Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20820/2011/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 210. §, 537. §] Bírók: Harter Mária, Kiss Mária, Rédei Anna

Pfv.VIII.20.820/2011/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Holló Mária Terézia ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt felperesnek (felperes címe) a ... jogtanácsos által képviselt alperes (alperes címe) ellen kártérítés iránt a Fővárosi Bíróság előtt 40.P.25.883/2009. számon megindított, és a Fővárosi Ítélőtábla 2010. december 15-én 6.Pf.21.443/2010/6. számon hozott jogerős közbenső ítéletével befejezett perében az alperes 23. sorszámú felülvizsgálati kérelme folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000 (Tízezer) forint + ÁFA felülvizsgálati perköltséget és az államnak külön felhívásra 36.000 (Harminchatezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az alperes a saját felülvizsgálati perköltségét maga viseli.

I n d o k o l á s :

A peres felek a felperes 2007. április 24-én kelt ajánlata alapján ... biztosítási szerződést (... szerződés) kötöttek a felperes és házastársa tulajdonát képező ... tulajdonában álló, a Kecskeméti Körzeti Földhivatal által ... helyrajzi számon nyilvántartott ...-i ingatlan perbeli melléképületének a biztosítására. Az alperes az F/7. sorszám alatti biztosítási kötvényt bocsátotta ki.

2009. április 4-én szándékos gyújtogatás miatt az istálló (melléképület) tetőszerkezete leégett. Az alperes a biztosítási szolgáltatást megtagadta, ezért a felperes pert indított és a keresetében 15.560.983 forint, valamint kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest a biztosítási szerződés alapján.

Az alperes ellenkérelmében kifogás útján megtámadta a biztosítási szerződést és a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a szerződés megkötésekor tévedésben volt a biztosított vagyontárgy tulajdonosát illetően, tévedése pedig a kockázatviselés mértékére kihatott. A perbeli szerződést a szabályzat tilalma miatt gazdálkodó szervezettel nem is köthette volna meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletével - az alperes megtámadási kifogásának helyt adva [Ptk. 236.§ (3) bekezdése] - a keresetet elutasította.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes a 2009. április 4. napján bekövetkezett biztosítási eseménnyel összefüggésben biztosítási szolgáltatás nyújtására köteles a ... kötvényszámú, ... Biztosítási Szerződés feltételei szerint. Úgy ítélte, hogy az alperes szerződéskötéskori tévedése esetleges fennállásának a jogvita elbírálása szempontjából nincs ügydöntő jelentősége. Megállapította, hogy a ... Biztosítás Különös Szabályzata (...) nem zárja ki, hogy a gazdálkodó szervezet ilyen típusú biztosítást kössön. A biztosításra irányadó szabályzatok (VBSZ-96 I.1.pontja, ... I. pontja) a biztosítottak körét nem kimerítő, hanem példálózó felsorolással határozza meg. Kifejtette, hogy a perben rendelkezésre áll a felperes és az ingatlan tulajdonosa közötti 2004. március 5-én kelt haszonbérletinek nevezett, tartalma szerint haszonkölcsön szerződés, amelynek alapján a felperes az ingatlan használatára jogosult, ezáltal a vagyontárgy megóvásában való érdekeltsége fennáll. Ebből következően a felperes rendelkezett a Ptk. 548.§-a valamint a VBSZ-96 I. fejezet 1. pontja szerint megkövetelt biztosítási érdekkel. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a biztosító szerződési akaratára kiható lényeges körülménynek az tekinthető, hogy a felperes rendelkezett a biztosítási szerződés megkötéséhez szükséges érdekeltséggel. Az alperes kockázatát az a körülmény nem tette terhesebbé, hogy a felperes az ingatlannak nem tulajdonosa, csupán jogszerű használója. Az alperes tévedése az ingatlan tulajdonviszonyai tekintetében, amennyiben a szerződéskötéskor fenn is állt, nem lényeges körülményre vonatkozott. Ezért a másodfokú bíróság az alperes érvénytelenségi kifogását alaptalannak ítélte. Megállapította, hogy a Ptk. 540.§ (3) bekezdése alapján beállt az alperes teljesítési kötelezettsége, mivel kétséget kizáróan megállapítható, hogy annak ténye, hogy az ingatlan tulajdonosa a betéti társaság nem hatott közre a biztosítási esemény bekövetkeztésében.

A jogerős közbenső ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság határozata sérti a Ptk. 205.§ (1) és (2) bekezdésében, valamint a Ptk. 537.§ (2) bekezdésében foglaltakat. Előadta, hogy jogszabálysértő a másodfokú bíróságnak az az álláspontja, amely szerint az alperes tévedése nem tekinthető lényeges körülménynek. A szerződést érintő lényeges körülményekkel a feleknek a szerződés megkötésekor kell tisztában lenniük és erre vonatkozóan egyező akarattal megegyezniük. A lényeges adatok körében a közlési kötelezettség a Ptk. 540.§ (1) bekezdése alapján a felperest terhelte. Ennek a kötelezettségének a szerződéskötést megelőzően nem tett eleget. A Ptk. 210.§ (1) bekezdése alapján az alperesnek az érvénytelenségi ok fennálltán kívül egyebet igazolnia a perben nem kellett. Hivatkozott arra is, hogy a ... szerződés különös szabályzata megjelöli, hogy kiknek és mely vagyontárgyakra nyújt fedezetet. Ez nem a gazdálkodó szervezetek gazdálkodásával összefüggő vagyontárgyakra vonatkozó biztosítás, ezért a másodfokú bíróság ezzel kapcsolatos megállapítása téves. Mivel a Ptk. 537.§ (2) bekezdése a biztosító szabad szerződéskötési jogát biztosítja, ezt sérti a másodfokú bíróság közbenső ítélete.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!