Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.10.467 I. Az ember munkájának, munkájával kapcsolatos emberi magatartásának értékelése a személyhez fűződő jogokat érinti, ezért a munkáltató ezzel kapcsolatos értékelése a polgári jog által védett személyhez fűződő jogok sérelmét is jelentheti.

II. A katonatiszt a fegyelmi eljárásban hozott parancsban személyére vonatkozóan megfogalmazott vélemény, illetve minősítés miatt becsülete, emberi méltósága, illetve jó hírneve megsértését nem kifogásolhatja.

III. A személyhez fűződő jogot nem sértő parancs kihirdetése önmagában nem minősíthető olyan cselekménynek, amely a személyiségvédelmet megalapozná [Ptk. 75. § és 76. §, 78. §, 81. §, 82. § (2) bek., 84 és 85. §, PK 12. sz. III.].

A jogerős ítélet a felperes keresetét - amelyben annak megállapítását kérte, hogy a Honvédelmi Minisztérium alperes a személyhez fűződő jogát, ezen belül becsületét, emberi méltóságát és jó hírnevét, valamint a lelkiismereti szabadsághoz való jogát megsértette; továbbá amelyben elégtétel adását, és a jogsértés következményeinek elhárítását, valamint vagyoni kárai megfizetését kérte - elutasította, és úgy rendelkezett, hogy a le nem rótt kereseti, valamint fellebbezési illetéket az állam viseli.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes 1967. április 1-jétől a Budapesti V-IX. kerületi Kiegészítő Parancsnokságon dolgozott mint hivatásos katona, őrnagyi rangban. A felperes 1968. augusztus 21-én egy vita során tiszttársai körében alkotmányellenesnek minősítette a Varsói Szerződés csapatainak Csehszlovákiába történő bevonulását, és ebben a Magyar Néphadsereg részvételét. Ezen cselekedete miatt a felperessel szemben fegyelmi eljárás indult, és a Magyar Népköztársaság Honvédelmi Minisztere 0530. számú parancsával az elkövetett cselekmények miatt megállapította, hogy a felperes a "Néphadsereg tisztjeitől idegen és megengedhetetlen magatartása miatt méltatlanná vált a hivatásos tiszti szolgálatra és rendfokozatra". Ezért fegyelmi fenyítésül a felperest rendfokozatától megfosztotta, és tartalékállományba helyezte, egyben - egyebek mellett - elrendelte a parancs kihirdetését az V-IX. kerületi Parancsnokság tiszti állománya előtt is.

A Magyar Népköztársaság Honvédelmi Minisztere 1989. szeptember 11-i hatállyal a felperes fegyelmi felelősségre vonását felülvizsgálta, és erkölcsi jóvátételként a parancs lefokozásra vonatkozó részét hatálytalanította, megállapítva, hogy a felperes rendfokozata tartalékos őrnagy. Ezt követően tartalékos alezredessé léptették elő a felperest, azonban "anyagi rehabilitációja" nem történt meg.

A felperes az 1968-ban kelt elöljárói parancs jogtalansága miatt, és az azzal okozott kár megtérítése iránt munkaügyi pert is kezdeményezett, amelyben az elmaradt jövedelme, leszerelési segélye, a nyugdíjkülönbözetből eredő kártérítés, ruhapénz, ki nem fizetett szabadság különbözetből eredő kárai megtérítését, illetve a szolgálati viszony megszüntetése jogellenességének megállapítását kérte. A pert azonban a bíróság megszüntette. A jogerős végzés megállapítása szerint a Munkaügyi Bíróságnak e kereset elbírálására nem volt hatásköre, mert a felperes szolgálati jogviszonyának az Elnöki Tanács 1959. évi 106. számú határozata alapján történt megszüntetésével kapcsolatos bírósági felülvizsgálatot a jogszabályok kizárták. Az eljárt bíróság azonban nem látta akadályát annak, hogy a felperes polgári perben az általános hatáskörű bíróság előtt perelje az alperest személyhez fűződő joga megsértése miatt.

A jogerős ítélet azonban a felperes keresetét alaptalannak találta. Megállapította, hogy a felperes által kifogásolt miniszteri parancsban a felperes terhére rótt cselekmények megtörténtek, az abban ismertetett kijelentések a felperes részéről elhangzottak. A polgári perben eljáró bíróság nem mérlegelhette felül a fegyelmi jogkör gyakorlójának a döntését, és a fegyelmi fenyítés indokoltságát sem vizsgálhatta. E jogosultság hiányát a személyiségi jogi per indítása sem pótolhatta, mert e per nem arra szolgál, hogy abban más szervek, hatóságok által - a jog által biztosított hatáskörben való eljárás keretében - hozott döntések jogszerűsége nyerjen elbírálást. A személyiségi jogi kereset nem funkcionálhat jogorvoslati eszközként.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben tartalma szerint a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetének megfelelő ítélet meghozatalát kérte. Felülvizsgálati álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértéssel utasította el keresetét.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte, lényegében annak helyes indokai alapján.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan.

A jogerős ítélet a tényállást helyesen állapította meg, és érdemben helytállóan utasította el a felperes keresetét. Indokait azonban szükséges az alábbiakkal kiegészíteni.

A felperest 1968-ban érte a jogsérelem a fegyelmi fenyítés következtében. A kereset elbírálásakor hatályos Ptk. 75. §, 76. §, 78. § és 84. §-aival lényegében azonos módon, az 1968-ban hatályos Ptk. 81. §-ának (1) bekezdése is úgy rendelkezett, hogy a személyhez fűződő jogok a törvény védelme alatt állnak, és a 81. § (2) bekezdése szerint az állampolgárok személyhez fűződő jogainak sérelmét jelentette különösen az állampolgárok lelkiismereti szabadságának sérelme, továbbá az állampolgárok testi épségének, becsületének megsértése, illetve a Ptk. 82. §-ának (2) bekezdése szerint a személyhez fűződő jogok védelme kiterjedt a jó hírnév védelmére is. Ezen túlmenően a Ptk. 85. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján akit személyhez fűződő jogában megsértettek, követelhette a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását, a c) pont alapján elégtételt, a d) pont alapján a sérelmes helyzet megszüntetését, mint objektív szankciókat, illetve a (2) bekezdés szerint a polgári jogi felelősség szabályai szerint vagyoni kára megtérítését is követelhette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!