Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10082/2008/4. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 221. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 96. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Tallián Blanka

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1570/2004/13., Kúria Mfv.10826/2006/3. (BH 2008.1.27), Pécsi Törvényszék Mf.20866/2007/4., *Kúria Mfv.10082/2008/4.*

***********

Mfv.I.10.082/2008/3.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Meggyes Attila ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Gremsperger Gábor ügyvéd által képviselt alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása iránt a Pécsi Munkaügyi Bíróságnál 2.M.1570/2004. szám alatt megindított és másodfokon a Baranya Megyei Bíróság 1.Mf.20.866/2007/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán

a 2009. január 28. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Baranya Megyei Bíróság 1.Mf.20.866/2007/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek

- tizenöt nap alatt - 20.000 /húszezer/ forint és 4.000 /négyezer/ forint áfa felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak - felhívásra - 132.700 /egyszázharminckettőezer-hétszáz/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s :

A felperes keresetében a munkáltatói rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását, az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását, valamint tanulmányi támogatás visszafizetése alóli mentesítését kérte.

A Pécsi Munkaügyi Bíróság 2.M.1570/2004/13. számú ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, ezért az 2005. június 28-ával szűnt meg. Kötelezte az alperest elmaradt munkabér, felmondási időre járó átlagkereset, négy havi átlagkeresetnek megfelelő összegű kárátalány, valamint perköltség megfizetésére. A bíróság hatálytalanította az alperes tanulmányi támogatás visszafizetésére vonatkozó fizetési felszólítását, egyebekben a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes területvezetői munkakörben állt az alperes alkalmazásában. 2003. szeptember 1-jén tanulmányi szerződést kötött a P. T. F. T. személyügyi szakán folytatott tanulmányai és a diploma megszerzése céljából. A felek között kialakult konfliktust követően a munkaszerződés közös megegyezéses módosítására nem került sor, a tanulmányi szerződés módosításához, illetve annak felbontásához a felperes nem járult hozzá. Az alperes 2004. szeptember 2-án szüntette meg a felperes munkaviszonyát rendkívüli felmondással, az előző napon tartott belső ellenőrzés által feltárt hibákra hivatkozással. Eszerint a felperes munkaköri leírása ellenére elmulasztotta ellenőrizni a W. U. tevékenység tranzakcióit; külföldi utas részére történő áfa kifizetés bizonylatait nem ellenőrizte, elmulasztotta vizsgálni a jelenléti íveket és elvégezni az árfolyam-analízist. A rendkívüli felmondás utalt arra is, hogy a felperes 2004. június 21-én írásbeli figyelmeztetésben részesült, amely a rendkívüli felmondást is alátámasztja. Az alperes felszólította a felperest 230.000 forint tanulmányi támogatás nyolc napon belüli visszafizetésére.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárást követően nem talált olyan kötelezettségszegést, amely a rendkívüli felmondást megalapozhatta volna. Az alperes fellebbezése folytán eljárt Baranya Megyei Bíróság 1.Mf.20.046/2006/4. számú ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és az alperest elmaradt munkabér címén terhelő marasztalás összegét leszállította, egyebekben az ítéletet indokolásbeli módosítással helybenhagyta. Ebben kifejtette, hogy a munkáltató eljárása az Mt. 4. §-ába ütközik, jogellenes, és az Mt. 100. §-ában foglalt jogkövetkezmények alkalmazását vonja maga után. A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elszámolás során a munkaügyi bíróság helytállóan vette alapul az átlagkereset összegét.

Az alperes felülvizsgálati kérelme folytán eljárt Legfelsőbb Bíróság Mfv.I.10.826/2006/3. számú végzésével a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és ugyanezt a bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. Kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság ítéletét az alperes támadta fellebbezéssel, amelyben az Mt. 4. §-ának megsértésére nem hivatkozott, a felperes fellebbezést nem terjesztett elő, és még fellebbezési ellenkérelmében sem utalt a rendeltetésszerű joggyakorlás megsértésére. Ebből következően a másodfokú bíróság jogszabálysértő módon hivatkozott az Mt. 4. §-ában foglaltakra, ugyanakkor eltérő jogi álláspontja miatt nem vizsgálta a fellebbezésben írtakat a rendkívüli felmondás indokait illetően.

A megismételt eljárást követően a Baranya Megyei Bíróság 1.Mf.20.866/2007/4. számú ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét - fellebbezett részében - részben megváltoztatta, és az alperest elmaradt munkabér címén terhelő marasztalás összegét 1.496.088 forintra leszállította. Kötelezte az alperest perköltség, illetve illeték fizetésére.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint helyesen állapította meg a munkaügyi bíróság, hogy a felperes a perben bizonyította, miszerint a W. U. tevékenység tranzakcióinak ellenőrzését elvégezte a vizsgált időszakban. A rendkívüli felmondásnak az az indoka, hogy ennek hiányát a felperes terhére rótta, nem valós. A külföldi utas részére történő áfa kimutatás bizonylatainak ellenőrzését valóban nem a felperes, hanem az értéktáros végezte el a korábbi gyakorlatnak megfelelően, ezt azonban az alperes korábban nem kifogásolta. A jogerős ítélet utalt az alperes utasításában foglaltakra, amely az árfolyam ellenőrzésre vonatkozott. Az utasítás tartalmából azonban az tűnik ki, hogy a helyettesnek nem az árfolyam-analízist, hanem annak ellenőrzését kellett elvégeznie. Ezért téves a rendkívüli felmondásnak az a hivatkozása, hogy a felperes elmulasztotta az árfolyam-analízis elvégzését, mert ez nem volt munkaköri kötelezettsége. Ugyanakkor a jogerős ítélet szerint aggály nélkül meg lehetett állapítani, hogy a felperes 2004. szeptember 1-jéig terjedő időszakban nem megfelelően tett eleget a jelenléti ívek (bérszámfejtés) ellenőrzésével kapcsolatos feladatainak. A munkavállaló azonban 2004. július 1-jétől látta el ezen munkakörét. A vizsgált időszak olyan szűk határú volt, hogy az erre az időre elkövetett kötelezettségszegés jelentős mértékűnek, és így olyan súlyúnak sem tekinthető, ami egymagában jogszerű indoka lehetett a munkaviszonya rendkívüli felmondással történő megszüntetésének, még akkor sem, ha a munkáltató korábban más mulasztás miatt újabb kötelezettségszegés esetére kilátásba helyezte a rendkívüli felmondást. A másodfokú bíróság álláspontja szerint az Mt. 100. § (6) bekezdése szövegéből nem következik, hogy a munkavállalónak elmaradt munkabér címén csupán a személyi alapbére járna, ezért az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg az átlagkereset összegét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!