Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.6.339 A pénzbírság kiszabásának megalapozott volta, ha a felperes a fizetési meghagyásos eljárásból perré alakult eljárásban az érvényesíteni kívánt jogot, az annak alapjául szolgáló tényeknek és azok bizonyítékainak előadásával felhívás és következményekre való figyelmeztetés ellenére nem jelöli meg [Pp. 5. § (1), (3) és (4) bek., 120, §, 121. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a jogosult kérelmére 27 500 Ft és kamata megfizetésére 1992. október 22-én fizetési meghagyást bocsátott ki a kötelezett ellen. A jogosult a fizetési meghagyás benyújtása iránti kérelmében azt adta elő, hogy a kötelezett az 1992. február 3-án kelt számláját nem egyenlítette ki. A kérelméhez a számlát nem csatolta, ennek hiányában nem lehetett megállapítani, hogy követelése miből ered és mikor vált esedékessé.

A fizetési meghagyás ellen a kötelezett ellentmondást terjesztett elő, melyben arra hivatkozott, hogy a fizetési meghagyásban megjelölt számlát nem kapta meg, így azt nem áll módjában kiegyenlíteni. Hivatkozott arra is, hogy a fizetési meghagyásból az sem tűnik ki: a felperes a követelését mire alapozza.

Az elsőfokú bíróság a kötelezett ellentmondása folytán perré alakult eljárásban határidő tűzésével és a jogkövetkezményekre történt figyelmeztetéssel felhívta a felperest a keresetlevél és az eljárási illeték kiegészítésére. A felhívás arra vonatkozott, hogy a felperes a keresetlevelét oly módon egészítse ki, hogy azok együttes tartalma megfeleljen a Pp. 121., valamint a Pp. 372. és 373. §-aiban* írt alaki és tartalmi követelményeknek.

A felperes a felhívásra határidőben csak az illetékkiegészítési kötelezettségének tett eleget, jelezte a vonatkozó számlamásolat csatolását is, de azt valójában nem csatolta az iratokhoz. Az elsőfokú bíróság ezután a felperest ismét felhívta - 8 nap határidő tűzésével - a kereset kiegészítésére, melyre a felperes csatolta az alperes megrendelését a Budapest B. téren található hirdetővitrin bérletére vonatkozóan 1991. január 1-jétől, a megrendelés alapján az 1992. I. félévi bérleti díjra vonatkozóan kiállított számlát, amely a fizetési meghagyásban megjelölt tőkeösszeggel azonos, tovább az alpereshez intézett felszólításokat, egyenlegköz1ő levelet és ezek postai feladását tanúsító igazolásokat. Ennek alapján a keresetnek történő helytadást kérte. Az elsőfokú bíróság az okiratok beérkezését követően ismét felhívta a felperest 8 napos határidő tűzésével és 10 000 Ft pénzbírság kilátásba helyezésével arra, hogy adja elő a kereseti tényállást, jelölje meg az annak jogalapját és összegszerűségét bizonyító okiratokat a tényállási elem megjelölésére való utalással.

A felhívásra a felperes vezető jogtanácsosa olyan bejelentést tett, hogy keresetét 1993. március 3-i kelettel a bírósághoz benyújtotta. A felhívásnak megfelelő keresetlevelet azonban nem terjesztette elő.

Az elsőfokú bíróság az 1993. március 30-án kelt végzésével 1993. június 30-ra tárgyalást tűzött ki, mely idéző végzésben a felperest - a korábbi végzésben foglalt figyelmeztetését megismételve - ismét felhívta a Pp. 121. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti keresetlevél előterjesztésére. A felperes az 1993. június 30-án tartott tárgyaláson nem jelent meg, távollétében kérte a tárgyalás megtartását és bejelentette, hogy a számlát az alperes részére is elküldte. Keresete jogalapjaként számlatartozást jelölt meg.

A tárgyaláson az alperes sem jelent meg, idézése nem volt szabályszerű, azt a posta a megadott címről "a címzett ismeretlen helyre költözött" megjegyzéssel kézbesítette vissza.

Az elsőfokú bíróság a tárgyaláson hozott, fellebbezéssel támadott végzésével a felperes jogi képviselőjét a Pp. 5. §-ának (3) bekezdése alapján, figyelemmel a Pp. 120. §-ára is, 10 000 Ft pénzbírsággal sújtotta, mert "többszöri felhívás ellenére a keresetét a vonatkozó szabályok szerint nem terjesztette elő, így magatartásával kimerítette a Pp. 5. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat." A végzés ellen a felperes jogtanácsosa nyújtott be fellebbezést, melyben annak megváltoztatásával a bírság fizetése alóli mentesítését kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság végzése törvénysértő s megalapozatlan, mivel az eljárás során az összes birtokában lévő írásos anyagot becsatolta. A végzés a Pp. szabályaival ellentétes, mert amennyiben a végzés indokolása helytálló lenne, törvényesen akkor sem lenne lehetőség a pénzbírság kiszabására a Legfelsőbb Bíróság állandó joggyakorlata értelmében. Állította, hogy az alperes kizárólag arra hivatkozott, hogy a felperesi számlát nem kapta meg, ezért a felperes annak ellenkezőjét igazolta. Az alperes sem a jogalapot, sem az összegszerűséget nem vitatta, így a Pp. 5. §-ának (3) bekezdését nem lehetett volna alkalmazni. A végzésben foglalt indokok esetében a Pp. 95. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat kellett volna alkalmazni, illetve az ítéletben kellett volna a mulasztást értékelni, a pénzbírság kiszabására törvényes lehetőség nem volt. Az alperes a fellebbezésre észrevételeket nem terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!