Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

Végső előterjesztői indokolás a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés keretében eladott dolgokra vonatkozó szavatossági és jótállási igények intézésének eljárási szabályairól szóló 19/2014. (IV. 29.) NGM rendelet módosításáról szóló 18/2020. (VI. 12.) ITM rendelethez - Indokolások Tára 2020/73.

A miniszteri rendelet (a továbbiakban: Rendelet) indokolása a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, illetve a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.

A fogyasztóvédelmi hatósághoz és a békéltető testületekhez érkező fogyasztói bejelentések, valamint tájékoztatást kérő levelek jelentős része a szavatosság, valamint a jótállás témakörét érinti, ezért indokolt volt az erre a területre vonatkozó miniszteri rendeleti szintű szabályozás megvizsgálása.

Az elmúlt három évben a fogyasztóvédelmi hatósághoz beérkező megkeresések átlagosan közel 40%-a a jótállásszavatossági körbe esett. Figyelemmel arra, hogy éves szinten 30-33 ezer panasz érkezik a fogyasztóvédelmi hatósághoz, a jótállással-szavatossággal érintett ügyek évente körülbelül 10-15 ezer megkeresést tesznek ki.

A fogyasztóvédelmi hatóság ezen felül az ITM által meghatározott éves vizsgálati tervben évről évre célzottan ellenőrzi a szavatosság és jótállás szabályainak betartását az üzletekben. Az utóbbi három évben átlagosan az üzletek 40%-a volt jogsértő a jótállás-szavatosság szabályainak szempontjából. Átlagosan 1200 kereskedelmi üzletet és a kereskedők által működtetett ügyfélszolgálatokat vizsgálja évente a fogyasztóvédelmi hatóság próbavásárlásokkal, amely során a cél az, hogy megismerje a kereskedelemben a jótállási ügyek kezelésének gyakorlatát, és jogkövető magatartásra ösztönözze a vállalkozásokat. A rendszeres hatósági jelenléttel nemcsak a fogyasztókat védjük, hanem a tisztességes vállalkozásokat is.

A szavatosság, jótállás témakörén belül az ügyek 20%-a a 15 napos kijavítási/kicserélési kötelezettséggel volt kapcsolatos. A fogyasztóvédelmi hatóság gyakorlata tekintetében szélsőségesnek mondható eset, hogy a javításra átadott, meghibásodott terméket 75 napig kellett nélkülöznie a fogyasztónak. 2019-ben 1043 üzletből 394 üzlet, a vizsgált üzletek 38%-a minősült jogsértőnek.

A békéltető testületek 2019. évi statisztikai adatai alapján a 10 495 ügyből 3950 ügy, tehát az esetek 38%-a kapcsolódott a kötelező jótállás tárgyköréhez, és a korábbi évek adatai sem mutatnak nagy eltérést e tekintetben.

Egy 1000 fős reprezentatív mintán készített fogyasztóvédelmi felmérés alapján a szavatosság, jótállás tekintetében a fogyasztók tájékozottságának objektív mérésénél megállapítást nyert, hogy a válaszadók mindössze 29%-a volt tisztában a két fogalom jelentésével. A megkérdezettek közül a legtöbben a szavatossági és jótállási ügyintézést jelölték meg a lehetséges válaszok közül, mint fejlesztésre szoruló fogyasztóvédelmi területet. A megkérdezettek több mint fele (53%) gondolta úgy, hogy ennek fejlesztése hatékonyabban védené a fogyasztók jogait.

A fenti előzményekre figyelemmel indokolt a kötelező jótállásra vonatkozó előírások felülvizsgálata. A módosítás célja erre a fontos jogintézményre vonatkozó előírások egyértelművé tétele a fogyasztók és a tisztességes jogkövető vállalkozások érdekében. A Rendelet kihirdetésével elérni kívánt cél a fogyasztói jogok megerősítése, a mindennapi életben a fogyasztók helyzetének a javítása, valamint kiszolgáltatottságának mérséklése.

A fenti előzményekre figyelemmel indokolt a szavatossági, jótállási igények érvényesítésére vonatkozó előírások felülvizsgálata. A módosítás célja erre a fontos jogintézményre vonatkozó előírások egyértelművé tétele a fogyasztók és a tisztességes jogkövető vállalkozások érdekében. A Rendelet kihirdetésével elérni kívánt közpolitikai cél a fogyasztói jogok megerősítése, a mindennapi életben a fogyasztók helyzetének a javítása, kiszolgáltatottságának mérséklése.

A Rendeletben a javítás vagy a csere 15 napon belüli elvégzésére törekednie kell a vállalkozásnak. A vállalkozások gyakran kifutnak a 15 napból, a fogyasztó kiszolgáltatott helyzetben van, hiszen a vállalkozás gyakran nyilatkozza, hogy törekszik akár a 45. napon is arra, hogy kijavítsa vagy kicserélje a terméket.

A Rendelet szerint a vállalkozás köteles tájékoztatni a fogyasztót, ha előreláthatóan 15 nap alatt nem kerül sor a javításra vagy a cserére. Ennek megtörténtét a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi. A tájékoztatás a fogyasztó előzetes hozzájárulása esetén elektronikus úton vagy a fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas más módon történik. A tájékoztatás alapján a fogyasztó számolhat a javítás vagy a csere várható időtartamával. A Rendeletben megfogalmazott, 15 napon túli javításra vonatkozó tájékoztatási kötelezettségen felül, a vállalkozás a 30 napon belüli javítási kötelezettség elmulasztása, valamint a csere, illetve a cseretermék adásának hiánya esetén - a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában - a vételár visszatérítésére köteles.

Ahhoz, hogy a vállalkozás az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet, valamint az egyes javító-karbantartó szolgáltatásokra vonatkozó kötelező jótállásról szóló 249/2004. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosításáról szóló Korm. rendeletben és a Rendeletben meghatározottak szerinti szigorú tájékoztatási kötelezettségnek eleget tudjon tenni, a javítószolgálattól információra van szüksége a termék kijavításáról, illetve a kijavítás idejéről. A gyakorlatban a vállalkozás és a javítószolgálat közötti kommunikációra számos esetben nem kerül sor. Ezért szükség van arra, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság hatáskörrel rendelkezzen a szerviz és a vállalkozás közötti tájékoztatás tekintetében. A módosítás alapján a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi az alábbi tájékoztatási kötelezettség megvalósulását: ha a fogyasztó kijavítás iránti jótállási igényét közvetlenül a jótállási jegyen feltüntetett javítószolgálatnál kívánja érvényesíteni, a javítószolgálat köteles a vállalkozást haladéktalanul értesíteni a jótállási igény bejelentéséről.

A módosítás értelmében a javítószolgálat köteles igazolható módon a vállalkozást értesíteni a termék kijavítását követő öt munkanapon belül a javítás elvégzéséről.

Emellett a javítószolgálat köteles igazolható módon a vállalkozást értesíteni a megállapítást követő öt munkanapon belül:

- ha a termék első alkalommal történő javítása esetén megállapítást nyer, hogy az nem javítható;

- ha a termék javítása előreláthatóan tizenöt napnál hosszabb időt vesz igénybe, a javítás várható idejéről;

- ha a termék javítása nem lehetséges harminc nap alatt.

A Rendelet tartalmazza továbbá a fogyasztó szavatossági és jótállási igényének megítéléshez szükséges szakvélemény kötelező tartalmi elemeit (pl. megrendelő neve, üzlet neve, vizsgálat tárgya, fogyasztó kifogása, vizsgálat módszere, vizsgálat megállapításai). A szavatossági és jótállási igények kapcsán a jogalkotói szándék alapján a jövőben sem lenne kötelező minden esetben a szakvélemény beszerzése az igény megítélése kapcsán pl. az egyszerű megítélésű ügyekben.

A szakvélemény kötelező tartalmi elemeinek a rögzítésével elejét lehet venni a sablonos, ugyanazon sémára épülő "szakvéleményeknek". Ha igazságügyi szakértő járna el a fogyasztó szavatossági és jótállási igényének megítélése kapcsán, a szakvéleményre továbbra is az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény 47. § (4) bekezdése szerinti tartalmi követelmények vonatkoznak.

Emellett egy szövegcserés módosítást is tartalmaz a Rendelet. A megfelelő felkészülési idő biztosítása érdekében a módosítás 2021. január 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépését követően kötött fogyasztói szerződésekre kell alkalmazni.