkció esetében a sérelemdíj fizetésre kötelezett vagyoni viszonyai a sérelemdíj összegének mérlegeléssel történő meghatározása körében figyelembe vehetők [2013. évi V. tv. (Ptk.) 2:52. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás lényegi tartalma szerint a peres felek házastársak voltak, a válást követően négy közös gyermeküket, közöttük a 2000. november 23-án született Csaba utónevű gyermeket a jelen per alperesénél helyezte el a bíróság a felperes kapcsolattartásra való feljogosítása mellett. A felek közötti megromlott viszony a válást követően sem változott, amely a gyermekekkel való kapcsolattartásban is megnyilvánult; a felek egymás telefonszámait ismerték. A felek Csaba utónevű gyermeke 2015. július 19-én elhalálozott, temetésére 2015. július 29-én került sor, amelyről a felperes csak azt követően szerzett tudomást.

A kereseti kérelem és ellenkérelem

[2] A felperes keresetében kegyeleti jogának megsértésére hivatkozva kérte az alperest 1 400 000 forint sérelemdíj megfizetésére kötelezni.

[3] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A felperes és az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és az alperest a felperes részére 700 000 forint sérelemdíj megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[5] A jogerős ítélet indokolása szerint, a Ptk. 2:50. § (1) bekezdése alapján érvényesíthető kegyeleti jog körébe tartozik a hozzátartozó értesítése a halál bekövetkezéséről, a temetés helyéről és időpontjáról. Az alperes, mint a gyermeket nevelő, gondozó, és a halál tényéről közvetlenül tudomást szerző szülő kötelessége volt az elhunyt gyermek édesapja, a felperes részére az értesítés küldése. Ennek elmulasztásával az alperes a felperes kegyeleti jogát sértette meg.

[6] A másodfokú bíróság a Ptk. 2:52. § (1) és (2) bekezdései alapján érvényesített sérelemdíj megfizetése iránti keresetet alaposnak tartva megállapította, hogy az alperes az értesítési kötelezettsége körében nem az adott helyzetben elvárható módon járt el, ezért a Ptk. 6:519. §-ában, valamint Ptk. 1:4. § (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel, a felelősség alól kimenteni magát nem tudta. Az értesítés elvárható módjaként még valósága esetén sem fogadható el az, hogy az alperes testvére megkísérelte a felperes értesítését, amely az elsőfokú bíróság - nem vitatott - megállapítása szerint nem jutott el a felpereshez. Tőle az alpereshez fűződő rokoni kapcsolata miatt elfogulatlan vallomás egyébként sem várható. Egyéb peradat hiányában az értesítési kötelezettség elmulasztása alól a kimentésre az sem volt elfogadható, hogy gyermekének váratlan halála az alperest mélyen lesújtotta.

[7] A másodfokú bíróság a sérelemdíj mértékének meghatározásához a Ptk. 2:52. § (3) bekezdése alapján mérlegelve a körülményeket, a jogsértés súlya körében értékelte, hogy a felperes egyik legközelebbi hozzátartozójának, a gyermekének a temetésén nem vehetett részt. A jogsértés felperesre gyakorolt hatása tekintetében - annak okától függetlenül - vette figyelembe azt, hogy a felperes a gyermekével 2011 óta ténylegesen nem tartott kapcsolatot, és úgy nyilatkozott, hogy számára még mindig olyan, mintha a gyermek élne. Az értékelés körébe vonta a másodfokú bíróság ugyanakkor, hogy a felperes kegyeleti jogai csak részben sérültek, azt a továbbiakban is gyakorolhatja. A sérelemdíj összegének meghatározása során a másodfokú bíróság a büntetési funkció körében értékelhetőnek tartotta a jogsértő vagyoni viszonyainak figyelembevételét, megállapította azonban, hogy a sérelemdíj egyébként megítélhető összegének csökkentését nem indokolják az alperes körülményei; a felperessel egy közös kiskorú gyermekük van, a nagykorú gyermekek felsőoktatásban tanulnak; valamennyiük vonatkozásában a felperest tartásdíj fizetési kötelezettség terheli.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása érdekében.

[9] A felperes - tartalmilag - a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[10] Tévesen hivatkozott arra az alperes, hogy a per a Pp. 23. § (1) bekezdés ga) pontja alapján a törvényszék hatáskörébe tartozik, ezért az eljárt bíróságok a hatásköri szabályokat megsértve jártak el.

[11] A Pp. perbeli időszakban (2015. július) hatályos 23. § (1) bekezdés ga) pontja alapján a törvényszék hatáskörébe tartoznak azok a perek, amelyekben felróhatóságtól független szankciók alkalmazását kérik, ideértve azokat a pereket is, amelyekben a felróhatóságtól független szankció mellett - e jogok megsértése miatt - sérelemdíj, illetve kártérítés iránti igényt is érvényesítenek. E rendelkezés helyes értelmezése szerint a sérelemdíj, illetve a vagyoni kártérítés iránti igény kizárólag akkor tartozik a törvényszék hatáskörébe, ha a személyiségi jog megsértésével összefüggésben a felróhatóságtól független szankciókkal együtt kerül érvényesítésre [Ptk. 2:51. § (1) bek.]. Ellenkező esetben, a pertárgyértéktől függően, a járásbíróság vagy a törvényszék jár el, függetlenül attól, hogy a sérelemdíj a személyiségi jogsérelem speciális szankciójaként került meghatározásra.

[12] A felperes a keresetében a Ptk. 2:51. § (1) bekezdésében meghatározott, a jogsértés objektív szankcióinak (a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítása, a jogsértő eltiltása a további jogsértéstől, a jogsértés abbahagyásra kötelezése, elégtétel adása, sérelmes helyzet megszüntetése, jogsértéssel elért vagyoni előny átengedése) alkalmazása iránt keresetet nem terjesztett elő. A kereset a Ptk. 2:50. §-a szerint a kegyeleti jog megsértésével összefüggésben elszenvedett hátrány kompenzációjaként a Ptk. 2:52. §-a alapján sérelemdíj megfizetése iránt került előterjesztésre. A felperes a keresetében a Ptk. 2:51. § (1) bekezdése szerinti objektív szankciók alkalmazását nem kérte, ezért a per tárgyának értéke alapján (1 400 000 forint) a Pp. 23. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt értékhatárra (30 000 000 forint) tekintettel helyesen járt el első fokon a T.-i Járásbíróság. Az eljárt bíróságok a jogszabályban biztosított hatáskörükben jártak el, ezért a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján nem volt indokolt.

[13] A Kúria a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül. A jogerős ítéletnek a megítélt sérelemdíj összegét meghaladó keresetet elutasító rendelkezése felülvizsgálattal nem volt támadott.

[14] Érdemben a felülvizsgálati kérelem részben eredményes az alábbiak szerint.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!