Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1980.3.98 A károsult olyan felróható magatartása, amely a fokozott veszéllyel járó tevékenységgel okozott kár tekintetében nem tekinthető elháríthatatlan oknak, alapja lehet a kár megosztásának [Ptk. 345. § (1) és (2) bek.].

A felperes tehenészeti telepe Pókaszepetk község irányából nézve a vasút baloldalán, legelője pedig Pakod község határában a vasúti pálya jobboldalán terül el. A Pókaszepetk és Zalabér-Batyk állomások közötti, 211/12 számú szelvényben levő, sorompó nélküli vasúti átjárón történik a teheneknek a legelőre való áthajtása. A felhajtó utat karám biztosítja. 1978. augusztus 10. napján 1/2 8 óra körül a Zalaszentiván irányából közlekedő tehervonat az átjáróban haladó 196 tehénből álló gulyába hajtott. Ennek következtében 4 állat a helyszínen kimúlt, 4-nél pedig súlyos sérülés miatt kényszervágásra volt szükség. A szerelvény mozdonya kisebb sérülést szenvedett.

Az ügyben indult büntetőeljárás eredményeképpen a járásbíróság - fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett - ítéletében a felperesnek a gulya hajtását végző dolgozóit a vasúti közlekedés biztonsága ellen gondatlanul elkövetett vétség miatt egyenként 3200 Ft pénzbüntetésre ítélte. Az indokolás szerint a nevezettek az állatok folyamatos áthajtásával - egyéb büntető rendelkezések mellett - megszegték a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/ 1975. (II. 5.) KPM-BM számú együttes rendelet (KRESZ) 62. §-ának (3) bekezdésében foglalt előírásokat. Eszerint ugyanis a vasúti átjárón állatokat csak kisebb - legfeljebb 10 állatból álló - csoportokban szabad áthajtani.

Az ismertetett előzmények után előbb a felperes 316 222 Ft iránt keresetet, majd az alperes - a kereset elutasítására irányuló kérelem mellett - 2372 Ft iránt viszontkeresetet terjesztett elő. Az előbbi a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésére alapította az alperessel szembeni igényét, azt állítva, hogy a baleset a dolgozóinak a szabályszegése nélkül is bekövetkezett volna. Az utóbbi pedig a felperes dolgozóinak büntetőjogilag is értékelt kizárólagos felelősségére hivatkozással kérte a kereset elutasítását és a mozdonyban keletkezett kárának a megtérítését.

Az Állami Biztosító a felperes érdekében a perbe beavatkozott és bejelentette, hogy a felperessel kötött biztosítási szerződés alapján a keresetben követelt összegből 1977. október 31. napján 15 964 Ft-ot, majd 1978. április 7. napján 95 200 Ft-ot a nevezettnek átutalt. A további kárért nem tartozik helytállni.

Az első fokú bíróság a baleset körülményeinek tisztázása végett beszerezte a büntető ügy iratait, majd szakértőt rendelt ki és ennek eredményeként a keresetet elutasította, a viszontkeresetnek pedig helyt adva arra kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 2372 Ft-ot.

Az ítélet indokolása szerint a MÁV 25. számú szolgálati menetrendkönyvében szereplő Diesel-vontatású tehervonat 17, vasércrakománnyal terhelt vagonból állt és a baleset időpontjában késéssel közlekedett. A MÁV a tehervonatok menetrendjét nem hozza nyilvánosságra. Az alperes becsatolt kimutatása szerint a balesetet megelőző egy hónapban 11 alkalommal közlekedett olyan vonat Pókaszepetk irányából, amely 7,30 óra előtt vagy után 2-3 perccel haladt át a baleset színhelyén. Ebből következik, hogy a nem biztosított átjárónál bármikor számítani kellett a vonat érkezésére. A vaspályán átvezető útátjáró egyébként egy elnyújtott "S" ív közepén van. Az adott körülmények között azt, hogy az útátjáróban veszélyhelyzet van, az ülő mozdonyvezető szemmagasságából kb. 420 méterről vehető észre.

A felperes dolgozói 1977. augusztus 10-én 7 óra tájban - a menetrendszerű vonat elhaladása után - engedték ki a 196 szarvasmarhából álló gulyát az istállóból, majd megkezdték terelésüket a vaspályával párhuzamos, drótkerítéssel övezett ún. felhajtó úton, az ehhez derékszögben csatlakozó átjáró felé, a vaspálya túlsó oldalán elterülő legelőre. Mindketten észlelték a pakodi megállóhely szabadjelzését, ezért az átkelőn megkezdték a gulya áthajtását a legelőre. Már mintegy 30-40 állat áthaladt a vaspályán, amikor a felperes dolgozói hallották a vonat füttyjelzését, és ekkor - bár igyekeztek a folyamatosan haladó állatokat megállítani, illetve az átjárót szabaddá tenni - a balesetet már nem tudták elhárítani.

A szerelvény az engedélyezett 50 km/h helyett 52 km/h sebességgel közlekedett, vezetője a veszélyhelyzet észlelésekor nyomban hangjelzést adott, majd - a 2 mp-es reakció és cselekvési idő figyelembevételével - az átjárótól mintegy 390 méter távolságra fékezett. Így a szerelvény 10-12 km/h sebességgel érkezett az átkelőhöz és azt követően mintegy 140 méterre állt meg.

A felek mindegyikénél megállapítható bizonyos szabálytalanság. A felperesnek legalább 4-6 dolgozót kellett volna biztosítania az állatok áthajtásához. A felperes csak a baleset után ismertette dolgozóival az áthajtásra vonatkozó szabályokat. Ennek következtében a dolgozói nem ismerték a KRESZ 62. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket. Az alperes szerelvénye a megengedett 50 km/h helyett 52 km/h sebességgel haladt a baleset előtt. A pakodi útátjárónál az engedélyezett 80 km/h legmagasabb pályasebességhez képest az útátjáró előjelzőt nem 300 méterre, hanem a pályasebesség ötszörösének megfelelő távolságra, azaz 400 méterre kellett volna elhelyezni. A szakértő véleménye szerint azonban az alperes terhére megállapított fenti szabálytalanságok nincsenek okozati összefüggésben a balesettel. Az alperes dolgozói (mozdonyvezető, figyelő) kellő időben, kellő módon és hatásfokkal eleget tettek az előírásoknak, mindent megtettek a kár elhárítása, illetve mérséklése érdekében. A baleset azonban a sebesség alapján számított 533 méteres féktávolságon belül következett be, így azt nem tudták elhárítani. Ezzel szemben a felperes terhére róható a KRESZ 39. §-ának (2) bekezdésében, 62. §-ának (2) és (3) bekezdésében foglalt szabályok megszegése, következésképpen a felperes a Ptk. 339. §-a értelmében az alperesnek okozott kárt köteles megtéríteni, a saját kárát pedig az önokozás folytán magának kell viselnie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!