Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20009/2015/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. Bírók: Csordás Csilla, Kincses Attila, Sághy Mária

Fővárosi Ítélőtábla

7.Pf.20.009/2015/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a Lomnici Ügyvédi Iroda (fél címe 1, ügyintéző: dr. ifj. Lomnici Zoltán ügyvéd) által képviselt dr. felperes neve (felperes címe) felperesnek - a dr. Katona János ügyvéd (fél címe 2) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2014. október 20. napján kelt 37.P.23.489/2014/9. számú ítélete ellen a felperes részéről 10. sorszám alatt előterjesztett Pf/2. sorszám alatt kiegészített, valamint az alperes részéről 11. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy - 15 napon belül - fizessen meg az alperesnek 41.600 (Negyvenegyezer-hatszáz) forint plusz áfa összegű fellebbezési eljárási költséget.

A felperes 148.000 (Egyszáznegyvennyolcezer) forint, az alperes 15.000 (Tizenötezer) forint fellebbezési eljárási illetéket köteles megfizetni - felhívásra - az állam javára.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A felperes keresetében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. § (1) bekezdése és a 2:52. §-a alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a képmáshoz fűződő személyiségi jogát azzal, hogy hozzájárulása nélkül tett közzé két róla készített fényképet a ... című folyóirat 2014. május 29. napján megjelent lapszámának a 18. és a 19. oldalán. Ezenfelül kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől, továbbá kötelezését 2.000.000 forint sérelemdíj megfizetésére. Előadta, hogy a jogosulatlanul közzétett fényképek nem közszereplése során készültek, hanem szabadidejében egy magánrendezvényen. A fotókat nem tárta a nyilvánosság elé, azokat csupán szűk ismerősi körével osztotta meg a facebook oldalán, és a nyilvánosságra hozatalukhoz nem járult hozzá.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Azt nem vitatta, hogy a felperes nem járult hozzá a fényképek nyilvánosságra hozatalához, de azzal érvelt a kereset elutasítása mellett, hogy közszereplőként a felperesnek tűrnie kell, hogy a közvélemény megismerje a köztisztviselői kiküldetése alatt folytatott szórakozását. A fotók által illusztrált cikk ugyanis nem a felperes magánéletét, hanem politikai szerepét és közfeladatot ellátó tevékenységét mutatta be. Hangsúlyozta, hogy a felperes maga osztotta meg a fényképeket a facebook oldalán, ezzel lehetőséget adott mindenki számára a tevékenységével kapcsolatos véleménynyilvánításra. Ettől függetlenül a felperes által követelt sérelemdíj mértékét erősen eltúlzottnak tartotta, mivel az újságban megjelent fényképek nem voltak sértőek rá nézve.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes képmáshoz fűződő személyiségi jogát azzal, hogy a 2014. május 29. napján megjelent ... hetilap 18. oldalán a "..." című cikke illusztrációjaként a hozzájárulása nélkül közzétette a felperest ábrázoló "novoszibirszki jókedv" és a "..." című képeket. Eltiltotta az alperest a további jogsértéstől és kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 150.000 forintot. Ezt meghaladóan elutasította a keresetet, és a le nem rótt illetékből a felperest 84.000 forint, az alperest 36.000 forint megfizetésére kötelezte annak megállapításával, hogy az eljárással felmerült költségeiket a felek maguk viselik.

Döntésének jogi indokolása szerint a fényképek internetes közösségi oldalra történő jogszerű feltöltése nem teremt jogalapot mások számára a fényképek engedély nélküli felhasználására. Ebből következően az alperesnek hozzájárulást kellett volna kérni a felperestől a fényképek újságban történő közzétételéhez [Ptk. 2:48. § (1) bekezdése]. Rámutatott: noha a felperes közszereplőnek minősül, a fényképek nem a közéleti szereplésével összefüggésben készültek. Erre figyelemmel súlytalan az alperesnek az a védekezése, miszerint a közügyek szabad vitatását biztosító alapjog gyakorlása során a felperes hozzájárulása nélkül is felhasználhatta a fényképeket [Ptk. 2:44. §]. A sérelemdíj mértékének a megállapítása során a Ptk. 2:52. § (3) bekezdése értelmében súlyozottan értékelte, hogy az engedély nélkül közzétett fényképek jelentős olvasóközönséggel rendelkező hetilapban jelentek meg, vagyis széleskörű nyilvánosság előtt került sor a jogsértésre. Ugyanakkor az alperes nem változtatta meg a fényképeket, melyeket a felperes nyilvánvalóan maga sem tarthatott bántónak, lealacsonyítónak vagy sértőnek, hiszen ebben az esetben nem osztotta volna meg azokat a facebook oldalán. Emellett az is a jogsértés kisebb súlyára utalt, hogy felperes csak a forrás megjelölése és a cikk tartalma alapján vált felismerhetővé. E körülmények összevetése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a fényképek közzététele nem idézhetett elő negatív változást a felperes környezetében, így a jogsértés súlyát elenyésző mértékűként értékelte, és mérlegeléssel állapította meg 150.000 forintban a sérelemdíj összegét. A Pp. 81. § (1) bekezdése alapján a felperes 30%-os pernyertességéhez igazodóan osztotta meg a felek között a perköltségeket.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes és az alperes is fellebbezést jelentett be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!