Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20249/2008/7. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 207. §]

Pfv.II.20.249/2008/7.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága ügyvéd által képviselt felperesnek a személyesen eljárt I. r., valamint a II. r. alperesek ellen házassági vagyonjogi szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 14.P.102.788/2006. számon megindított és a Fővárosi Bíróság 50.Pf.632.636/2007/3. számú ítéletével befejezett perében az említett számú jogerős határozat ellen a felperes részéről 7. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2008. szeptember 2. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 600.000 (hatszázezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az elsőfokú bíróság útján megkeresni rendeli a Körzeti Földhivatalt, hogy az ingatlanon feljegyzett felülvizsgálat tényét törölje.

I n d o k o l á s

A peres felek 1988. június 11-én kötöttek házasságot, életközösségük 2002. júliusában megszűnt, ekkor a felperes az utolsó házastársi közös lakásból elköltözött.

Még az életközösség fennállása alatt, 1994. június 1-jén az I. r. alperes mint vevő, megvásárolta az R. utcai családi házas ingatlant 3.100.000 forint vételárért, tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba 1/1 arányban vétel jogcímén bejegyzést nyert. Az adásvételi szerződést követően egy hét múlva, 1994. június 8-án a felperes és az I. r. alperes ügyvéd által ellenjegyzett házassági vagyonjogi szerződést kötött. A szerződés 2. pontjában megerősítették az 1994. június 1-jén kelt adásvételi szerződésben foglaltakat. A szerződés 3. pontja rögzítette, hogy az I. r. alperes az ingatlant milyen pénzeszközökből vásárolta meg. A vagyonjogi szerződés 4. pontja értelmében az I. r. alperes tulajdonába került ingatlan az ő különvagyonát képezi, azzal, hogy a felek kizárták etekintetben a Csjt. 27. §-ában foglalt vagyonközösségi szabályok alkalmazását.

A felperes és az I. r. alperes házasságát a bíróság 2004. április 7-én jogerős részítéletével felbontotta. A perben a felperes a házastársi közös vagyon megosztása iránti keresetet is előterjesztett, melyet a részítélet jogerőre emelkedését követően a II. r. alperesre is kiterjesztett, és annak megállapítását kérte, hogy a perbeli, R. utcai ingatlan a felperes és az I. r. alperes 1/2-1/2 arányú közös tulajdonát képezi. A II. r. alperest pedig, akinek az ingatlanon végrehajtási joga áll fenn, annak tűrésére kérte kötelezni, hogy 1/2 tulajdoni hányada az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön. Ezzel összefüggésben a felperes a házassági vagyonjogi szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte, három jogcímen is. Hivatkozott arra, hogy a szerződés a Ptk. 207. § (6) bekezdésének értelmében színlelt, a házastársak között fedezetelvonó szerződés született, ugyanis a felperesnek, aki korábban egy gmk. tagja volt, nagyösszegű APEH követeléstől kellett tartania, ezért a házastársak magánvagyonuk kimentése érdekében - ügyvéd tanácsára - kötöttek házassági vagyonjogi szerződést. A felperes arra is hivatkozott, hogy a szerződés semmis, a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésébe ütközik, mivel sérti a Csjt. 27. § (1) bekezdésében foglaltakat. Ezen túlmenően azt is állította, hogy a szerződés a jó erkölcsbe ütközés okán is semmis.

A perben a felperes bizonyítani kívánta, hogy az ingatlan megvásárlásának fedezetéül a házastársak közös vagyona szolgált, az I. r. alperesnek a vétel időszakában különvagyona nem volt.

Az I. r. alperes a kereset elutasítását kérte, állította, hogy az adásvételi, valamint a házassági vagyonjogi szerződés mindenben megfelel a valóságnak, a házastársak közös akaratát tükrözi. A szerződések tehát nem voltak színleltek, figyelemmel arra, hogy a felperesnek nem állt fenn az APEH-hel szemben köztartozása, mely fedezetelvonó szerződés megkötését motiválta volna. A II. r. alperes a kereset teljesítését - a bizonyítás függvényében - nem ellenezte.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtettek szerint elsősorban azt vizsgálta, hogy a vagyonjogi szerződés színlelt volt-e vagy sem. Amennyiben igen, az I. r. alperes tartozott volna bizonyítani a Pp. 164. § alapján, hogy az adásvételi szerződésben foglaltak ennek ellenére valós tartalmúak, mivel az ingatlan vételére a különvagyonából került sor.

A bizonyítási eljárás eredményeként az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes nem igazolta azt az állítását, hogy a házastársak akarata nem irányult valódi szerződéskötésre, a vagyonjogi szerződés valójában fedezetelvonó szerződés. Az alperes kifejezett és következetes tagadásával szemben e körben a bizonyítási teher a felperesen nyugodott, aki a szerződés fedezetelvonó voltára vonatkozóan önmagának is több alkalommal ellentmondó nyilatkozatot tett, nem tudta pontosan meghatározni, hogy mikor lépett ki a gmk-ból, milyen összegű várható adótartozás fenyegette volna. A felperes által bejelentett tanúk, akik ugyancsak tagjai voltak a gmk-nak, ellentmondásos vallomást tettek, egymással és a felperes előadásával szemben is különbözőképpen nyilatkoztak.

A felperes a házassági vagyonjogi szerződés alapjául szolgáló adásvételi szerződést a Ptk. 235. § (2) bekezdése alapján megtámadhatta volna, erre azonban nem került sor, ellenkezőleg: a felperes a házassági vagyonjogi szerződés megkötésével az adásvételi szerződést megerősítette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!