Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32004D0919[1]

2004/919/EK: A Tanács határozata (2004. december 22.) a határokon átnyúló vonatkozású, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözéséről

A TANÁCS HATÁROZATA

(2004. december 22.)

a határokon átnyúló vonatkozású, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözéséről

(2004/919/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Uniót létrehozó szerződésre, és különösen annak 30. cikke (1) bekezdésének a) pontjára és 34. cikke (2) bekezdésének c) pontjára,

tekintettel a Holland Királyság kezdeményezésére,

tekintettel az Európai Parlament véleményére,

mivel:

(1) Az Európai Unió tagállamaiban ellopott járművek száma évente körülbelül 1,2 millióra tehető.

(2) E lopások jelentős károkat okoznak, amelynek éves összege legalább 15 milliárd EUR.

(3) E járművek jelentős - körülbelül 30-40%-ra tehető - részét szervezett bűnözés keretében lopják el, majd alakítják át és exportálják az Európai Unión belüli és kívüli országokba.

(4) Az okozott anyagi kár mellett ez súlyosan károsítja a polgárok igazság- és biztonságérzetét. A járművekkel kapcsolatos bűncselekményeket az erőszak súlyos megnyilvánulási formái is kísérhetik.

(5) Következésképpen, a Szerződés 29. cikkében meghatározott - a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségben polgárok magas szintű biztonságának garantálására irányuló - cél elérése akadályokba ütközik.

(6) A Tanács elfogadta a használt útvonalak alaposabb lefedésével folytatott nemzetközi bűnüldözésről szóló, 1999. május 27-i állásfoglalást (1).

(7) A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények nemzetközi szinten olyan más bűncselekmény típusokhoz is kapcsolódhatnak, mint például a kábítószer-, lőszer- és emberkereskedelem.

(8) A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözése a tagállamok bűnüldöző szerveinek a hatáskörébe tartozik.-Mindemellett szükséges és arányos a tagállamok közötti és a tagállamok bűnüldöző szervei közötti - amennyiben ez gyakorlatilag megvalósítható és szükséges - együttműködést magában foglaló közös megközelítés kialakítása annak érdekében, hogy ezen bűncselekmények határokon átnyúló vonatkozásai is kezelhetők legyenek.

(9) Különösen fontos a bűnüldöző hatóságok és a járműnyilvántartó hatóságok közötti együttműködés, valamint az érintett felek tájékoztatása is.

(10) Hasonlóképpen fontos az Europollal való együttműködés is, mivel az Europol elemzéseket és jelentéseket tud szolgáltatni a témával kapcsolatosan.

(11) Az Európai Rendőrakadémia az Európai Rendőrségi Oktatási Hálózaton (EPLN) keresztül a tagállamok rendőri erőinek a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények területén információt és szakvéleményt nyújtó könyvtár-szolgáltatást nyújt. Az EPNL vitafórumán keresztül lehetővé teszi az ismeretek és tapasztalatok cseréjének lehetőségét is.

(12) Az Európai Gépjármű és Vezetői Engedély Információs Rendszerről (EUCARIS) szóló, 2000. június 29-i szerződéshez csatlakozó tagállamok számának növekedésével a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények elleni küzdelem erősödni fog.

(13) A járművekkel kapcsolatos nemzetközi szintű bűncselekmények elleni hatékony küzdelem érdekében számos különös intézkedést kell hozni,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Fogalommeghatározások

E határozat alkalmazásában:

1. "Jármű": a Schengeni Információs Rendszerrel (SIS) kapcsolatos rendelkezésekben meghatározottak szerinti bármely gépjármű, pótkocsi vagy lakókocsi.

2. "Nemzeti illetékes hatóság": a tagállamok által e határozat alkalmazásában kijelölt nemzeti hatóság, amely magában foglalhatja szükség szerint a rendőrséget, a vámügyi hatóságokat, a határőrséget és az igazságügyi hatóságokat.

2. cikk

Célkitűzés

(1) E határozat célja a jobb együttműködés megvalósítása az Európai Unióban a határokon átnyúló, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzése és visszaszorítása érdekében.

(2) Különös figyelmet kell fordítani a járműlopás, az illegális autókereskedelem és az olyan más bűncselekmények, mint például a kábítószer-, lőszer- és emberkereskedelem közötti kapcsolatra.

3. cikk

A nemzeti illetékes hatóságok közötti együttműködés

(1) A tagállamok nemzeti jogukkal összhangban megteszik a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy elősegítsék a nemzeti illetékes hatóságok közötti együttműködést - így együttműködési megállapodások keretében is - a határokon átnyúló, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények elleni küzdelem érdekében.

(2) Tekintettel a tagállamok saját hatáskörére, különös figyelmet kell fordítani az export-ellenőrzési együttműködésre.

4. cikk

A nemzeti illetékes hatóságok és a magánszektor közötti együttműködés

(1) A tagállamok megteszik a szükséges lépéseket, hogy adott esetben, a nemzeti joggal összhangban rendszeres konzultációkat szervezzenek, amelybe bevonhatják a magánszektor szereplőit is (például az eltűnt járművek magánnyilvántartóit, a biztosítók és az autókereskedelem képviselőit) az e területre vonatkozó információk és a tevékenységek kölcsönös összehangolásának céljából.

(2) A tagállamok a nemzeti joggal összhangban segítik a nemzeti illetékes hatóságok által lefoglalt majd kiadott járművek gyors hazatelepítési eljárását.

5. cikk

A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények kapcsolattartói

(1) A tagállamok 2005. március 30-án kapcsolattartókat jelölnek ki a bűnüldöző hatóságaikon belül a határokon átnyúló, járművekkel kapcsolatos bűncselekmények üldözésére.

(2) A tagállamok felhatalmazzák a kapcsolattartókat, hogy a hatályos, alkalmazandó jogszabályok alapján szakvélemény- és tapasztalatcserét, valamint általános és technikai információcserét folytassanak a járművekkel kapcsolatos bűncselekményekre vonatkozóan. Az információcserét ki kell terjeszteni a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzésének helyes gyakorlati módszereire is. Az ilyen információcsere nem foglalja magában a személyes adatok cseréjét.

(3) A kijelölt nemzeti kapcsolattartókat illető információkról, beleértve az ezt követő változásokat is értesíteni kell a Tanács Főtitkárságát az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzététel céljából.

6. cikk

A lopott járművekre és forgalmi engedélyekre vonatkozó riasztások kibocsátása

(1) Minden ellopott jármű bejelentésekor az illető tagállam illetékes hatósága a nemzeti joggal összhangban azonnal beviszi a lopott járműre vonatkozó riasztást a SIS-be, és amennyiben lehetséges, az Interpol lopott gépjárművek adatbázisába is.

(2) A riasztást kibocsátó tagállam a nemzeti joggal összhangban azonnal törli a keresett gépjárművek nyilvántartásában szereplő riasztást, amennyiben a járműre vonatkozó riasztás kibocsátásának oka megszűnik.

(3) Minden ellopott forgalmi engedély bejelentésekor az érintett tagállam illetékes hatósága a nemzeti joggal összhangban azonnal beviszi az erről szóló riasztást a SIS-be.

7. cikk

Nyilvántartás

(1) Minden tagállam biztosítja, hogy a saját illetékes hatóságai megteszik a szükséges lépéseket a járművek nyilvántartásba vételéhez kapcsolódó okmányok ellopásának és az azokkal való visszaéléseknek a megelőzése érdekében.

(2) A bűnüldöző hatóságok tájékoztatják a nemzeti járműnyilvántartó hatóságokat arról, hogy a nyilvántartásba vételi eljárás alatt álló jármű lopottnak minősül-e. Az adatbázisokhoz e célból való hozzáférés a közösségi jog rendelkezéseinek megfelelő tiszteletben tartásával történik.

8. cikk

A járművek forgalmi engedélyével való visszaélések megelőzése

(1) A járművek forgalmi engedélyével való visszaélések megelőzése érdekében minden tagállam nemzeti jogával összhangban biztosítja, hogy illetékes hatósága megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának forgalmi engedélyét visszaszerezze, ha a jármű egy balesetben súlyos károkat szenved (totálkár).

(2) A forgalmi engedélyt a nemzeti joggal összhangban akkor is vissza kell szerezni, ha a bűnüldöző szerv által lefolytatott vizsgálat során felmerül a gyanú, hogy a jármű azonosító jelölései - mint például a jármű azonosító száma - tekintetében jogsértés történt.

(3) A forgalmi engedélyeket csak a jármű azonossági vizsgálatát és ellenőrzését követően lehet visszaadni, a nemzeti joggal összhangban.

9. cikk

Europol

Minden tagállam biztosítja, hogy bűnüldöző hatóságai szükség szerint tájékoztatják az Europolt a járművekkel kapcsolatos bűncselekmények elkövetőiről e szerv hatás- és feladatköreinek keretei között.

10. cikk

A szakértelem és a képzés fejlesztése

A tagállamok megteszik a szükséges lépéseket annak biztosítására, hogy az érintett bűnüldöző hatóságok képzéséért felelős nemzeti intézmények - amennyiben célszerű, az Európai Rendőrakadémiával együttműködésben - tantervükben támogassák a gépjárművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzésével és felderítésével foglalkozó különleges tanfolyamokat. Az ilyen tanfolyam magában foglalhatja az Europoltól származó, hatáskörének megfelelő tananyagot is.

11. cikk

A kapcsolattartók ülése és éves jelentés a Tanács számára

A járművekkel kapcsolatos bűncselekmények kapcsolattartói évente legalább egyszer üléseznek a Tanács elnökségét betöltő tagállam támogatásával. Az Europolt az ülésekre meg kell hívni. Az elnökség jelentést készít a Tanács számára a bűnüldöző hatóságok közötti vonatkozó gyakorlati együttműködés fejlődéséről.

12. cikk

Értékelés

A Tanács 2007. december 30-án értékeli e határozat végrehajtását.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Azokban a tagállamokban, amelyekben a SIS-hez kapcsolódó schengeni vívmányok rendelkezései még nem léptek hatályba, az e határozat által megállapított, SIS-hez kapcsolódó kötelességek a SIS-hez kapcsolódó schengeni vívmányok rendelkezései alkalmazásának időpontjában lépnek hatályba az alkalmazandó eljárásokkal összhangban e célból elfogadott tanácsi határozatban foglaltak szerint.

Kelt Brüsszelben, 2004. december 22-én

a Tanács részéről

az elnök

C. VEERMAN

(1) HL C 162., 1999.6.9., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004D0919 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004D0919&locale=hu