Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30014/2008/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 44/A. § (1) bek., (1) bek., 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 5. §, 339. §, 2002. évi II. törvény (New York-i Egyezmény) 2. §] Bírók: Murányi Katalin, Török Judit, Váradi Károlyné

Kapcsolódó határozatok:

Nagykanizsai Járásbíróság P.20779/2002., 28/2006. (VI. 21.) AB határozat, Nagykanizsai Járásbíróság P.20723/2006/7., Zalaegerszegi Törvényszék Pf.20511/2007/3., *Kúria Gfv.30014/2008/3.*

***********

Gfv.XI.30.014/2008/3.szám

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a dr. Fendrik Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Fendrik Gyula ügyvéd) által képviselt dr. M. P.-né felperesnek a dr. Koczka Csaba ügyvéd által képviselt Bázakerettye Község Önkormányzata I.r. , Kiscsehi Község Önkormányzata II.r., Lasztonya Község Önkormányzata III.r., a dr. Koczka Csaba ügyvéd által képviselt Lispeszentadorján Község Önkormányzata IV.r. és Maróc Község Önkormányzata V.r. alperesek ellen 5.500.000 kártérítés és járulékainak megfizetése iránt a Nagykanizsai Városi Bíróság előtt 1.P.20.779/2002. szám alatt indult, majd P.20.723/2006. szám alatt folytatódott eljárásban a Zala Megyei Bíróság 2007. szeptember 11-én kelt 2.Pf.20.511/2007/3. számú ítélete ellen a felperes részéről 10. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - a 2008. március hó 10. napján tartott tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Zala Megyei Bíróság 2.Pf.20.511/2007/3. számú jogerős ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Nagykanizsai Városi Bíróság 1.P.20.723/2006/7. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alpereseket, hogy egyetemlegesen 15 nap alatt fizessenek meg a felperesnek 165.000 (Egyszázhatvanötezer) Ft fellebbezési és 165.000 (Egyszázhatvanötezer) Ft felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt fellebbezési és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A jogerős ítéletben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint a felperes házastársa, a 2001. szeptember 29-én elhunyt dr. M. P., az alperesek által működtetett egészségügyi alapellátás keretében önálló háziorvosi tevékenységet végzett. A felperes, mint az önálló orvosi tevékenységről szóló 2002. évi II. törvény (a továbbiakban: Öotv.) 2. § /4/ bekezdése szerint a működtetési jog folytatására házastársként jogosult személy, a működtetési jogot az Öotv. 2. § /6/ bekezdése 2. fordulata értelmében 6 hónapon belül visszterhesen elidegeníteni kívánta. Az elidegenítés érdekében felvette a kapcsolatot H. L. praxisjog közvetítővel, aki 2001. decemberében a működtetésre jelentkező és a működtetési jog megszerzésének feltételeivel rendelkező dr. B. M.-sal megegyezett a működtetési jog megszerzésének 5.500.000 Ft ellenértékében. Az alperesek - akiket a működtetési jog értékesítésének szándékáról tájékoztattak - a 2001. december 22-én megtartott társulati képviselőtestületi ülésen tárgyalták dr. B. M.-nak a háziorvosi álláshelyre érkezett pályázatát, és személyes meghallgatását követően zárt ülésben meghozott 18/2001. számú határozatukban úgy döntöttek, hogy a háziorvosi álláshely betöltésére a korábbi feltételek szerint új pályázatot írnak ki. Dr. B. M. pályázata elfogadása hiányában a felperes elesett a működtetési jog 6 hónapon belül visszterhes elidegenítésének lehetőségétől, ezáltal az Öotv. 2. § /7/ bekezdése értelmében a működtetési joga megszűnt.

A felperes keresetében 5.500.000 Ft és annak 2002. március 29. napjától a Ptk. 301. §-a szerint járó kamatai, valamint a perköltség egyetemleges megfizetésére kérte kötelezni az alpereseket a Ptk. 5. §-a, 339. §-a, 344.§-a és 18/2000./II.25./ Korm. rendelet 7. § /3/ bekezdése alapján.

Alperesek a kereset elutasítását kérték, mert álláspontjuk szerint eljárásuk jogszerű volt.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetének helytadva egyetemlegesen kötelezte az alpereseket, hogy 15 nap alatt fizessenek meg a felperesnek kártérítés címén 5.500.000 Ft-ot és ennek 2002. március 29. napjától a kifizetés napjáig terjedő időszakra járó törvényes késedelmi kamatát, továbbá 300.000 Ft perköltséget. Rendelkezett továbbá a feljegyzett kereseti illeték állam általi viseléséről.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a működtetési jog, mint vagyoni értékű jog elvesztésével a felperest kár érte, melynek mértéke a B. M.-sal történt megállapodásra figyelemmel 5.500.000 Ft összegben megállapítható. A működtetési jog 6 hónapon belüli elidegenítésének meghiúsulása az alperesek magatartásával ok-okozati összefüggésben következett be, mert a jogszabályi feltételeknek megfelelő, a működtetési jog megszerzése feltételeivel rendelkező pályázó foglalkoztatását alapos indok nélkül elutasították. Az elsőfokú bíróság akként foglalt állást, hogy ha a háziorvosi működtetési jog megszerzéséről és visszavonásáról, valamint a háziorvosi tevékenységhez szükséges ingó-, ingatlanvagyon és működtetési jog megszerzésének hitelfeltételeiről szóló 18/2000./II.25./ Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 2002. április 15-e előtt hatályos 3. § /1/ bekezdése, 4. § /3/ bekezdés a) pontja, 7. § /3/ bekezdése szerinti rendelkezések alapján kellett az alpereseknek eljárni, úgy eljárásuk önmagában jogszerű volt. A működtetési jog engedélyezéséhez szükséges előszerződés megkötésének, vagy háziorvosként való foglalkoztatásra vonatkozó nyilatkozat megadásának alapos indok nélküli elutasítása azonban az alperesek részéről a Ptk. 5. § /1/ bekezdése szerinti joggal való visszaélést valósította meg, mely miatt magatartásuk jogellenes volt. Az Alkotmánybíróság 373/B/2003. számú határozatában megállapította a Vhr. 3. § /1/ bekezdése 3. mondatának alkotmányellenességét és kimondta, hogy a jelen perbeli esetben nem alkalmazható. A Vhr. 4. § /3/ bekezdésének a) pontja, továbbá 7. § /3/ bekezdésének "és rendelkezik e rendelet 4. § /3/ bekezdése a) pontja szerinti önkormányzati nyilatkozattal, vagy előszerződéssel" mondatrésze alkotmányellenességét szintén megállapította, ezért e rendelkezéseket a határozat közzétételének napjával megsemmisítette. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a működtetési jognak, mint vagyoni értékű jognak olyan korlátozását mondta ki a Vhr. 2002. április 15. napját megelőzően hatályos 3.§ /1/ bekezdésének 3. mondata, a 4. § /3/ bekezdésének a) pontjával és 7. § /3/ bekezdésével egységesen értelmezve, melyet csak törvény állapíthatott volna meg. Ennél fogva, amennyiben a Vhr. 3. § /1/ bekezdésének 2002. április 15. napjáig hatályos 3. mondata alkotmányellenessége folytán nem alkalmazható a perben, úgy az alperesek eljárása jogellenes volt.

Az elsőfokú bíróság a kártérítési felelősség Ptk. 339. § /1/ bekezdésében foglalt valamennyi feltétele fennállását megállapította és az alpereseket a Ptk. 344. § /1/ bekezdése értelmében egyetemlegesen kötelezte a praxisjog közvetítő és dr. B. M. között létrejött megállapodásra tekintettel 5.500.000 Ft kártérítés és ennek a Ptk. 360. § /1/ bekezdése értelmében a működtetési jog megszűnésétől, mint a károsodás bekövetkeztének időpontjától, vagyis 2002. március 29. napjától járó törvényes késedelmi kamata megfizetésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!