Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1975.9.414 A jogosult a szerződés megtámadását egy éven belül írásban köteles közölni a másik féllel. Ha azonban az egy éves határidőn belül a keresetét e nélkül nyújtja be, a megtámadást tartalmazó keresetlevélnek az ellenfél részére történő kézbesítése egyben a szerződés megtámadását célzó írásbeli közlést is jelenti [Ptk. 236. § (1) bek.].

A t-i 100 ?-öl területű házasingatlan az alperes tulajdona volt. Az ingatlan holtig tartó haszonélvezeti joga anyját - a beavatkozót - illette meg. Az ingatlanon épült lakóházban a beavatkozó lakott. Közvetlenül a házasingatlan mellett fekszik egy 100 ?-öles beépítetlen telek, amelynek tulajdonosa állítólag ismeretlen helyen tartózkodik. Az alperes és a beavatkozó - előadásuk szerint - az utóbbi ingatlant 1946. év óta használták és 1967. évben a két ingatlant egybekerítették.

A peres felek 1972. június 5-én adásvételi szerződést kötöttek. Eszerint az alperes eladta ingatlanát a felperesnek 130 000 Ft vételárért. A vételárból a felperes - a foglalóval együtt - 72 000 Ft-ot a szerződés megkötéséig kifizetett, a fennmaradó 58 000 Ft-ot pedig 1972. július 1-től havi 2000 Ft-os részletekben volt köteles fizetni.

A szerződés megkötése előtt az alperes megbízásából a beavatkozó tárgyalt a felperessel. Ennek során ő mutatta meg az ingatlant, nem közölte azonban, hogy a bekerített területnek csupán a fele az alperes tulajdona. A szerződés szerint az ingatlan "bekerített", a felperes azt "az általa ismert állapotban" vásárolja meg. A vétel folytán az alperes, illetve a beavatkozó a teljes bekerített ingatlant a felperes birtokába adta, aki oda 1972. július 1-én költözött be.

Nem sokkal a beköltözés után a felperes az egyik szomszédtól megtudta, hogy az általa birtokba vett területből csupán az a 100 ?-öl volt az alperes tulajdona, amelyen a lakóház is áll. Ekkor előbb peren kívül kísérelte meg igényének rendezését, majd ennek eredménytelensége után 1972. szeptember 11-én keresetlevelet nyújtott be. Az alperest arra kérte kötelezni, hogy a másik ingatlan tulajdonjogát is biztosítsa a részére, ha pedig ez nem lehetséges, térítsen vissza a vételárból 20 000 Ft-ot. Utóbb keresetét módosította, és annak megállapítását kérte, hogy az alperes tulajdonában levő ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés érvénytelen, az érvénytelenség következtében megfelelő árleszállítást is kért.

Az alperes úgy nyilatkozott, hogy a vételárnak 10 000 Ft-tal történő leszállítását nem ellenzi, ezt meghaladóan a kereset elutasítását kérte. Arra az esetre, ha a bíróság a felperes keresetének helyt adna, viszontkeresetet terjesztett elő, amelyben a felperest lényegében a beépítetlen ingatlan birtokbabocsátására és arra kérte kötelezni, hogy a két ingatlan határvonalán kerítést létesítsen, a bejárati kaput pedig a saját telekrészére helyezze át.

Az eljárás során meghallgatott igazságügyi szakértő véleménye szerint a 100 ?-öl területű házasingatlan értéke 108 000 Ft, a beépítetlen másik ingatlané pedig 18 000 Ft.

A járásbíróság a keresetet és a viszontkeresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint a felperes az adásvételi szerződésnek azt a részét, amely arra az ingatlanra vonatkozik, amelyik nem volt az alperes tulajdona, megtámadta, és ennek következtében árleszállítást kért. A Ptk. 236. §-ának (1) bekezdése szerint a megtámadást egy éven belül írásban kell a másik féllel közölni, majd a közlés eredménytelensége esetén haladéktalanul a bíróság előtt érvényesíteni. Az előzetes közlés a keresetindítás jogvesztő hatályú feltétele. A felperes a keresetlevél beadása előtt a jognyilatkozatát írásban nem támadta meg, ezért a kereslet alaptalan és így elutasítandó. Nem alapos azonban az alperes viszontkeresete sem, mert a birtokába bocsátani kért ingatlannak nem tulajdonosa. Ezért a használat kérdésében igényt nem terjeszthet elő. Kizárja az igény érvényesíthetőségét az is, hogy az ingatlant az adásvételi szerződés megkötésekor a felperes birtokába adta. Így sem a tulajdonjogára, sem pedig használati jogosultságára nem hivatkozhat.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett. A fellebbezésében a szerződésben szereplő vételárat a szakértő véleményére hivatkozással 22 000 Ft-tal kérte leszállítani. Az alperes és a beavatkozó csatlakozó fellebbezést terjesztett elő a viszontkereset elutasítása miatt. Az alperes a csatlakozó fellebbezésében is megismételte azt a nyilatkozatát, hogy a vételárnak 10 000 Ft-tal történő leszállításához hozzájárul.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet indokai alapján helyben hagyta.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás megalapozott.

A felperes keresetében a perbeli adásvételi szerződést támadta, lényegében azon az alapon, hogy az alperes őt megtévesztette [Ptk. 210. § (4) bek.], nevezetesen olyan ingatlant is a vétel tárgyaként tüntetett fel, amelynek nem ő a tulajdonosa. De megtámadta a szerződést azért is, mert a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között a szerződés megkötésének időpontjában feltűnően nagy volt az értékkülönbség [Ptk. 201. § (2) bek.]. Ez tűnik ki a módosított keresetéből is, amelyet azt követően terjesztett elő, hogy a meghallgatott szakértő a házasingatlant a szerződés szerinti 130 000 Ft-os vételárral szemben csupán 108 000 Ft-ra értékelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!