Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.7.347 A hivatásos honvédtisztnek az a magatartása, hogy a lőszertartási engedéllyel rendelkező hivatásos katonatársától 16 db pisztolylőszert vett át lőszertartási engedély hiányában, majd azokat mintegy két hétig a szolgálati helyén a birtokában tartotta - a társadalomra veszélyesség hiányában -, nem valósítja meg a lőszerrel visszaélés bűntettét [Btk. 10. §, 263/A. § (1) bek. a) pont, Be. 214. § (3) bek. a) pont, 115/1991. (IX. 10.) Korm. r.].

Az F.-i Bíróság Katonai Tanácsa a főhadnagy vádlottat lőszerrel visszaélés bűntette miatt 150 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét 100 forintban határozta meg.

A tényállás szerint a légvédelmi rakétaosztály állományában híradó-szakaszparancsnoki beosztásban hivatásos katonai szolgálatot teljesítő vádlott 1995 májusában szolgálati helyén a védett körletben az egyik objektumügyeletesi szolgálata váltásakor a lőfegyver-lőszer tartási engedéllyel rendelkező főtörzsőrmestertől 16 db 9 mm-es Makarov típusú pisztolylőszert kért és kapott. A főtörzsőrmester a lőszerek átadásakor - miután a vádlottal a fegyvertartási engedély megszerzésével kapcsolatban korábban már beszélgetést folytatott - feltételezte, hogy a vádlott rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, így a lőszereket részére átadhatja.

A vádlott 1995. május 13-án laktanyaügyeletesi szolgálatot látott el, és ennek során a reggeli órákban az alakulat területén a kb. 15 fős, eligazításra felsorakozott sorállomány előtt egy kóbor kutyára három lövést adott le a szolgálati pisztolyából. Miután a kutya csak megsérült, de nem pusztult el, megkérte a vádlott M. F. őrmestert, hogy a kutyát lője le, és e célból a vádlott 2 db pisztolylőszert átadott neki. M. F. őrmester a két lőszert a szolgálati pisztolyába betárazta, majd két lövéssel a kutyát lelőtte.

A vádlott a felhasznált 5 db szolgálati lőszert a főtörzsőrmestertől kapott lőszerekből pótolta, majd 1995. május 16-án a 11 pisztolylőszert K. főtörzsőrmesternek visszaadta. A Legfelsőbb Bíróság a védő felmentésre irányuló fellebbezése alapján eljárva megállapította, hogy a katonai tanács a tényállást felderítette, és azt helyesen állapította meg. A helyesen megállapított tényállás alapján azonban az elsőfokú bíróság tévesen vont következtetést a vádlott bűnösségére.

A Btk. 263/A. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint a lőszerrel visszaélés bűntettét követi el, aki engedély nélkül szerez meg vagy tart lőszert. A vádlott terhére az elsőfokú bíróság ezt a bűncselekményt állapította meg annak a ténynek az alapján, hogy a vádlott 1995. május elején a szolgálati helyén a főtörzsőrmestertől 16 db 9 mm-es Makarov típusú pisztolylőszert kért és kapott kölcsön, melyeket közel két hétig birtokolt, majd abból 11 db-ot visszaadott, 3 db lőszert elhasznált, további 2 db-ot pedig M. F. őrmesternek adott át a 2 kilőtt lőszer pótlására.

Az elsőfokú bíróság ítéletében e tényállás alapján a 115/1991. (IX. 10.) Korm. r. előírásaira hivatkozva azért állapította meg a vádlott büntetőjogi felelősségét, mert önvédelmi fegyver tartására engedéllyel nem rendelkezett.

A hivatásos állományú főtörzsőrmestertől kapott lőszerek pedig önvédelmi fegyverhez vásárolt lőszerekből származtak, ezért a vádlott olyan lőszereket szerzett meg, amelyek tartására nem volt jogosult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!