32004D0919[1]
2004/919/EK: A Tanács határozata (2004. december 22.) a határokon átnyúló vonatkozású, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözéséről
A TANÁCS HATÁROZATA
(2004. december 22.)
a határokon átnyúló vonatkozású, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözéséről
(2004/919/EK)
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Uniót létrehozó szerződésre, és különösen annak 30. cikke (1) bekezdésének a) pontjára és 34. cikke (2) bekezdésének c) pontjára,
tekintettel a Holland Királyság kezdeményezésére,
tekintettel az Európai Parlament véleményére,
mivel:
(1) Az Európai Unió tagállamaiban ellopott járművek száma évente körülbelül 1,2 millióra tehető.
(2) E lopások jelentős károkat okoznak, amelynek éves összege legalább 15 milliárd EUR.
(3) E járművek jelentős - körülbelül 30-40%-ra tehető - részét szervezett bűnözés keretében lopják el, majd alakítják át és exportálják az Európai Unión belüli és kívüli országokba.
(4) Az okozott anyagi kár mellett ez súlyosan károsítja a polgárok igazság- és biztonságérzetét. A járművekkel kapcsolatos bűncselekményeket az erőszak súlyos megnyilvánulási formái is kísérhetik.
(5) Következésképpen, a Szerződés 29. cikkében meghatározott - a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségben polgárok magas szintű biztonságának garantálására irányuló - cél elérése akadályokba ütközik.
(6) A Tanács elfogadta a használt útvonalak alaposabb lefedésével folytatott nemzetközi bűnüldözésről szóló, 1999. május 27-i állásfoglalást (1).
(7) A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények nemzetközi szinten olyan más bűncselekmény típusokhoz is kapcsolódhatnak, mint például a kábítószer-, lőszer- és emberkereskedelem.
(8) A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözése a tagállamok bűnüldöző szerveinek a hatáskörébe tartozik.-Mindemellett szükséges és arányos a tagállamok közötti és a tagállamok bűnüldöző szervei közötti - amennyiben ez gyakorlatilag megvalósítható és szükséges - együttműködést magában foglaló közös megközelítés kialakítása annak érdekében, hogy ezen bűncselekmények határokon átnyúló vonatkozásai is kezelhetők legyenek.
(9) Különösen fontos a bűnüldöző hatóságok és a járműnyilvántartó hatóságok közötti együttműködés, valamint az érintett felek tájékoztatása is.
(10) Hasonlóképpen fontos az Europollal való együttműködés is, mivel az Europol elemzéseket és jelentéseket tud szolgáltatni a témával kapcsolatosan.
(11) Az Európai Rendőrakadémia az Európai Rendőrségi Oktatási Hálózaton (EPLN) keresztül a tagállamok rendőri erőinek a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények területén információt és szakvéleményt nyújtó könyvtár-szolgáltatást nyújt. Az EPNL vitafórumán keresztül lehetővé teszi az ismeretek és tapasztalatok cseréjének lehetőségét is.
(12) Az Európai Gépjármű és Vezetői Engedély Információs Rendszerről (EUCARIS) szóló, 2000. június 29-i szerződéshez csatlakozó tagállamok számának növekedésével a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények elleni küzdelem erősödni fog.
(13) A járművekkel kapcsolatos nemzetközi szintű bűncselekmények elleni hatékony küzdelem érdekében számos különös intézkedést kell hozni,
A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:
1. cikk
Fogalommeghatározások
E határozat alkalmazásában:
1. "Jármű": a Schengeni Információs Rendszerrel (SIS) kapcsolatos rendelkezésekben meghatározottak szerinti bármely gépjármű, pótkocsi vagy lakókocsi.
2. "Nemzeti illetékes hatóság": a tagállamok által e határozat alkalmazásában kijelölt nemzeti hatóság, amely magában foglalhatja szükség szerint a rendőrséget, a vámügyi hatóságokat, a határőrséget és az igazságügyi hatóságokat.
2. cikk
Célkitűzés
(1) E határozat célja a jobb együttműködés megvalósítása az Európai Unióban a határokon átnyúló, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzése és visszaszorítása érdekében.
(2) Különös figyelmet kell fordítani a járműlopás, az illegális autókereskedelem és az olyan más bűncselekmények, mint például a kábítószer-, lőszer- és emberkereskedelem közötti kapcsolatra.
3. cikk
A nemzeti illetékes hatóságok közötti együttműködés
(1) A tagállamok nemzeti jogukkal összhangban megteszik a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy elősegítsék a nemzeti illetékes hatóságok közötti együttműködést - így együttműködési megállapodások keretében is - a határokon átnyúló, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények elleni küzdelem érdekében.
(2) Tekintettel a tagállamok saját hatáskörére, különös figyelmet kell fordítani az export-ellenőrzési együttműködésre.
4. cikk
A nemzeti illetékes hatóságok és a magánszektor közötti együttműködés
(1) A tagállamok megteszik a szükséges lépéseket, hogy adott esetben, a nemzeti joggal összhangban rendszeres konzultációkat szervezzenek, amelybe bevonhatják a magánszektor szereplőit is (például az eltűnt járművek magánnyilvántartóit, a biztosítók és az autókereskedelem képviselőit) az e területre vonatkozó információk és a tevékenységek kölcsönös összehangolásának céljából.
(2) A tagállamok a nemzeti joggal összhangban segítik a nemzeti illetékes hatóságok által lefoglalt majd kiadott járművek gyors hazatelepítési eljárását.
5. cikk
A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények kapcsolattartói
(1) A tagállamok 2005. március 30-án kapcsolattartókat jelölnek ki a bűnüldöző hatóságaikon belül a határokon átnyúló, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözésére.
(2) A tagállamok felhatalmazzák a kapcsolattartókat, hogy a hatályos, alkalmazandó jogszabályok alapján szakvélemény- és tapasztalatcserét, valamint általános és technikai információcserét folytassanak a járművekkel kapcsolatos bűncselekményekre vonatkozóan. Az információcserét ki kell terjeszteni a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzésének helyes gyakorlati módszereire is. Az ilyen információcsere nem foglalja magában a személyes adatok cseréjét.
(3) A kijelölt nemzeti kapcsolattartókat illető információkról, beleértve az ezt követő változásokat is értesíteni kell a Tanács Főtitkárságát az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzététel céljából.
6. cikk
A lopott járművekre és forgalmi engedélyekre vonatkozó riasztások kibocsátása
(1) Minden ellopott jármű bejelentésekor az illető tagállam illetékes hatósága a nemzeti joggal összhangban azonnal beviszi a lopott járműre vonatkozó riasztást a SIS-be, és amennyiben lehetséges, az Interpol lopott gépjárművek adatbázisába is.
(2) A riasztást kibocsátó tagállam a nemzeti joggal összhangban azonnal törli a keresett gépjárművek nyilvántartásában szereplő riasztást, amennyiben a járműre vonatkozó riasztás kibocsátásának oka megszűnik.
(3) Minden ellopott forgalmi engedély bejelentésekor az érintett tagállam illetékes hatósága a nemzeti joggal összhangban azonnal beviszi az erről szóló riasztást a SIS-be.
7. cikk
Nyilvántartás
(1) Minden tagállam biztosítja, hogy a saját illetékes hatóságai megteszik a szükséges lépéseket a járművek nyilvántartásba vételéhez kapcsolódó okmányok ellopásának és az azokkal való visszaéléseknek a megelőzése érdekében.
(2) A bűnüldöző hatóságok tájékoztatják a nemzeti járműnyilvántartó hatóságokat arról, hogy a nyilvántartásba vételi eljárás alatt álló jármű lopottnak minősül-e. Az adatbázisokhoz e célból való hozzáférés a közösségi jog rendelkezéseinek megfelelő tiszteletben tartásával történik.
8. cikk
A járművek forgalmi engedélyével való visszaélések megelőzése
(1) A járművek forgalmi engedélyével való visszaélések megelőzése érdekében minden tagállam nemzeti jogával összhangban biztosítja, hogy illetékes hatósága megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának forgalmi engedélyét visszaszerezze, ha a jármű egy balesetben súlyos károkat szenved (totálkár).
(2) A forgalmi engedélyt a nemzeti joggal összhangban akkor is vissza kell szerezni, ha a bűnüldöző szerv által lefolytatott vizsgálat során felmerül a gyanú, hogy a jármű azonosító jelölései - mint például a jármű azonosító száma - tekintetében jogsértés történt.
(3) A forgalmi engedélyeket csak a jármű azonossági vizsgálatát és ellenőrzését követően lehet visszaadni, a nemzeti joggal összhangban.
9. cikk
Europol
Minden tagállam biztosítja, hogy bűnüldöző hatóságai szükség szerint tájékoztatják az Europolt a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények elkövetőiről e szerv hatás- és feladatköreinek keretei között.
10. cikk
A szakértelem és a képzés fejlesztése
A tagállamok megteszik a szükséges lépéseket annak biztosítására, hogy az érintett bűnüldöző hatóságok képzéséért felelős nemzeti intézmények - amennyiben célszerű, az Európai Rendőrakadémiával együttműködésben - tantervükben támogassák a gépjárművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzésével és felderítésével foglalkozó különleges tanfolyamokat. Az ilyen tanfolyam magában foglalhatja az Europoltól származó, hatáskörének megfelelő tananyagot is.
11. cikk
A kapcsolattartók ülése és éves jelentés a Tanács számára
A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények kapcsolattartói évente legalább egyszer üléseznek a Tanács elnökségét betöltő tagállam támogatásával. Az Europolt az ülésekre meg kell hívni. Az elnökség jelentést készít a Tanács számára a bűnüldöző hatóságok közötti vonatkozó gyakorlati együttműködés fejlődéséről.
12. cikk
Értékelés
A Tanács 2007. december 30-án értékeli e határozat végrehajtását.
13. cikk
Hatálybalépés
Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.
Azokban a tagállamokban, amelyekben a SIS-hez kapcsolódó schengeni vívmányok rendelkezései még nem léptek hatályba, az e határozat által megállapított, SIS-hez kapcsolódó kötelességek a SIS-hez kapcsolódó schengeni vívmányok rendelkezései alkalmazásának időpontjában lépnek hatályba az alkalmazandó eljárásokkal összhangban e célból elfogadott tanácsi határozatban foglaltak szerint.
Kelt Brüsszelben, 2004. december 22-én
a Tanács részéről
az elnök
C. VEERMAN
(1) HL C 162., 1999.6.9., 1. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004D0919 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004D0919&locale=hu