Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2004.10.462 Élettársi kapcsolat fennállása alatt a szerzésben való közreműködést és az ennek megfelelő arányú tulajdonszerzést az együttélés teljes tartamára és valamennyi vagyontárgyra vonatkozóan egységesen kell meghatározni [Ptk. 578/G. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a peres felek 1979. márciusától 1987. júniusáig, 1987. szeptemberétől 1990. július 21. napjáig, 1990. novemberétől 1992. augusztus elejéig élettársakként éltek együtt. A tanúvallomások mérlegelésével a Ptk. 578/G. § (1) bekezdésére alapította ítéleti döntését. A felek közötti érzelmi kapcsolaton túl a gazdasági téren való együttműködést, a közös célok elérése érdekében történő egymás támogatását megvalósultnak találta. A gazdasági együttműködéssel kapcsolatban megállapította, hogy az együttélés alatt az egyikük keresete a háztartás költségeire ment, a másik fél ehhez arányosan, szükség szerint hozzájárult, a többi pénzt félretették és közös célokra fordították. Így az alperes szülei szőlőterületét művelték, a befolyt bevételből ruházkodtak, más részét az építkezésre fordították. A lakás vásárlásnál az alperes anyagi támogatást nyújtott a felperesnek, különböző használati tárgyakat vásároltak, melyhez hol egyikük, a másikuk nevére vettek fel OTP kölcsönt, és a kölcsönt közösen törlesztették. Közös mezőgazdasági tevékenységet is folytattak, melynek bevételét megélhetési és egyéb célokra fordították. Egy ideig állattartással foglalkoztak, ezzel egészítették ki a munkáltatóktól származó jövedelmüket és a felperes látta el a háztartást.

Az elsőfokú bíróság az élettársi kapcsolat fennállása alatt - az ingatlanszerzésük kivételével - a közösen szerzett vagyonszaporulatban a felek közreműködésének arányát, mivel az nem volt megállapítható, azonos mértékűnek tekintette és ítéletében - egyéb ítéleti rendelkezések mellett - kötelezte az alperest, hogy az ítéletben tételesen felsorolt közösen szerzett ingók természetbeni megosztása eredményeként 143 100 forint ingó értékkülönbözetet, az alperes ingatlanán végzett közös beruházás megtérítéseként 1 343 950 forintot, kölcsön megtérítéseként 48 124 forintot 60 napon belül fizessen meg a felperesnek.

Az elsőfokú ítélet indokolásában részletesen kifejtettek szerint (4-6.old., 10-14. old.) a bíróság azt állapította meg, hogy az élettársi kapcsolat fennállása alatt az alperes ingatlan-nyilvántartási tulajdonában álló ingatlanon folytatott közös építkezéssel a felek 2 687 900 forint értékű közös vagyoni értéket hoztak létre. Az ingatlan jelenlegi 5 500 000 forint forgalmi értékéből az alperes javára 550 000 forintban elszámolta a telek, 282 100 forintban az alperes bizonyítottan meglévő építőanyagainak értékét 1 980 000 forint általa végzett munka ellenértéket, és a vagyonszaporulat 1/2-e értéke megtérítésére kötelezte az alperest.

Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett.

A felperes - egyebek mellett - sérelmezte, hogy az alperes munkájának ellenértékét a bíróság az alperes javára elszámolta, ugyanakkor a felperes háztartásban és a mezőgazdasági ingatlanok művelésében való munkavégzését nem vette figyelembe, annak ellenértékét javára nem számolta el. Az alperes a kereset elutasítását kérte, állította, hogy közöttük kizárólag szerelmi viszony volt.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és az alperes által a felperesnek az alperes ingatlanán végzett közös beruházás térítéseként fizetendő 1 343 950 forintot 2 333 950 forintra felemelte, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése kapcsán kiemelte, hogy az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg azt, hogy a felek élettársi életközösségben éltek. A bizonyítás anyagának megfelelő értékelésével helytállóan következtetett arra, hogy a felek egymást támogatva vagyoni ügyeiket közösen intézték, jövedelmüket közösen használták fel és gazdasági téren együttműködtek. Ezt az elsőfokú bíróság által értékelt tanúvallomásokon kívül az alperes által bejelentett T. J.-né vallomása is alátámasztotta, de az alperes szóhasználata is megerősíti (ingók szerzése).

Nem értett egyet a másodfokú bíróság az elsőfokú bírósággal abban, hogy az alperes ingatlanán folyt építkezéssel összefüggésben az alperes javára a munkája ellenértéke elszámolandó. Ezt azzal az indokolással mellőzte, hogy az együttélés időszakában a felek között kialakult munkamegosztás szerint a felperes a háztartást látta el, illetve a mezőgazdasági ingatlanokat művelte, míg az alperes szakképzettsége folytán az építkezésen tevékenykedett. Ezért az alperes javára - külön - közreműködésként az általa végzett munkák szakértő által meghatározott ellenértéke nem számolható el, helyes következtetés az, hogy közreműködésük aránya azonos. Ebből az álláspontból kiindulva a másodfokú bíróság a közösen létrehozott értéket 4 667 900 forintban (5 800 000-300 000-550 000-282 100 forint) az alperes megtérítési kötelezettségét pedig ennek fele részében határozta meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!