Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Gf.20112/2010/5. számú határozata kártérítés (VADKÁR megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 235. §, 252. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 207. §] Bírók: Havasiné dr. Orbán Mária, Maurer Ádám, Világi Erzsébet

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az ítélőtábla a Dr. Szilágyi Gábor ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. felperesnek - dr. Bujáky Éva ügyvéd által képviselt alperes ellen vadkár megfizetése iránt indított perében, a Veszprém Megyei Bíróság 2010. január 21. napján kelt 1.G.40.093/2009/5. számú ítélete ellen a felperesek 6. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla a megyei bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I. és II.r. felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek egyetemlegesen 100.000,-(Egyszázezer) Ft másodfokú perköltséget, viseljék továbbá saját másodfokú költségeiket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság az I. és II.r. felperesek keresetét elutasította és egyetemlegesen kötelezte a perköltség megfizetésére.

Az ítélet indokolása rögzítette, hogy a felperesek fizetési meghagyás kibocsátását kérték 5.299.328,-Ft és járulékai megfizetése iránt a tulajdonukban álló ingatlanokon bekövetkezett vadkár ellenértékeként a vadászatra jogosult alperes ellen.

Az ellentmondás folytán perré alakult eljárásban az alperes a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy az érvényesíteni kívánt kárral érintett területek vonatkozásában a felek között 2008. július 2. napján megállapodás jött létre.

Ebben rögzítették, hogy az érintett területek meghatározott részeit közös költségviselés mellett bekerítik, a vadkárelhárító kerítéssel nem védett területek tekintetében pedig a felperesek 2008. évre vonatkozóan vadkár megtérítési igénnyel nem lépnek fel. Álláspontja szerint annak nincs jogi akadálya, hogy a földtulajdonos és a vadászatra jogosult szerződésben megállapodjanak a vadkárelhárítás megelőzésének költségeiről, megosztásáról, illetőleg annak sem, hogy ennek keretében a földtulajdonos joglemondó nyilatkozatot tegyen.

A felperesek kereseti kérelmükben a megállapodás megkötésének tényét elismerték, azonban annak semmisségére hivatkoztak. Álláspontjuk szerint a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. tv. (Vtv.) rendelkezései megelőzik a Ptk. általános szabályait. A Vtv. rendelkezései eltérést nem engedő kógens szabályok, ezért a felek által megkötött 2008. évi szerződés a vadkárelhárítás költségeinek közös viselése és a kártérítési igényről történő lemondás tekintetében jogszabályba ütközik, ezért semmis. A Vtv. 75. és 76. §-ai ugyanis kizárólag a vadászatra jogosult terhére állapítják meg a vadkárokért való felelősséget, objektív felelősségként. Álláspontjuk alátámasztásaként arra is hivatkoztak, hogy az alperes a 2009. évre vonatkozó vadkárt megfizette, így vélhetően az alperes is semmisnek tekinti a szerződést.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a vadkár megtérítésének körében a Ptk. és a Vtv. szabályai az általános és a különös viszonyrendszerében állnak, alkalmazásuk során tehát ennek és nem a diszpozitivitás, illetőleg a kógencia alapján való különbségtételnek van helye.

Megállapította, hogy a felperesek helytállóan hivatkoztak ugyan arra, hogy a bizonyítottan fennálló vadkár megtérítésének körében a Vtv. speciális rendelkezései megelőzik a Ptk. általános szabályait. Önmagában az is helytálló, hogy a Vtv. 75. §-a értelmében a vadászatra jogosult kártérítési kötelezettségét már az a tény is meglapozza, hogy a mezőgazdaságban bekövetkezett kárt a felsorolt vadak valamelyike okozta.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a felek szerződéses szabadságuk keretei között eljárva ne köthetnének eltérő tartalmú megállapodást, ha a jogszabály az eltérést nem tiltja. A Vtv. nem tiltja a benne foglalt szabályoktól való eltérést, ezért ezen okból a szerződés nem tekinthető semmisnek.

Hivatkozott arra is, hogy a Ptk. 207. § (1) bekezdése értelmében a szerződéses jognyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogy azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett. A jogról való lemondó nyilatkozatot azonban kiterjesztően értelmezni nem lehet.

A nyilatkozatokból egyértelműen megállapítható volt az, hogy a felperesek nyilatkozataikat a törvényes keretek között tették meg, a joglemondó nyilatkozatot pedig az alperes nem értelmezte kiterjesztően, hiszen a felperes által sem vitatottan a 2009. évre vonatkozó vadkárigényt megfizette.

Az ítélet ellen a felperesek nyújtottak be fellebbezést, melyben az ítélet megváltoztatását és a kereseti kérelmüknek való helyt adást kérték.

A fellebbezés indokolásában előadták, hogy a megyei bíróság a tényállást helyesen állapította meg, azonban a keresetet elutasító jogi álláspont nem helytálló.

Ismételten leszögezték, hogy a felek között a kár bekövetkezte és annak mértéke nem volt vitás, csak az, hogy a felek között 2008. július 2-án létrejött "megállapodás" elnevezésű, joglemondó nyilatkozatot tartalmazó szerződés érvényes, vagy sem.

Megismételték azon álláspontjukat, mely szerint a szerződés azért érvénytelen, mert a Vtv. kógens szabályaiba ütközik. Kifejtették, hogy a Vtv. azért kógens jogszabály, mert olyan közjogi aktusai vannak, melyektől a felek a szerződéses akarattal nem térhetnek el. Nem határozhatják meg például eltérően a vad fogalmát, nem mondhatják ki szerződésben azt, hogy más cselekményeket tekintenek vadkárnak, mint ahogy azt a Vtv. előírja. Értelemszerűen a vadkár viseléséről sem állapodhatnak meg a Vtv.-től eltérően.

Hivatkoztak továbbá arra, hogy az elsőfokú bíróság ítélete szerint hivatkozott szerződéskötési szabadság nem értelmezhető akként, hogy a szerződés jogellenes vagy nyilvánvalóan egyoldalú előnyt meghatározó kikötést is tartalmazhat.

A megállapodás szerint az alperes a Vtv. alapján őt terhelő vadvédelmi berendezés költségeinek 50 %-át átterhelte a felperesekre, és mentesítette magát a Vtv. alapján őt terhelő vadkár viselési felelősség alól. A felperesek ezért cserébe ellenszolgáltatást nem kaptak. A megállapodás tehát azért is semmis, mert nyilvánvalóan egyoldalú előnyt meghatározó kikötést tartalmaz.

Álláspontjuk szerint a felperesek úgy mondtak le az őket megillető kártérítésről, hogy a kár bekövetkezte előre általuk nem volt látható. Az engedményezés érvényességéhez szükséges feltételek analógiájának alkalmazásával a joglemondó nyilatkozatnak is érvényességi feltétele, hogy a követelés keletkezése ne legyen bizonytalan.

Véleményük szerint az alperes eljárása során megsértette a Ptk. által szabályozott kölcsönös együttműködés elvét és a joggal való visszaélés tilalmát is. A megállapodásból ugyanis az nem következett, hogy a vadkár elhárítási feladatainak a kerítéssel nem védett területeken nem kellett volna eleget tennie. Ha eleget tett volna, akkor a kár sem következik be. Az F/6 alatt csatolt levél tanúsága szerint az alperes még meg is tiltotta a felpereseknek, hogy maguk próbáljanak meg védekezni, és ezáltal a kárt csökkenteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!