BH 2010.12.335 A felszámoló által nyilvántartásba nem vett hitelező a gazdálkodó szervezet által indított perben nem érvényesítheti beszámítási kifogás útján a gazdálkodó szervezettel szemben fennálló követelését. A perben eljáró bíróságot köti a hitelezői minőség kérdésében a felszámolási eljárásban hozott jogerős határozat [1991. évi XLIX. tv. 3. § (1) bek. c) pont, 38. § (3) bek., Pp. 229. §].
A jogerős ítéletben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás a következő:
A felek között éveken keresztül mezőgazdasági termeltetési szerződéses jogviszony állt fenn.
A felperes felszámolását a megyei bíróság indította meg 2005. június 24-i kezdőnappal. A felszámolás kezdő időpontját követően a felperes egyeztetésre felhívó levelére az alperes közölte a felperessel, hogy nem tartozik a részére. Az alperes a felperes felé fennálló tartozását beszámította a felperesnek az alperessel szemben fennálló tartozásába, mely jóval nagyobb összegű.
A felperes keresete alapján az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy fizessen meg 18 225 750 Ft tőkét és ennek kamatait, valamint a perköltséget a felperesnek.
A bíróság az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a felperes követelésével szemben az alperes beszámítási kifogással élt, azonban a felperes felszámolója a beszámítási kifogás elutasítását kérte azzal az indokkal, hogy az alperes a felszámolási eljárásában nem vált hitelezővé.
Az alperes a felszámolási eljárásban kifogást terjesztett elő a felszámoló mulasztása miatt arra hivatkozva, hogy a felszámoló nem igazolta vissza az általa szabályszerűen bejelentett hitelezői igényt. A felszámolási eljárást lefolytató megyei bíróság jogerőre emelkedett végzésével elutasította a kifogást, megállapítva, hogy az alperes nem hitelező az eljárásban, ugyanis nem jelentette be az igényét szabályszerűen a felszámolónak.
Tekintettel arra, hogy az alperes így nem minősül hitelezőnek a felperes felszámolási eljárásában, s a peres bíróság a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak a hitelezői minőség tekintetében ítélt dolognak minősülő megállapítását nem bírálhatja felül, mert köti az anyagi jogerő, ezért a beszámításra az alperes a felperes felszámolására irányadó, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, többször módosított, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 38. § (3) bekezdése alapján nem jogosult. Miután az alperes a tartozását egyébként nem vitatta, az elsőfokú bíróság a felperes keresetének megfelelően kötelezte az összeg megfizetésére.
Az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a Cstv. 38. § (3) bekezdése szerint ahhoz, hogy az adós által indított peres eljárásban az alperes beszámítási kifogással jogszerűen élhessen, szükség van arra, hogy hitelezővé váljon a felszámolási eljárásban. Tekintettel arra, hogy a felszámolási eljárást lefolytató bíróság jogerősen megállapította, az alperes nem vált a felszámolás alatt levő felperes (adós) hitelezőjévé, ezért annak vizsgálatára, hogy az adós társaság igénybejelentéskori magatartása jogszerű volt-e, illetve, hogy mennyiben sértette a polgári jog alapelvi rendelkezéseit, jelen eljárásban már nincs lehetőség.
A jogerős ítélettel szemben az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Kérte a jogerős ítélet megváltoztatását, illetve másodlagosan az ítéletnek az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az eljáró bíróságok utasítását új eljárás lefolytatására.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!